fonradar

Bağımsız Dış Denetim Firmalarında Çalışanların Özeliklerini Belirleme

hamdilevent

Katkı Sunan Üye
bağımsız dış denetinm firmalarında çalışanların özeliklerini belirleme konusunda türmob bir yönetmelik düzenleyip bunu diğer kurumlara kabul ettirebilir mi? ::)

Ynt: bağımsız dış denetinm firmalarında çalışanların özeliklerini belirleme

ve buna dayanarak cezai işlem uygulayabilir mi örneğin para cezası vb. ::)

ve şöyle bir şey yapsa türmob tüm kurumlarla anlaşma sağlasa denetçi özelliklerinde ama tabi ki ortak payda meslek mensubu olma koşulu ile gerekli eğitimlerin tesmer ile sağlayabileceğini düşünüyorum ::)

bildiğim kadarıyla mali denetim yapma yetkisi yalnızca bizim kanunumuzca meslek mensuplarına verilmiştir diye biliyorum ::)

Bağımsız denetimin tek elde toplamsına yönelik olarak Mecliste Türkiye Denetim Standartları Kurulu ve Kamu Gözetimi yasa tasarısı beklemektedir. Bu kanunun yeni ttk ile eşzamanlı olarak yasalaşması planlanmış olup, denetçi özelliklerini saptaması bekleniyor. Turmob'un da bu kurala üye verip katılması söz konsusu Fakat Masum Türker bun tehlike olarak gördüğünü Ankarada mesleğin dünü bugünü konulu seminerde belirtmiştir.Turmob ayrıca bünyesinde bağımsız denetim kurulu oluşturmuştur. Fakat her kurumun denetçi standartlarını tek elde meslek örgütü olarak toplaması mantıken gerekirken Spk-Turmob davası çeşitli kurumlar arasında koordinasyonun olmaması her kurumun ( spk, bddk, epdk, tarım bakanlığı, sivil havacılık vb ) farklı denetim yönetmeliğinin olması gibi nedenlerden bu parçalanmış yapıda şu aşamada zor görzükmektedir
Syg

ilgili kurumların kanunlarına ve bu kanunlara dayanılarak çıkarılmış olan yönetmeliklere baktığımızda denetim için gerekli düzenlemenin yapılacağı vs. ama bizim meslek yasamızda mali denetim yetkimiz olduğu açık bence türmob elini çabuk tutup bu yönetmeliği çıkarıp ilgili kurumlara baskı yapabilmelidir en azından bağımsız denetim lisansı alan şirketler üzerinden giderse de etkili olabilir.
bir de avukatlık kanunu uyarınca şirketlere ve kooperatiflere avukat ile sözleşme yapma zorunluluğu getirildi ve baro bu işin takipçisi oldu türmob baronun deneyimlerinden faydalanabilir diye düşünüyorum.