Bağkur Borcuna, SSK ya Ödenen Prim Borçları Aktarılırmı Yani Bağkur Borcu Silinir mi?

Sevgili üstadlar,

nakliye işi ile faaliyet gösteren mükellefim var. mükellefim nakliye işine başlamdan önce ssklı daha sonra nakliye işine başladı ssk sı devam ediyordu. Daha sonra nakliyesini çektiği bir fabrikayla anlaştı ordan ssklı oldu. yanlız eski yerden çıkış yapıp fabrikaya giriş yapılırken 1 gün arada gün açığı oldu. Yıllar sonra mükellefe 23.000 TL yani 2006-2011 arası bağkur borcu geldi.

Sormak istediğim, 2006-2011 arası olan bu bağkur borçlarına, aynı yani 2006-2011 tarihinde ödenmiş olunan ssk primlerimiz buraya aktarılırmı? yani borç mahsup olurmu. ssk primlerinden vaz geçip bağkura aktarıp bağkur borcu silinmesini istiyoruz. böyle bir uygulama varmıdır. ? var ise bana yardımcı olurmusunuz.

cevaplarınızı bekliyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Durumu anlatan bir dilekçe ile Bağkur a başvurursanız o dönemde ödenen primleri bağkur hesabına aktarırlar. Burada bağkur için kıstas iyi niyettir. Kişi söz konusu dönemde primlerini düzenli bir şekilde sisteme ödemiş sadece yanlış kuruma ödeme yapmış olarak değerlendirip primleri aktarıyorlar. Ben kendi mükellefime bunu uyguladım ve aktardım. Ancak durumu çok iyi anlatmanız gerekiyor çünkü anlamazlarsa reddedebilirler ve bu durumda dava açmanız gerekebilir.

Bağkur'lu iken SGK primi ödeyen kişinin İşçi hissesi kısmı daha sonra bir dilekçe ile bağkur borcundan mahsup edilier...(İşçi Hissesi kadar olan kısmı)