fonradar

Bağkur Destek Primi

Merhaba arkadaşlar,

Emekli Sandığı emeklisi, uzun yıllar gezici olarak milli piyango satıyor.. Vergi kaydı yok.. Bağkur kaydı yok. Bağkur İzmir İl Müdür Yardımcısı ile görüştüğünde, kendisinin 1 Ekim de çıkan yasadan dolayı 2004 yılından bu yana Bağkur a destek primi ödemesi gerektiğini söylüyor.. Gecikme Zammı ile birlikte ödenmesi gerekiyormuş.. Böyle bir uygulama doğrumudur?
Bağkur a başvurup ödenmesi gerekirmi?..

Ynt: Bağkur Destek Primi

sayın arkadaşım ödenmesi gerekiyor.

02.08.2003 tarih 25187 sayılı resmi gazete ile 4956 sayılı kanun yürürlüğe girmişti. Buna göre; gerçek veya basit usul vergi mükellefi olup, bağ-kurdan yaşlılık aylığı bağlananların maaşlarından %10 , diğer kanunlara göre yaşlılık ve malûllük aylığı bağlananlardan(Emekli Sandığı ve SSK Emeklisi) ise Bağ-kur?un 12?nci gelir basamağının %10?u oranında sosyal güvenlik destekleme primi (SGDP) ödemeleri hüküm altına alınmıştır.

Sonradan şirket ortakları da fark edilmiş olup, 28.01.2004 tarih ve 25360 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5073 sayılı kanunun 15'inci maddesi ile anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları ile limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket ortakları da 5073 sayılı kanunun yayım tarihi olan 28.01.2004 tarihi itibariyle kapsama alınmış olup 01.02.2004 tarihinden itibaren yukarıda belirtilen şirket ortaklarından da sosyal güvenlik destek primi kesileceği hüküm altına alınmıştır.

selamlar

Ynt: Bağkur Destek Primi

gezici olarak Milli Piyango satanlar.. vergiye tabi olmuyorlar.. yani gerçek yada basil usulde herhangibir mükellefiyeti yok.. benim tereddütüm "vergi kaydı olmadığı halde" destek primi ödemek zorundamıdır..
teşekkür ederim..