Bağkur primi

fugenc

Tanınmış Üye
Ayda 500 tl bağkur primi ödemek için bağkura nasıl bir bildirim yapmalıyıöm, günlük/ aylık kazancımı buna göre nasıl hesaplayıp beyan edebilrim acaba?Bir form dolduruyorduk sanırım..

Ynt: Bağkur primi

işyerinizin tehlike sınıfına göre bağkur prim oranları %33,5 ila %39 arasında dır. Prime esas kazancınızı bildireceksiniz. Örneğin %1 iş kaz mes. hast. prim oranına tabi iseniz 500/0,335=1492,54 TL kazanç bildirip 500 tl prim ödeyebilirsiniz.

Sayın Nisanlı

Mesajınıza cevap veremedim teknik bir sorun var galiba ,burdan yazmak istiyorum

4 b sigortalısının işyerlerinin tabi olduğu tehlike sınıflarından en yüksek olanı baz alınır.

bürodaki çalışanlara ödediğim sgk tahakkukunda oran 33,5 .. niye en yükseği dediniz anlamadım..

Matbu dilekçesi var. SGK'nın internet sitesinde bulabilirsiniz (Şu an için SGK sitesi çalışmıyor yoksa link verecektim) Günlük kazanç bildirmeniz gerekiyor. 33,5 oranından günlük kazanç 49,75 tl bildirmelisiniz. Düz hesap 50 yazın. Dikkat edin dilekçeyi verdiğiniz aydan itibaren borçlandırıyorlar takip eden aydan değil. Yani 28 şubatta dilekçe verirseniz şubat ayı için 500 ödemeniz gerekiyor. Diğer husus gelir vergisi mükellefleri için yanlarında çalıştırdığı işçilere ödedi en yüksek prim tutarından az olmaması gerekiyor.