fonradar

Bağkurlu(4/b)' nun SSK(4/a)' lı Olarak Çalışması Hakkında

Merhabalar, aşağıdaki sorum ile ilgili cevap alabilirsem sevinirim.

2000 yılından beri ticari taksi sebebiyle bağkurluyum.
Ticari taksi üzerimde kaldığı sürece ve vergi mükellefi oldugum sürece bağkurlu olacagım.
Fakat ben lisans mezunu birisiyim ve (4/a) lı olarak bi yerde çalışmak üzere anlaştım.
Fakat elektronik ortamda işe giriş bildirgesini yapamıyorlar çünkü:

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUYEDİNCİ BÖLÜM
Kısa ve Uzun Vadeli Sigorta Kollarına İlişkin Ortak Hükümler
Sigortalılık hallerinin birleşmesi
MADDE 53- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.)
Sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer
alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek
şekilde çalışması halinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi
kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık
ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır.
(Ek fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b)
bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden
dolayı, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı
bildirilemezler.

Bu durumda SSK(4/a) kaydı yapılmayacak, bordro üzerinde sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri uygulanacak (araştırmalarım sonucu bu şekilde olabileceğini öğrendim).

Fakat diğer taraftan
iş sözleşmesi ile çalıştığım şirkette iş kazası veya meslek hastalığı geçirmem durumunda ne olacak?

Örneğin 4/a ile çalıştığım şirkette bir kaza yaşadım, bu durumda "iş kazası tanımı" ile ilgili Madde-13'deki
hangi şart gözönünde bulundurulacak. Bir taraftan iş kazası iken diğer taraftan değil.

İş kazası veya meslek hastalığı sıkıntılardan sadece bir tanesi. Diğer taraftan yasal olarak şirket bu tür bir uygulamayı hangi yasaya veya maddeye dayandırabilir?

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Ynt: Bağkurlu(4/b)' nun SSK(4/a)' lı Olarak Çalışması Hakkında

Sayın Erdemcan
Bu durumun uygulaması tam bir muamma. Fakat Olması gereken;
Eğer Bağkurunuzu yatırıyorsanız SGK girişiniz yapılacak, SGK Aylık Prim Hizmet Listesinde isminiz gösterilmeyecek sadece Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesintisi yapılarak bordrolaştırılacak.
Bağkurunuzu yatırmıyorsanız; SGK girişinizin yanı sıra İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları ile diğer tüm kesintiler yapılarak normal 4/A statüsündeymiş gibi işlem yapılacak. 4/A hizmetiniz sona erince 4/A statüsünde yatan sigorta 4/B ye aktarılacak.

Rıza Bey,

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Daha önce SSK girişim var. Bu sebeple SSK numaram da var. Bir önceki işimden ayrıldım ve yeni bir işe girmek üzereyim. SSK numaram ile SGK girişi yaparken (internet üzerinden) ekranda hata veriyor. Hata sebebi de bagkurlu olan kişi SSKlı olamaz hükmünü iceren madde. Diyeceksiniz ki daha once nasıl SSKlı oldunuz? Ekim 2008 den önce, yani bu kurumlar birleşmeden önce, kurumlar arası koordinasyon olmadıgı icin hata yapabiliyordunuz. Ama şimdi sistem hataya izin vermiyor. Bu durumda SSK girişim yapılamıyor. Bu durumda sadece Gelir Vergisi ve Damga Vergisi ödemenin, beni işe alacak şirketi için yeterli olacagını acıklayan bir madde var mıdır? Ayrıca bu durumda iş kazaları ve meslek hastalıkları durumunda şirket bu durumu nasıl acıklayabilecektir?

Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Sayın Erdemcan
Sistem girişte O uyarıyı bilgi amaçlı veriyor. Giriş yapılmasına engel değil. Aranızda iş sözleşmesi yapın. Bağkurunuz yatıyorsa Ücretten Gelir vergisi ve Damga vergisi kesintisi yapılması yeterlidir.