Bakiye Borç Muhtırasında Öncelik Sırası

sule

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
personele gelen maaş hacizlerinde aynı dosyaya ilişkin bakiye borç muhtırası geldiğinde, sıradaki hacizlerin önüne mi geçer?
ilgili daireyle telefon görüşmesi yaptığımda, ilk sıraya kendi dosyalarının alınması gerektiğini söylediler.
bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Evet biten icraya ait borç bakiyesi gelir ise mevcut kesilen icra durur borç bakiye kesilmeye başlanır. bitince diğer icraya dönülür.

İlk gelen haciz ilk ödenir.

Sayın thex, evet ilk gelen haciz ilk ödenir. benim sorum farklı idi.
Örn. 8 tane haczi var. ilk gelen haczi ilk ödedik, borcu bitti, 2. hacze geçtik. 2. haczin ödemesi bitmeden ilk gelen haciz için bakiye borç muhtırası geldi. 2. haczi durdurup, ilk haczin borç bakiyesine mi başlanmalı, yoksa 8 adet haciz bittikten sonra mı ilk haczin bakiyesine başlanmalı??

Sayın thex, evet ilk gelen haciz ilk ödenir. benim sorum farklı idi.
Örn. 8 tane haczi var. ilk gelen haczi ilk ödedik, borcu bitti, 2. hacze geçtik. 2. haczin ödemesi bitmeden ilk gelen haciz için bakiye borç muhtırası geldi. 2. haczi durdurup, ilk haczin borç bakiyesine mi başlanmalı, yoksa 8 adet haciz bittikten sonra mı ilk haczin bakiyesine başlanmalı??
Sn. Şule hanım,
İşçiyle görüşüp mümkünse;
1.hacizden kalan borcu ödetmek yada işverenin elden işçi adına ödeyip işçinin maaşından avans tarzı bir yöntemle düşmesi yerinde bir uygulama olacaktır.

İşçi ödemek istemiyorsa;
2.haczi durdurmanız halinde bu sefer 2.haczin alacaklı tarafıyla sıkıntı yaşama ihtimaliniz var. Ben böyle bir olayda işçiye 1.hacizden kalan parasını ödemesini söylüyorum.
Diyelim ki ödemedi; Haciz tebliğ sırasına göre gitmek gerekir düşüncesindeyim.

biz bu durumda ilk haczi koyan icra müdürlüğünün bakiye borcunun ödeyip sonra ikinci dosyaya geçiyoruz

Bu yapılmamışsa ilk dosyadaki haciz öncelikli olduğu için ikinci haciz durdurulup ilk dosya ödenmelidir

bununla ilgili kanun maddesi, hüküm var mıdır, varsa bildirebilir misiniz lütfen?

KAPAK HESABI olarak gelen icranın üzerinde yazar. herhangi bir icra olsa dahi bu icranın kalan borcu ödenmelidir şeklinde.
ki mantık olarak da ilk ödediğiniz icra kağıt üzerinde bitse bile icra dairesine göre içeride bakiye kaldığından bitmemiştir. dolayısıyla öncelik bitene kadar ondadır.