Bakmakla yükümlü olunan babam bağkura kayıt olduğunda ama hiç prim yatırmadıysa

İyi günler, ben öğretmenim, bakmakla yükümlü olduğum babam geçen prim affının olduğu yılda bağkur'a kayıt oldu.Bu kayıtta da ve sonra hiç prim yatırmadı. Babam şu anda benim üzerimden sağlık güvencesini almaya devam ediyor. Tabii ki hiç prim yatırmadığı için hiç bağkur sağlık güvencesi olmadı.Dün bu konu kafama takıldı internette bu konu hakkında hiç bir bilgi yok ve sitenizi gördüm en doğru cevabı sizden alacağımı sanıyorum.Acaba ben bu mevzuatları bilmediğim için yanlış yapmış olabilirmiyim babamın bağkura kaydı olduğu günden itibaren babamı ve annemi bakmakla yükümlü olmaktan çıkartmak için başvuruda mı bulunmam mı gerekiyordu.Bir mali müşavir arkadaşıma sorduğumda şu ana kadarki bütün sağlık giderlerini faiziyle senden alırlar dedi.Bilgisizlikten sizce yanlış mı yaptım, yoksa babam ve annem şu anda devam ettiği gibi sağlık güvencemden yararlanmaya devam ederler mi? Cevaplarsanız çok mutlu olurum.. Şimdiden çok teşekkür ederim..

Ynt: Bakmakla yükümlü olunan babam bağkura kayıt olduğunda ama hiç prim yatırmadıysa

İyi akşamlar.Moderatör arkadaşlardan cevap verebilecek, bu konuda bilgisi olan mutlaka vardır.Net bir cevap verirseniz çok mutlu olacağım.Bu konu canımı sıkıyor bilgilendirirseniz sevinirim.

Ynt: Bakmakla yükümlü olunan babam bağkura kayıt olduğunda ama hiç prim yatırmadıysa

Bağkura kaydı var ise sizin üzerinizden sağlık yardımından faydalanamaz.

ANNEniz alır çünkü eşi üzerinden sağlık yardımı alamıyor fakat bağkurlu olan babanız alamaz

Teşekkürler cevaplar için. Bu durumda benim ne yapmam lazım 4-5 ay önce sağlık yardımıyla bakmakla yükümlü olunan kişilerle ilgili bir yazı imzaladım.Yönetmelikle ilgili bilgim olmamasından dolayı şmdiye kadar babam bakmakla yükümlü olarak göründüğü için bir ceza veya bir sorunla karşılaşırmıyım. Bana ne önerirsiniz ne yapmalıyım şimdi...

Yanıtlar için teşekkürler..Bundan sonra nasıl düzelltirebilirim, nereye başvurmam lazım, bu durumdan dolayı cezai bir müeddide uygulanır mı..