Banka EFT İşlemi Geri Dönmesi Hk.

greatviper

Katkı Sunan Üye
Merhabalar sayın forum kullanıcıları,
22.02.2016 tarihinde bir satıcıya eft işlemi ile para göndermek istedik. Olayın gelişme sırası banka hareketlerinde şu şekilde gerçekleşti.

A. 22.02.2016 Saat 11:43 - XXX satıcısına -1800 TRY gönderim. (102 A)
B. 22.02.2016 Saat 13:45 - X bankası iade edilen eft + 1800 TRY iade gelen para (102 B)
C. 22.02.2016 Saat 15:56 - XXX satıcısına -1800 TRY gönderim (102 A)

banka sisteminde yaşanan bir problemden kaynaklandığını düşündüğüm bir sıkıntıdan dolayı giden eft sonradan geri dönmüş
ve tekrardan para gönderimi tamamlanmıştır.
Muhasebe kaydını şu şekilde yaptım.Sizin görüşünüzü rica ediyorum kararsız kaldım.

1. işlem 102 (A) / 320 (B)
2. işlem 102 (B) / 679 (A)
3. işlem 679 (B) / 102 (A)

Selamlar
679'u neden karıştırıyosunuz işe..Para gönderirken cari hesap oluyorda geri geldiğinde neden gelir oluyor?679'u neden kullandınız önce onu anlatın,sonra cevabımızı yazalım...

Sayın Tahsin hocam,
Zaten kafam karıştığı için sizlere danışmak istedim.320 hesap alacaklı iken ödeme yapılıyor ve hesap borçlandırılarak hesap kapatılıyor.
Sonrasında ise para bankaya tekrar artı hareket olarak geri gönüyor.(Para satıcı tarafından gönderilmiyor,bankadaki işlemden dolayı geri dönüyor)
Bu geri dönen parayı olağandışı gelir olarak kayda almak gerektiğini düşündüm.
Sonra para tekrar karşı tarafa aktarılınca gelir hesabını kapatmış oldum ve ortada gelir gider adına bir hareket olmamış oldu.
Sizce nasıl bir yol izlemeliyim sayın hocam.

Şimdi gönderdiğiniz paraya karşılık,size gelen +artı bir para yok.Dolayısıyla ek bir gelirden bahsedemeyiz.
Neticede gönderdiğiniz para,hesaba geri gelmiş,sonra tekrar aynı cari hesaba geri gönderilmiştir.Eğer açıklık ve tam açıklama ilkelerinden hareket ederseniz,tüm işlemleri maddeleştirmeniz lazım.
320 (B)
102 (A)
ilk gönderim
-----------//----------
102 (B)
320 (A)
hatalı işlem eft iadesi
-----------//-----------
320 (B)
102 (A)
ikinci gönderim
--------------//-----------

Şayet 320 hesabında hatalı işlem görünmesin,karşılıklı ekstreleştiğimizde sıkıntı yaratmasın diyorsanız (ki burada sıkıntı yapacak bir durum yok)

İlk 2 işlemi hiç yapılmamış kabul edip,kayıtlarda göstermezsiniz.Doğru eft işleminin kaydını yaparsınız.
Ancak bu durum,yukarıda bahsettiğim ilkelere ters düşer.Dolayısıyla bu 3 kaydı yapmanız yeterlidir ve sorunsuz olacaktır.

Bu arada özel bir ricada bulunayım.Hoca veya üstat gibi kelimeleri kendime yakıştıramıyorum,bu tür ünvanları kullanmayıp,bey,hatta (yaşınızı bilmiyorum ama) abi demeniz beni daha çok memnun eder,belirtmek istedim.

Ricanızı dikkate almaya çalışacağım Tahsin Bey:)
Meslekte yeni sayılırım bu tür acemilikler çekebiliyoruz.(SMMM staj giriş sınavlarına ilk kez hazırlanacağım)
Sizler gibi tecrübeli abilerimizden destek almak bizi memnun ediyor.
Maksadım dediğiniz gibi 320 hesabın iki kez çalışmaması idi.
Ancak bahsettiğiniz ilkelerden ötürü ikinci söylediğinizi yapmamın doğru olduğunu düşünüyorum.
Çok teşekkür ederim Tahsin Bey..

Eğer 320 alt hesapta eft gönderdiğiniz caride gözükmesin (kafa karıştırmasın) diyorsanız 320 altına muh cari vb bir alt hesap açıp ilk iki işlemi oraya kaydedebilirsiniz. EFT geri gelmesi büyük ihtimal iban hatasından dolayı karşı banka eşleştirme yapamadığından (kendi müş hs ile eft yazılı hs) geri göndermiştir. Kısaca sizde o cariye iki gidiş bir dönüş olarak gözüken banka kaydı eft gönderdiğiniz firma/şirket hesabında sadece bir gelen olarak gözükecektir.