fonradar

Banka Ekstresindeki Fon Stopaj Kesintileri

SERAY

Katkı Sunan Üye
Bankadan almış olduğum ekstrede,fon stopaj kesintisi adı altında küçük rakamlar var.
Bu işlem tutarlarını ,mükellefin muhtasar beyanına ilave ederek ödemesinimi yaptırmamız gerekiyor?

Ynt: Banka ekstresindeki fon stopaj kesintileri

Eskiden fonlardan günlük kazanç hesabı üzerinden stopaj hesaplayıp banka sizin adınıza ödüyordu. Şu an aldığınız fonları siz sattıkça aradaki karınızdan sizin adınıza stopaj hesaplayıp 3 ayda bir bakanlığa beyan edip yatırıyor.
Eğer şahsınızla ilgili alım/satım yapıyorsanız bu stopajlar sizin nihai verginiz oluyor ve yıllık beyan vermiyorsunuz. Eğer işletmenize/şirketinize ait alım/satım yapıyorsanız karı gelir kesilen vergiyide peşin ödenen vergilere kaydetmeli ve yıllık beyanda göstermelisiniz.

Ynt: Banka Ekstresindeki Fon Stopaj Kesintileri

şirkete alım satım yapılıyor.
bankanın kesmiş olduğu tutarları sadece kayıtlarımıza alacaz.ödeyeceğimiz bir tutar yoktur anladığım kadarıyla.

tşekkür ederim.

Yıllık beyanda peşin ödenen vergi hanesinde göstereceksiniz ve fon kazancınında dahil olduğu matrahınızdan hesaplanan vergiden mahsup edeceksiniz.

bu stopaj kesintilerini banka ödüyorsa eğer,bunun muhasebe kayıt işlemi nasıl olmalıdır.
193 peşin ödenen vergiler
102 banka
böylemi olmalıdır?

sonra bunu firma geçici beyanda,mahsup edilecek tevkifat tutarı bölümünde mi gösterecek?

kayıt bu şekilde olmalı.
______________/__________
193.Peş.Ödenen Vergi
102.Bankalar
642.Faiz Gelirleri
______________/__________

evet burdaki tevkif edilmiş vergi dönem sonunda verilen Gelir veya Kurumlar vergisinden mahsup edilir.