fonradar

Banka İşlemleri Hk.

Merhaba,

şirketinin resmi muhasebesini hiç önemsemeyen, defter tutmanın önemini bilmeyen bir mükellefim var. her konuda sorun yaşıyorum kendisiyle ve defterlerini 2016 itibariyle iade ediyorum. yalnız 4.dönem kgv yi ben vereceğimden karşılaştığım sorun hakkında önerilerinizi rica ediyorum.

üç aylık banka ekstresini aldım ve nerden tutsam elimde kaldı. extre de firmanın işlemlerinden başka herşey var. arkadaşlarına, akrabalarına ailesine yani firmayla ilgisi olmayan insanlara para göndermiş para almış. onların telefon, ,internet elektrik su vs. ücretlerini ödemiş.firmayla alakası olmayan başka firmalara para göndermiş. tutarlar da yüksek. 20.000-100.000 arası hareketler. bunlarn hepsine cari açacak olsam cari liste çok kalabalık olacak. hepsinde bakiye açık kalacak.

sizce ne yapmalıyım?

İşle ilgisi olmayan firma sahibinin özel işleri için olan tüm kayıtlarda 131-331 Hs kullanın. Sizi dinlemeyen mük. incelemede kendisi izah etsin.

Böyle tipler çok var maalesef.İncelemede sorun çıkınca da izah etmek yerine gelip sizi suçlarlar.İnsanları nasıl bilinçlendiricez bilemiyorum.

Arkadaşların dediği üzere Ortaklar hesabına borçlandır-alacaklandır. Belki kendisine bu işlerin öneminden şifaen de olsa bahsetmişsinizdir. Birde bunu yazı ile kendisine bildirin en azından mail yolu ile. Siz kendinizi sağlama alın sonrasında ne hali varsa görsün.

anlattım defalarca önemini sonuçlarını. firmalarından biri incelemede. dediğiniz gibi mümkün olduğunca yazılı uyarı yapıyorum. muhasebe ye çok önem verip yaptığı her işlemi danışanlarda var böyle cahil insanlarda. dediğiniz gibi 331-131 yaptım

anlattım defalarca önemini sonuçlarını. firmalarından biri incelemede. dediğiniz gibi mümkün olduğunca yazılı uyarı yapıyorum. muhasebe ye çok önem verip yaptığı her işlemi danışanlarda var böyle cahil insanlarda. dediğiniz gibi 331-131 yaptım

en iyisini yapmışsınız. Şimdi ki inceleme taslağında detaylı istiyorlar zaten 131-331-100 muhakkak ceza gelecektir. Kurumlar+Kdv+ üzerine kar dagıtımı olarak değerlendirip stopaj kesiyorlar..