fonradar

Bankadan Çekilen Paralar

Cemmm

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. Sizlere bir danışmak istiyorum. Bir limited şirkette %50 ortağım ve şirket müdürüyüm. İnşaat işindeyiz. Gelirlerimizin neredeyse tamamı belgeli, yani faturalı, fakat giderlerimizde aynı durum söz konusu değil maalesef. Çeşitli sebeplerle hizmet veya mal almak zorunda olduğum yerler var. Bunlar için şirketin banka hesabından her ay yüklüce bir miktar para çekmek zorunda kalıyorum ve bu paraları mal veya hizmet aldığım kişilere ödeme yaparak dağıtıyorum. Ödemelerimi belgelendiremediğim için de o paralar kasada gözüküyor. Bankadan çekilen paralar bazen tarafımdan bankaya gidilerek bazen de talimatla şirket çalışanına çektirilerek alınıyor. Bu durumun şirkete maliyeti ne olur ve benim açımdan sakıncaları nelerdir? Ayrıca parayı kendim çekmem ile şirket çalışanının çekmesi arasında bir fark var mıdır ?
Biliyorum şimdi faturalı al diyeceksiniz. Ben de öyle istiyorum fakat bu dedikleriniz uygulamada her zaman olmuyor maalesef. Ben de bu durumdan rahatsızım ama yapacak da fazla bir şeyim yok. :(

bir işletmenin en yumuşak karnıdır kasa.ve 2013 yılında en çok ceza kesilen husustur işletmelere.
şöylede bir sıkıntı söz konusu ;tüm gelirler belgeli ama giderler belgesiz yani eksik gider gösteriyorsunuz.
ve amiyane tabirle bedavaya vergi ödüyorsunuz.
işinin ehli bir mali müşavirden danışmanlık hizmeti alın derim
başınız çok ağrıyabilir.

yani belgesiz iş yapıyorsun o kasa meblağının hepsi üzerinden bir tarhiyat yapılacaktır..örtülü sermaye ...ayrıca gelirininde belgeli olmadığı savı atılacaktır vergi müf.tarafından inşaat firmalarına ilerki dönmde büyük cezalar yolda maliye şuan için en karlı sektör olan inşaatı ele aldı şimdiden önlem alın

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler ama önlem alın derken tam olarak neyi kastediyorsunuz açıklarsanız memnun olurum. Hizmet veya mal aldığım yerlerden fatura yada resmiyet işin içine girdimi istediğimi alamıyorum. Bu yüzden de mecbur kalıyorum. :(

Selam,
1-Bu durumun şirkete maliyeti, her alınmayan %20 fazla vergi ödersiniz çünkü maliyet düşük kar yüksek olacaktır, ayrıca kasa hesabınız şişecek.
2-Sizin için sakıncaları, % 50 ortaksanız, yapılacak tarhiyatın %50 si + ödenen fazla verginin % 50 si +
3-Parayı sizin çekmeniz ile şirket çalışanları arasındaki farkı; yok çünkü sizin talimatınız ile para çekiliyordur.

Hoşçakalın,

Kasada aşırı bir fazlalık olduğunda idarenin dikkatini çekebilir. "Neden bu kadar parayı kasada tutuyorsunuz" sorusu ile karşılaşabilir ve vergi müfettişince işyerinize gelinerek kasanız sayılabilir.