Bankadan Para Çekimi

stajerim

Katkı Sunan Üye
2 kardeşin 2 firması var ltd ve 1.firma da ikisi ortak olarak görünüyor ancak 2. firmanın ortakları halaları görünüyor oysa halalarını henüz şirkette gören yok banka ile ilgili bu işleride bu kardeşler yapıyor ve bazen bankadan kendi şahsi hesaplarına havale gidiyor bu durumda ne yapmak lazım bu havaleleri şirket ortaklarının 131-331 hesabına mı atmak lazım

131 in altında isim bazında alt hesap açıp ortakların kendilerine yaptıkları havaleleri bu hesaba çıkabilirsiniz.

Merhaba,

Öncelikle, Yeni TTK ile birlikte 131-331 hesapların kullanımı ile ilgili olacak değişikliklere göz atmanızda fayda var derim.

Yukarıdaki vakadan anladığım kadarıyla 2.şirketin ortaklarına banka havalesi yapılmıyor. 2.Şirket 1.şirketin ortaklarına banka havalesi yapıyor. Dolayısıyla 131-331 hesapların kullanılmaması gerektiği kanaatindeyim. Ancak bir de şunu sormak lazım, 2.Şirketin bu kişilere havale çıkarmasının sebebi nedir? Avans mıdır nedir?

Demem o ki; 1.şirket burada biraz akıl karıştırıcı olmuş. Şirket ortağı olmayan bir kişi veya kişilere yapılan banka ödemeleri ortaklara borçlar/ortaklardan alacaklar hesaplarında takip edilemez. Havalenin ne için yapıldığına göre uygulama değişecektir.

Saygılar, iyi çalışmalar.

ŞİRKETİN asıl sahibi 1.şirketin sahibi olan şahıslar zira göstermelik oalrak halalarını kağıt üzerinde ortak göstermişler 1.şirket gibi 2.şirkettende hesağlarına para aktarabliyorlar bu durumda ben131-331 hesabı gerçek şirket sahiplerine kullansam da bu havaleleri oraya işlesem olmaz mı

Sayın stajerim,

2.şirket için 1.şirketin ortakları, ya da başka bir deyişle 2.şirketin ortaklarının hısımları 2.şirket için ortak sayılamaz. Transfer Fiyatlandırması perspektifinden bakar isek ancak ve ancak ilişkili kişi sayılabilir.

2.şirketin bir tüzel kişiliği vardır. Bu tüzel kişinin ortakları haricindeki münasebetleri ortaklarla yapılmış gibi gösterilemez. Kaldı ki banka ekstresi gibi dış kaynaklı hesap ekstresinde de yapılan para transferlerinin bu tüzel kişi ile herhangi bir bağı olmayan kişilere yapıldığı görülecektir.

Saygılar, iyi çalışmalar.

Ben cevabımı verirken 2.şirkete de ortak oldukları savıyla 131 altında takip edilebilir demiştim.Bu durumda 131 altında takip edilemezler zira ortak değiller.
Sayın cemilpınar a ekleyecek fazla bir şey yok.
Yeni TTK ya göre eskisi gibi borçlanabilirsiniz 2 şartla diyor.1-Vadesi gelmiş sermaye taahhüt borcu olmayacak.2-Serbest yedek akçelerle birlikte karı geçmiş yıllar zararlarını karşılayacak düzeyde olacak.
Keşke tamamen yasaklansa idi.

Yeni TTK ya göre eskisi gibi borçlanabilirsiniz 2 şartla diyor.1-Vadesi gelmiş sermaye taahhüt borcu olmayacak.2-Serbest yedek akçelerle birlikte karı geçmiş yıllar zararlarını karşılayacak düzeyde olacak.
Keşke tamamen yasaklansa idi.

Sayın metyo size katılmıyorum,

şirket ortağı olmayan bir kişiye nasıl 331 hesabını çalıştırırsınız
yeni ttk gayet açık ve net şirket ortakları bile olsa 331 hesabı çalıştıramazsınız.

İyi Günler.