fonradar

Bankadan Yatması Gereken Maaşımı Alamıyorum...

Bir insaat firmasında insaat teknikeri olarak calısıyorum, suanki maasım 2250 artı mesai.Söyle bir durum var yardımcı olursanız sevınırım.Simdi 01.04.2013 yılında ise basladım buradaak maas odeme sekli ise asgari ücret banka ıle gerı kalan elden odeme ile yapılıyordu.ANCAK banka odemesı soyle nısan 1 de basladım ya mayıs 25inde odeme yapıyorlar yanı bır 50 55 gün sonra gibi.Tahmınımce zaten bu yasal degıl 2.csis zaten sigorlarımızı asgai ücretten yatırmalarıda yasal degıl.Ama benım en büyük sornum su ki EYLÜL EKİM VE KASIM AYI asgaritutarlarım yatmadı sebebınıde soyle soyledıler suan 1900 tl gıbı sırkete borcu durumuna düstüm cünkü eylül ekim kasım ayında yatmayan asgari ücretleriden dolaıyı elden parca parca para cekmek durumunda kaldım.Bende yatırın asgarı cretlerımı elden alacagım parayı cekmıyeıgım borcumdan düsersenız gibi bi yaklasımda bulundum ama hala banka hesabımda maasım yatmıyor bu konuyu hukuksal boyuta tasısam nasıl bır sonuc eldeedebılırım?Yardımcı lursanız sevınırım smdıden tesekkürler.

Anladığımı paylaşmak isterim.
a-ücretin bir kısmının(resmiyette gösterilen asgari ücret kadar olan kısımının)bankadan gerçek ücret olarak ödenmesi,diğer kısmın elden verilmesi/ödenmesi ihtilaf konusu olup,gerçek ücretin tespitini gerektirir,sgk primleri yönündende aynı şekildedir
b-sözleşmenin üç ana unsurundan biri ücrettir ve başkaca geçim kaynağı olmadığı düşünülen işcinin de yegane geçim kaynağıdır
c-esas olan ücretin ay da bir ve gününde/zamanında ödenmesi gerekir
d-ücretin ödeme gününden itibariyle 20 gün içinde mücbir sebebler dışında ödenmemesi,sürekli olarak geç ödenmesi,sgk primlerinin gerçek ücret üzerinden ödenmemesi durumu işciye haklı nedenle fesih imkanı verir ANCAK gerçek ücretin (ne miktar olduğunun)İSPATI işciye aittir
e-avans olarak aldıklarınız/ödenenler ile resmi olarak almanız gereken ücretler deng düşüyor ise eylül-ekim aylarına ilişkin alacağınız kalmaz,deng düşmüyor ise kalan, kasım maaşı da aralık 25 gibi ödenecek olabilir.