Bankalar hesabı hk.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Pln
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Pln

sir şirketin bankada parası yok deniyor müdürü tarafından..
ancak araştırma sonucunda bankada parası çıkıyor.

tam açıklama kavramına muhalefetten ya da tek düzene aykırılıktan bu durumun yaptırımı nedir

Ynt: Bankalar hesabı

Bu hususta bahsettiğiniz durumlar için bildiğim kadarıyla böyle bir yaptırım yok.Fakat yok denilen paralardan herhangi bir gelir elde ediliyor ve beyan edilmiyorsa (faiz geliri,repo geliri,kambiyo karı vs) vergisel anlamda kaçakçılık cezası olur.
Bankada para olmadığının söylenme gerekçesini bilmek lazım

twolf teşekkür ederim.
ancak ben baktım bankalar hesabına bir faiz geliri yok.
sürekli bir yerlere ödeme var.
yani kayıt altına alınmayan ödemeler. kanunun ya da tebliğin ilgili maddesini atıf yapıp genel kurulda eleştiri getirmek istiyorum.
102 var iken bilançoya yansıtmamak aktiflerde 102 nin görünmemesi tek düzene aykırılık sonuçta?
buna ilişkin atıt - yargı kararı, kanun maddesi vb. - aradığım.
cevabın için mersi

Ödemeler yapıldığından kastınız cari hesap ödemeleri ise bu hesaplar defterde nasıl gösterilmiş.Cari'leriniz tutmaz bir kere.Örneğin firmalarla anlaşmazlığa düştüğünüzde ödeme yaptığınızı nasıl ispat edeceksiniz.İlgili yılın defteri basılmadıysa defteri düzeltip kurumlara da düzeltme verebilirsiniz.

Anaşıldığı kadarıyla patron kendi banka hesabından aklı sıra uyanıklık yapıp faturasız gayri resmi ödemeler yapmış firma ile güya ilişkilendirmemiş artık günümüzde bankalardaki işlemler çok şükür Hakan Şükür takip edildiğinden dolayı devlet için vardır bu işin bir kolayı bu patronda unutmasın yemekden sonra sodayı.Defterler kayıtlar beyannameler incelenirse ve bu ödemeler carideki firmalara aitse yada firma ile alış verişi olmuşsa oylum oylum selvi boylum al yazmalım olur.Bekleyelim görelim neler olacek bakalım.

???? Bu nasıl bir ifade tarzı arkadaşım.? ???

;D

Şayet bu tutar hiç bir şekilde Bilançoda yer almıyorsa, Vergi Denetmeni Bu tutarı Belgesiz mal satışı ile ilişkilendirebilir.

Arkadaşlar somut bir madde var mıdır. türk ticaret kanunu madde 75'i buldum. onun da bir yaptırımı yok herhalde. sadece ibra geçersiz olucak. zira banka hesabı olmasına rağmen bilançoda gösterilmemiş.
bir sürü para da banka hesabında harekete konu .
tek düzen olsun maliye mevzuatı olsun ttk mevzuatı olsun bu durumun aykırılığına ilişkin madde ve içtihat tespiti yapmak istiyorum.
cevaplarda sanki netlik yoktu.

Evet haklısın netlik yok hep brüt olmuş cevaplar netleştirielim birazcık istersen.v.u.k. 353-6 tek düzen muhasebeye uymamaktan dolayı usulsüzlük cezası

sayın aday teşekkür ederim. sonunda buldum cevabı.
türk ticaret kanunu açısından da ben inceliyorum. madde 75'e aykırı ama 75'e uymamanın cezası yok. ttk çok havada bırakıyor herşeyi yanlış mıyım