fonradar

Bankanın Devir Bakiyesi Yanlış

iyi çalışmalar
bir firmada bankanın 2008 den 2009 a banka muavin bakiyesi yanlış
açılışta bunu düzeltmek istiyorum (2008 hesapları çok karışık, çok fazla ve tarihler farklı şekilde işlendiği için tespit edemiyorum)
bunun için en uygun yol nedir?
102 (B) 1.300,00 TL
hangi hesaba alacak vermeli
gelire atılmaz değilmi 679 falan çalışabilir mi?
bir de bu kaydı yaparsak boşu boşuna vergi çıkacak % 20.

Ynt: Bankanın Devir Bakiyesi Yanlış

Bankada fazlalıkmı var,eksiklikmi anlayamadım,ama 331 ortaklar cari hesabıyla düzeltme yapabilirsiniz.

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
Bankada fazlalıkmı var,eksiklikmi anlayamadım,ama 331 ortaklar cari hesabıyla düzeltme yapabilirsiniz.
bankada eksiklik var
bir de yıl içinde 131 331 hiç çalışmamış
331 ile kapatmak doğru olur mu ?

neden olmasın ki?
zaten adı üstünde,yanlış olanı düzeltmeye çalışıyorsunuz.
Ya bırakın öyle kalsın.
Yada 102 borç,331 alacak;açıklamasınada düzeltme kaydı derseniz olur.

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
neden olmasın ki?
zaten adı üstünde,yanlış olanı düzeltmeye çalışıyorsunuz.
Ya bırakın öyle kalsın.
Yada 102 borç,331 alacak;açıklamasınada düzeltme kaydı derseniz olur.

tamamdır
teşekkür ederim

gerçekte bakiyesi olmayan hesabın düzletme işlemini bir sonraki yıl yapıyorsanız bu kayıt karlışığın k k e gider yazmak zorundasınız. 331' virmanını yapmınızn bir açıklması olmalı ileride 331 nl hesabı kapatmala uğraşmaktansa gelir yazın hesabı kapatın.

Bu durumun karşılığı K.K.E.G. olmamalı bence. K.K.E.G.in içeriği başka bişeydir. Banka muavin hesap bakiyesinin 2008 den 2009 a devir rakamının banka ekstresinde doğru ancak kayıtlarda yanlış devretmişse; bu devir farkın gelir (KKEG) yada gider hesaplara intikal ettirilmesi uygun olmaz.

Yapılacak düzeltme kaydında, örneğin banka ekstresi 1000.-TL sizin kayıtlarınızda 1300.-Tl olsun aradaki farkı;

---------/-----------
102. 300
431 300
----------/----------

açıklamasınada düzeltme kaydı diyebilrsiniz. 331 nolu hesabı zorunlu kalmadıkça kullanmayın.

Hesabın eksik veya fazla olması durumuna göre geçmiş yıllar karı veya zararı hesaplarına atılıp duruma göre K.K.E.G veya Matraha İlave Edilmeyecek Gelirler Hesabında takip etmek daha uygun gibi geliyor bana.

sayın ilhan tekiner her düzletme ilşemini 431 nl hesaba mı alacağız.hem bu fark 431 nl hesaptan mı kaynakalandı ki bu hesabı alacaklandırıyorsunuz . 102 nl hesabın borç bakiyesi vermesi durumunda131 nl hesabı mı kullanacaktınız . bunu neye dayanarak açıklayacaksınız merak ettim. kaldiki daha sonra 131 ve 431 in akibeti nolucak .
ya bilnaçoyu düzeltir düzeltme verilir yada bir sonraki yılda yapılacak düzeltme kayıtlarına istinaden gelir veya gider kaşılığında k k e g. yazılır.