fonradar

Bankaya yatması gereken maaş için personele elden nakit avans verilirse

Arkadaşlar merhaba,

Firmamızda çalışan bir personele acil ihtiyacı olduğundan dolayı elden avans verdik.
Şimdi mesela 1000 tl bankaya maaşı yatırma zorunluluğumuz olan personele, acil ihtiyacı olduğundan ve o an banka hesabımız müsait olmadığından dolayı elden 400 TL para verdik.
Mevzuatta bununla ilgili bir madde varmı acaba.
Kalan 600 TL alacağını bankaya yatırsam olurmu, yoksa 1000 TL yatırıp daha sonra kendisinden elden verdiğimiz 400 TL' yi gerimi alsak. Aslında bunu yapmak istemiyorum bununla ilgili bir madde varsa paylaşırsanız sevinirim.
Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler

Ynt: Bankaya yatması gereken maaş için personele elden nakit avans verilirse

Bilgisi olan yokmu arkadaşlar

personele yapacağınız her türlü ödemeler banka yoluyla olmalı

HResources ' Alıntı:
personele yapacağınız her türlü ödemeler banka yoluyla olmalı

Evet banka yoluyla olmalı bunu biliyorum, fakat bu gibi durumlar için bir madde yokmu bunu merak ediyorum. Banka hesabımız müsait olmadığında, personelin cenazesi çıkmış acil elden avans verilmiş.

Bu gibi zorunlu durumlarda maaşı tam yatırıp elden iade almak en doğrusu görünüyor.

18.11.2008 tarih ve 27058 Sayılı Resmi Gazete..

İşyerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümlerinin uygulandığı işverenler ile üçüncü kişiler, Türkiye genelinde çalıştırdıkları işçi sayısının en az 10 olması hâlinde, çalıştırdıkları işçiye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlüdürler.

Ama madem elden verdiniz..makbuz imzalatın.. maaş avansına istinaden diye not düşün.. muhasebeye verin.. kaydını oluştursunlar..

Çok sıkıntı olmaz..