zirve

Basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

Üyelik
9 Ağu 2010
Mesajlar
12
iyi günler. 7 aydır basit usule tabi mükellefim ve 14 kişilik okul servis aracım var. faturalarımda kdvsiz kesmekteyim. şuan personel taşımacılığı işine girdim ve yeni çalışmaya başladığım bu işte benden faturalarımda kdvli kesmemi istiyorlar fakat basit usule tabi olduğum için kdvli fatura kesememekteyim ve benim faturalarımı kdvsiz olduğu için kullanamadıklarını söylüyorlar. sormak istediğim şuan benim yapmam gereken nedir? faturaları kdvli kesebilirmiyim yada gerçek usulemi geçmem gerekiyor kdvli fatura kesebilmem için. konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum..
 
Üyelik
9 Ağu 2010
Mesajlar
12
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

gerçek usule geçmek için ne yapmalıyım.
 
Üyelik
9 Ağu 2010
Mesajlar
12
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

daha açıklamalı olursa basit usulden gerçek usule geçebilmem için sırasıyla nası bi yol izleyeceğim aacaba, şuan muahsebecim yok defter falan tutmuyorum. bu tarz konularda bilgiye sahip değilim ve aldığım bu işi kaçırmak istemiyorum kdvli fatura kesmem için gerçek usule geçmem gerekiyorsa bunu yaparım ama ne yapmam gerekiyor hiç bi bilgiye sahip değilim. forumlarda biraz araştırdım ama servis işi ile ilgili olarak basit usulden gerçek usule geçerken nası bi yol izleyeceğimi bir türlü bulamadım.
 

UZMAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Ocak 2010
Mesajlar
242
Konum
TEKİRDAĞ
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

Merhaba,

İsterseniz basit usulden çıkmadanda;KDV li fatura kesebilirsiniz, tek yapmanız gereken bu durumda fatura üzerindeki KDV yi devlete beyan ederek ödemeniz gerekecektir.

Burada dikkat etmeniz gereken husus şu, siz kestiğiniz faturada tahsil edilen KDV'den alımlarınızda ödediğiniz KDV yi indirim konusu yapamazsınız,

Muhasebecinize 88 Numaralı KDV tebliği ve 4 numaralı KDV sürküsünde yer alan aşağıdaki ibareyi ve KDV kanunu 8 maddesinin 2 numaralı bendini okutunuz.

Saygılarımla,
TEBLİĞ VE SURKÜ METNİ

Söz konusu Tebliğ ve Kanun maddelerinde yapılan açıklamalar gözönünde bulundurulduğunda;
1- İstisna uygulamasının başladığı 1.7.2003 tarihinden itibaren, düzenledikleri belgelerde katma değer vergisi gösteren veya "KDV dahildir" mealinde bir şerhe (belgenin KDV satırını çizerek "KDV dahildir" yazılması veya KDV satırı yerine belgenin her hangi bir yerine "KDV dahildir" yazılması durumu değiştirmeyecektir) yer veren basit usulde vergilendirilen mükelleflerden mal veya hizmet satın alan mükellefler, bu şekilde düzenlenen belgelerde gösterilen veya iç yüzde yoluyla bulunan katma değer vergisini indirim konusu yapabileceklerdir. Bu itibarla, bu tür belgeleri düzenleyen basit usule tabi mükellefler belgede ayrıca gösterilen veya iç yüzde yoluyla hesaplanacak vergi tutarını Kanunun 8/2. maddesi gereğince beyan ederek ödeyeceklerdir.

KDV KANUNU 8/2 BENDİ

2. (3297 sayılı Kanunun 2. maddesiyle değişen bent) Vergiye tabi bir işlem söz konusu olmadığı veya katma değer vergisini fatura veya benzeri vesikalarda göstermeye hakkı bulunmadığı halde; düzenlediği bu tür vesikalarda katma değer vergisi gösterenler, bu vergiyi ödemekle mükelleftirler. Bu husus kanuna göre borçlu oldukları vergi tutarından daha yüksek bir meblağı gösteren mükellefler için de geçerlidir. (5035 sayılı Kanunun 6. maddesiyle değiştirilen ve 2.1.2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren son cümle) Bu gibi sebeplerle fazla ödenen vergiler, Maliye Bakanlığının belirleyeceği usul ve esaslara göre ilgililere iade edilir.(3)
 
Üyelik
26 May 2010
Mesajlar
661
Konum
MERKEZ
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

Öncelikle bir serbest muhasebeci mali müşavirlerle görüşün gerçek usule geçicince kdv, geçici vergi, muhtasar beyanname gibi verilmesi gereken beyannameler var ve verilmemesinin ağır cezaları var.
 

UZMAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Ocak 2010
Mesajlar
242
Konum
TEKİRDAĞ
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

REVİZYON ' Alıntı:
Öncelikle bir serbest muhasebeci mali müşavirlerle görüşün gerçek usule geçicince kdv, geçici vergi, muhtasar beyanname gibi verilmesi gereken beyannameler var ve verilmemesinin ağır cezaları var.

Merhaba,

Sayın Revizyon,

Soru sahibinin gerçek usule geçmesine gerek yok ki,

Saygılarımla,
 
Üyelik
9 Ağu 2010
Mesajlar
12
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

yardımlarınız için çok teşekkür ederim. anladığım kadarıyla gerçek usule geçmeden basit usulde KDVli fatura kesebiliyorum ve bu kesilen kdv yi devlete ödediğim sürece hiç bir sıkıntı yaşamam. şuan çalıştığım bir serbest muhasebeci yok yanlız sormak istediğim birşey var ben faturalarımı keserken kdv kısmına kdv yoktur yazıyorum, kdvli olarak fatura kesersem oraya kdv oranını yüzde kaç olarak hesaplayıp yazmam gerekir, birde bunu yaparsam kestiğim kdvli faturalara ait kdvleri devlete nasıl öderim.
 

UZMAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Ocak 2010
Mesajlar
242
Konum
TEKİRDAĞ
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

Merhaba,

Öncelikle % 18 KDV kesmelisiniz, Devlete bu KDV yi ödemek için ise beyanname düzenlemeniz gerekir, Bu noktada SMMM yardımına ihtiyacınız var, ancak bazı vergi daireleri bu gibi özel durumlar için mükelleflere yardımcı olabilmesi için bir memurunu ayırabiliyor.

Yukarıda size numaralarını verdiğim tebliğ ve kanun maddelerini not ederek vergi dairelerinden yardım alabilirsiniz.


Saygılarımla,
 
Üyelik
9 Ağu 2010
Mesajlar
12
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

turgay bey ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum yarın vergi dairesine söylemiş olduğunuz maddeleri not alıp gidip görüşeceğim, son olarak sormak istediğim bir şey var bu kesmiş olduğum kdvli faturaların beyanını aylıkmı yoksa yıllıkmı yapmam gerekicek?
 

UZMAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Ocak 2010
Mesajlar
242
Konum
TEKİRDAĞ
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

Merhaba,

Kestiğiniz dönemde; Takip eden ayın 24'ü akşamına kadar beyan edilmelidir. 26 sında ödenir.

Yalnız şu hususu sakın atlamayın; alış faturalarınızdaki KDV yi indirim konusu yapamazsınız. Fatura üzerindeki KDV yi direkt olarak ödemelisiniz

Saygılarımla,
 
Üyelik
26 May 2010
Mesajlar
661
Konum
MERKEZ
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

UZMAN ' Alıntı:
REVİZYON ' Alıntı:
Öncelikle bir serbest muhasebeci mali müşavirlerle görüşün gerçek usule geçicince kdv, geçici vergi, muhtasar beyanname gibi verilmesi gereken beyannameler var ve verilmemesinin ağır cezaları var.

Merhaba,

Sayın Revizyon,

Soru sahibinin gerçek usule geçmesine gerek yok ki,

Saygılarımla,

Kendi görüşüm, eğer devamlı şekilde kdv?li fatura kesecekse gerçek usulde vergi mükellefi olmasıdır. Basit usule tabi mükellefin düzenlemiş olduğu faturada kdv hesaplaması hizmeti alan firmayı kdv indirimi konusunda tereddüte koyabilir. Ayrıca basit usul mükellefin mal ve hizmet alımları için ödemiş olduğu kdv?leri hesaplanan kdv?den mahsup etme imkanını değerlendirmek için gerçek usulde vergi mükellefi olması menfaatinedir.
 

UZMAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Ocak 2010
Mesajlar
242
Konum
TEKİRDAĞ
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

Merhaba,

Sayın Revizyon,

Ancak bu durumda diğer faturalarınada KDV düzenlemesi gerekecek, muhtasar beyanname ve yıllık beyanname vermesi gerekecek, Ve hayatı boyunca bir daha basit usulde mükellefiyet açamayacak, Her yıl defter tasdik ettirecek;100 TL notere verecek, Sadece beyannamelerin damga vergisi 500 TL civarında olur. Yıllık vergis nerden baksan 1000 ila 1500 olacaktır.

Ayrıca yılda en az 1000 TL muhasebe ücreti ödeyecek.

Sırf bir tane faturada KDV gösterecek diye değermi; Ayrıca zaten KDV sini karşı firmadan tahsil edecek,

Değmez,

Onun için sakın gerçek usule geçmeyin derim,

Saygılarımla,
 
Üyelik
9 Ağu 2010
Mesajlar
12
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

turgay bey bu almış olduğum işte bir yıl gibi bir süre çalışacağım ve ayda bir fatura keseceğim o firmaya sizce basit usulde kalıp söylemiş olduğunuz gbi bir yol izlememin bir sakıncası olurmu. sonuçta kdvli keseceğim her faturaya ait kdvyi beyan edip devlete ödeyeceğim.
 

UZMAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Ocak 2010
Mesajlar
242
Konum
TEKİRDAĞ
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

Merhaba

Sayın 61OF34,

Gerçek usule bir kere geçtinizmi, aynı işte birdaha basit usule dönemezsiniz,

KDV beyannamesi yanında, yıl içinde 4 kere geçici vergi beyannamesi, 4 kere muhtasar beyanname vermek zorunda kalırsınız. Her yıl defter tasdik ettirmeniz gerekir.Ayrıca dediğim gibi bir muhasebeci şart olur onunda ayda 60 ila 100 arasında ücreti vardır.

Kısaca gerçek defterin size yıllık 1500 civarında ek bir masrafı olur.

En önemli husus bir daha basit usule dönemezsiniz.
Onun için faturanızda KDV yi gösterip beyan edip ödeyin. KDV yi zten fatura keseceğiniz firma size ödeyecek.

Onun için sakın gerçek deftere geçmeyin derim,

Fİrmayla çalıştığınız süre boyunca beyanname verip ödeyin.

Saygılarımla
 

UZMAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Ocak 2010
Mesajlar
242
Konum
TEKİRDAĞ
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

Ayrıca,

Gerçek usule geçerseniz, diğer faturalarada KDV Hesaplamanız gerekir,

Saygılarımla,
 
Üyelik
9 Ağu 2010
Mesajlar
12
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

sayın turgay bey,
gerçekten vermiş olduğunuz bilgiler ve yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. eğer şu konuşmayı yapmış olmasaydık bilgisizliğim nedeniyle gidip başka bir kişinin vermiş olduğu bilgi doğrultusunda işi kaçırmamak için basit usulden gerçek usule geçiş yapıcaktım. Çünkü konu hakkında bi kaç kişiye daha sordum ve sadece söyledikleri basit usulde kdvli fatura kesemessin gerçek usule geçiceksin oldu, bu yüzdende ya gerçek usule geçicektim yada işi alamayacaktım ama şuan vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde konu hakkında yeterli bilgi sahibi oldum. ben ve benim gibi bir çok servis işiyle uğraşan mükellef bu konuda bilgisiz olduğu için bir çok işi kaçırdılar. hepsi adına size vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum. hayırlı geceler ve hayırlı bol kazançlar diliyorum size.
 

UZMAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Ocak 2010
Mesajlar
242
Konum
TEKİRDAĞ
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

Yardımcı olabildiysem mutlu olurum,

Size de hayırlı işler,

Saygılarımla,
 
K

kbrs16

Ziyaretçi
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

Basit usul bir kişi ister ise vd başvurarak kdv mükellefiyeti açtırabilir. Açtırdığı dönemden itibarende tün ft kdv!li kesmeli ve aldığı belgelerdekinide ind. konusu yapmalıdır. Sehven bir iki kerelik kdv'li ft kesilmesi durumunda sadece bu kdv beyan edilir. Ancak sizin keseceğiniz ft devamlılık olacağından isteğe bağlı kdv mük. olmanız gerekir.
 
Üyelik
9 Ağu 2010
Mesajlar
12
Ynt: basit usul mükellefin kdvli fatura kesebilmesi

sayın kbrs16
ben isteğe bağlı kdv mükellefiyeti açtırırsam nası bir yol izleyeceğim kesmiş olduğum faturaların aylık olarak kdvlerini beyan edipmi ödeyeceğim yoksa belirli dönemlerdemi ödeyeceğim bu ve buna benzer ne gibi işlemler yapmak gerekicek kdv mükellefi olduğumda, basit usulde vergi mükellefiyeti olduğum için muhasebecim yok. o yüzden konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. daha önceki konuşmalarımızda okuduysanız uzman bey tarafından verilen bilgide faturaları kdvli olarak kesip beyanname vererek devlete ödeyebileceğim ve basit usulde kalabileceğimi söylemişti.
 
Üst