Basit Usül ve Gerçek Usül Hakkında ?

Merhaba,
26.03.2012 tarihinden beri basit usulde vergi mükellefiyim. 03.09.2012 tarihinde yeni bir basit usülde mükellefiyet için vergi dairesine başvurdum. İkinci işyeri olunca 01.10.2012 tarihinden itibaren gerçek usule geçeceğim, deftere tabi olacağım ve her iki işyerim içinde ayrı ayrı yazar kasa alacağım söylendi.
Ben ekonomik nedenlerden ötürü ikinci işyerimi tam olarak faaliyete geçiremedim ve 03.10.2012 tarihinde maliye’ye kapanış dilekçesini verdim, ikinci işyerimi kapattığımı beyan ettim ve eski usuldeki basit vergilendirmemin eskisi gibi devam etmesini istedim. Yalnız, ilgili bölüm şefi, eski usuldeki basit vergi mükellefiyetimin sona erdiğini, gerçek usulde vergi mükellefi olduğumu söyledi. İkinci işyerimi açtığım için basit usulde vergilendirmenin bir daha olmayacağını söyledi.
Oysa, ben faaliyette bulunmadan süresi içinde işyerini kapattım. Basit usulde vergilendirmemin tekrar devam etmesi gerekir.
Bu konuda beni aydınlatırsanız müteşekkir kalırım.
Sevgiler, Saygılar ...

Basit usulün şartlarına haiz olanlardan, bu usulden yararlanmak istemediklerini yazı ile bildirenler bu talepleri doğrultusunda takip eden ay başından veya izleyen takvim yılı başından, yeni işe başlayanlar ise işe başlama tarihinden itibaren gerçek usulde vergilendirilirler.
Basit usule tabi olma şartlarından herhangi birini takvim yılı içinde kaybedenler, ertesi takvim yılı
başından itibaren gerçek usulde vergilendirilirler.
Herhangi bir şekilde gerçek usulde vergilendirilecek olanlar ve gerçek usulde vergilendirilen mükellefler, bir daha hiçbir şekilde basit usulden yararlanamazlar. Daha önce gerçek usulde vergilendirilmekte iken işini terk eden mükellefler bu tarihten sonra işe başlamaları halinde yine gerçek usulde vergilendirileceklerdir.
Gerçek usulde vergilendirilen kişilerin aynı türden iş yapan eş ve çocukları da bu faaliyetleri nedeni ile basit usulden yararlanamazlar.
Yapılan denetimlerde basit usulde vergilendirilen mükelleflerden sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge düzenledikleri veya kullandıkları tespit edilenler basit usulden yararlanamazlar.
Bu hususun kendilerine tebliğ tarihini takip eden aybaşından itibaren işletme hesabı esasına göre
defter tutmak kaydı ile gerçek usulde vergilendirilirler.

yani kısaca vergi dairesindeki memur size doğru bilgi vermiş.

Basit usulün şartlarına haiz olanlardan, bu usulden yararlanmak istemediklerini yazı ile bildirenler bu talepleri doğrultusunda takip eden ay başından veya izleyen takvim yılı başından, yeni işe başlayanlar ise işe başlama tarihinden itibaren gerçek usulde vergilendirilirler.
Basit usule tabi olma şartlarından herhangi birini takvim yılı içinde kaybedenler, ertesi takvim yılı
başından itibaren gerçek usulde vergilendirilirler.
Herhangi bir şekilde gerçek usulde vergilendirilecek olanlar ve gerçek usulde vergilendirilen mükellefler, bir daha hiçbir şekilde basit usulden yararlanamazlar. Daha önce gerçek usulde vergilendirilmekte iken işini terk eden mükellefler bu tarihten sonra işe başlamaları halinde yine gerçek usulde vergilendirileceklerdir.
Gerçek usulde vergilendirilen kişilerin aynı türden iş yapan eş ve çocukları da bu faaliyetleri nedeni ile basit usulden yararlanamazlar.
Yapılan denetimlerde basit usulde vergilendirilen mükelleflerden sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge düzenledikleri veya kullandıkları tespit edilenler basit usulden yararlanamazlar.
Bu hususun kendilerine tebliğ tarihini takip eden aybaşından itibaren işletme hesabı esasına göre
defter tutmak kaydı ile gerçek usulde vergilendirilirler.

yani kısaca vergi dairesindeki memur size doğru bilgi vermiş.

Çok teşekkür ederim yardımınız için ...

sayın xxpenguenxx,

aşkınbulduk bey'in belirttiği gibi 283 nolu gelir vergisi genel tebliğini inceleyiniz.

İyi Günler.