Basit Usulde Fatura Kesmek Hk.

Üyelik
15 Tem 2014
Mesajlar
3
Konum
Manisa
Merhaba,

Ben basit usül mükellefim. İnternet üzerinden webhosting satışı yapmak için vergi levhası aldım. Şimdi ben fatura kesecek miyim? Keseceksem faturayı nereden ve nasıl alacağım.?

Toplam giderim ne olur?

Cevap verecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler.
 

URUM79

Tanınmış Üye
Üyelik
11 Mar 2014
Mesajlar
1,127
Konum
İSTANBUL
Sayın ErkinUnlu Basit usul mükellefiyetinizde bu sorunuza uzun uzun cevap vermektense GİB sayfasında 2014 yılı için Basit Usul Vergilendirme kitapçığında sorun veya sorularınıza çok net bilgi alabilirsiniz. Fatura ile ilgili faturanızı kdv siz olarak keseceksiniz. Faturada kdv dahil hariç gibi v.s. ibareler kesinlikle kullanmayın. Faturanızı herhangi bir matbaa dan yada esnaf odasına kaydınız varsa oradanda temin yoluna gidebilirsiniz. 2014 dönemindeki satış ve alışlarınız 2015 döneminde mükellefiyet durumunuzu (gerçek usul) belirleyecektir. Toplam gider ile neyi kasteddğinizi açıklarsanız onada yardımcı olmaya çalışırım.
 
Üyelik
15 Tem 2014
Mesajlar
3
Konum
Manisa
Sayın ErkinUnlu Basit usul mükellefiyetinizde bu sorunuza uzun uzun cevap vermektense GİB sayfasında 2014 yılı için Basit Usul Vergilendirme kitapçığında sorun veya sorularınıza çok net bilgi alabilirsiniz. Fatura ile ilgili faturanızı kdv siz olarak keseceksiniz. Faturada kdv dahil hariç gibi v.s. ibareler kesinlikle kullanmayın. Faturanızı herhangi bir matbaa dan yada esnaf odasına kaydınız varsa oradanda temin yoluna gidebilirsiniz. 2014 dönemindeki satış ve alışlarınız 2015 döneminde mükellefiyet durumunuzu (gerçek usul) belirleyecektir. Toplam gider ile neyi kasteddğinizi açıklarsanız onada yardımcı olmaya çalışırım.

Yani matbaadan ben fatura bastırsam kessem bir sıkıntı olmaz değil mi? Odaya kayıt olmasam sıkıntı olur mu?
 
Üyelik
15 Tem 2005
Mesajlar
49
Konum
Ankara
Oda kaydı gelir idaresini ilgilendiren bir durum değildir. Bir istisna dışında, faturalarınızı ister odadan alabilirsiniz, ister notere bastırabilirsiniz.
Hiç bir biçimde odaya muhasebeci parası ödemek zorunda değilsiniz, ancak en azından yılda bir kez ruhsatlı bir muhasebeciye beyannamenizi düzenletmeniz ve yasal ödevlerinizi yapmanız, uygulamalarla ilgili bilgi almanızı öneririm ya da aylık 50 TL odaya ödeyeceğinize bir SMMM aynı bedelle ilgilenebilir sizinle ve dilediğiniz gibi bilgi alabilirsiniz. (Asgari ücret tarifesine tabi değilsiniz.) Odada görmediğiniz bilmediğiniz bir muhasebeciden çok daha olumludur bu durum.

TTK (40. madde) ve özel yasalara (5174 sy. yasa) göre oda kaydı yaptırmak zorundasınız, zorunluluğa uyulmaması durumunda;

Belediyenin işyeri açılış ruhsatı olmadığını belirlemesi üzerine ya da odanın belediyeye başvurusu üzerine faaliyetleriniz kayıt yaptırana kadar durdurulabilir. (Bu yasal içerik elbette)
 
Üst