Başka Bir Belge İle Muhasebe Bürosu İşletilmesi

Değerli arkadaşlar ve Değerli meslek mensupları.

Ben yaklaşık 15 yıldır bir firmanın dağıtıcısı ve teknik servisi olarak işyeri işletmekteyim. Yaklaşık 4 ay önce muhasebecim emekliliğe karar verdiği için muhasebecimi değiştirmek zorunda kalmıştım. Yeni muhasebecimin diplomasının olmadığını ve bi arkadaşından kiraladığını öğrendim. Ona sorduğumda yasal olduğunu söyledi verdiğim muhasebeci vekaletnamesinde diploma sahibinin adı da geçmiyor zaten. Bu konunun benim ticari kimliğime bi zarar verip vermeyeceğini bilmiyorum esnaf arkadaşlarla da konuştuğumuzda fikir ayrılığına düşüyoruz. Aylık yaklaşık 14 - 15 bin kdv ödeyen bir firmayım. Bir sorun olmasından korkuyorum bu konu hakkında beni bilgilendirebilirmisiniz ?

İşinin başında olan sorumluluk bilincinde olan belge sahibi bir meslek mensubu ile çalışmanızı öneririm.Korsan kişi size zararlı olabilir çünkü sorumluluğu yok belgesini kiraya veren kişi risk alıyor kiralık belgeler her an iptal edilebilir.Bu mesleği yapmıyorsa belgesini iade edecek belge kiraya vermek kiralamak suçtur evrakta sahteciliğe girer ve tanımadığınız meslek mensubu sizi hiç bir yerde temsil edemez savunamaz.Vekelat verme ise riski alma anlamındadır artık veren gerekli teminatları almış olması lazım almadı ise kendisi bilir bu konuda uzaktan yardımcı olmak mümkün değil bende hiç bir müşterimin vekaletnamesi yok 39 yıldırda problem olmadı .Vekalet gerektirecek iş olmuyor beyannameler mahsuplar dilekçeler internetten gidiyor kağıt ortamında verilmiyor.Sigorta kurumundan iş sahibinin
veya şirket yetkilisinin 1 defa şifre alması yeterli.ptt'den taahhütlü evrak gönderme imkanı var .Kolay gelsin.

Kısa ve net bir soru soracağım cevap da bu olacak.
Birgün sorun yaşarsanız hangisini muhatap alacaksınız?

Cevaplar için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Muhasebecimle görüştüm yazdığınız yazıları onada gösterdim konuşma biraz hararetli geçti. Bu arkadaşı şikayet etmeye karar verdim gerekli merciler neresidir nereye başvurmam gerekir ?

Her ilimizde olmasada 76 ilimizde ve Alanya, Fethiye ,Bodrum ilçelerimizde Meslek mensuplarını temsil eden odalarımız var .Meslek mensupları çalışma prensipleri ve disiplin yönünden bu odalar nezdinde kurulu disiplin kurullarına denetimine tabidirler.Asılacak tabela büro olarak kullanılacak yer standartlara tabidir ve denetim yapılır hata varsa uyarılır hatada ısrar varsa ihtar meslekten geçici men meslekten tamamen men gibi cezalar uygulanır.Şikayet mercii bulunduğunuz ildeki Serbest muhasebeci mali müşavirler odasıdır. Odalarımızın ilçelerde temsilcileri vardır odaya müracaat ve temsilcinini iletişim bilgilerini herhangi bir meslek mensubundan öğrenebilirsiniz. ruhsatsız mesleki faaliyet yasaktır ve suçtur ruhsat kiralamakta suçtur.Meslek mensuplarınını müşteri adına işlem ve ödeme yapmak için emanet para almasıda yasaktır meslek mensubu işi ile ilgili ödemelerin tahakkuklarını gerçekleştirir müşteriye fax ,e-mail yolu ile verir müşteri bankasından hesabından talimat vererek kolaylıkla ödeme yapabilir.