Başka Şubemiz Adına Çekilen Kredi Kartın Muhasebe Kaydı

Merhaba saygıdeğer üstadlarım. (Ben henüz smmm stajeriyim, Ofiste değil şirkette çalışıyorum)
Şirketimiz merkez ve 2 şubeden (farklı illerde) oluşmaktadır. Muhasebeleri ayrı, sadece dönem sonlarında mizanları v.s. birleştirilerek ilgililerce inceleniyor.

Sorum şu: Diğer ildeki şubenin müşterisi (aynı müşterinin merkezde cari hesabı ve muhasebe hesabı yok) muhtelif sebeplerle (o şubeye o anda ulaşamaması v.s.) merkezi arayarak kredi kartı çektiriyor. Bu kartların muhasebeleştirmesi ilgili nasıl yapabiliriz.

Aşağıda bizim yaptığımız gibi yapınca Muhtelif müşteriler hesabı gereksiz çok şişiyor ve aslında fiziken uygunsuz bir şey yapmamıza rağmen kayıtlarda dikkat çekiyor.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Mevcutta bizim yaptığımız şöyle:

Merkezde yapılan kayıtlar
1-) 108-Kredi kartları-B // 120-Muhtelif Müşteriler-A (Çekilen Kartın kaydı)
2-) 120-Muhtelif Müşteriler-B // 393-XXX Şube -A

Şubeden yapılan kayıtlar
1-) 393-Merkez B // 120-Muhtelif Müşteriler-A
2-) 120-Muhtelif Müşteriler-B // 120-ABC Şirketi -A

ilgimi çeken bir konu cevapları bende merak ediyorum.120 muhtelif müşterileri kullanmadan 108(b)-393(a) merkez, 393(b)-120(a) abc şirketi şube olarak kayıtları yaparsa 393 hs mizan birleştiğinde borç ve alacakları ile kapanmış olur diye düşünüyorum.

ilgimi çeken bir konu cevapları bende merak ediyorum.120 muhtelif müşterileri kullanmadan 108(b)-393(a) merkez, 393(b)-120(a) abc şirketi şube olarak kayıtları yaparsa 393 hs mizan birleştiğinde borç ve alacakları ile kapanmış olur diye düşünüyorum.
Teşekkürler mete54; dediğine katılıyorum, o kayıtlamayı düşündük ama 108-393 eşleşmesi yanlış mı olur çekincemizden yapmadık. Yani emin olamadık.

açıkçası ben daha doğru olur düşüncesindeyim zira 120 hesap müşteriye fatura karşılığında borçlanması ile onun tahsilatını takip edildiği hesap, sizin durumda ise şubenin tahsilatını alma durumu var ve sizin kestiğiniz bir fatura söz konusu değil.