Bedelsiz Teslimler Ve Bir Örnek

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ferhat
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Bedelsiz verilen ürünlerin kayıtlarda gösterilmesi ile ilgili idarenin tavsiye ettiği birden fazla yöntem vardır.Ben en iyi iki yöntemi gönderiyorum.

Bazı şirketlerde muhasebe programı faturaya göre stok çıkışını gerçekleştirdiği için böyle bir durumda şirket fautrayı kendi kendisine kesecek ve iz bedelle stok çıkışını gerçekleştirecektir.

Sevk irsaliyesi ise bedelsiz veya numune gönderilen şirket adına kesilecek olup irsaliye üzerine malın BEDELSİZ veya numune gönderilen şirket adına kesilecek olup irsaliye üzerine malın bedelsiz gönderildiğine dair uygun bir şerh düşülecektir.

Bu durumda muhasebe kaydı
______________________/_________________________

760
191

600
391
_________________________/_________________________

Bir Diğer Yöntem ise Şirketin fatura tanzim etmeyip sadece sevk irsaliyesi üzerine malın bedelsiz gönderildiğine dair şerh düşülüp muhasebe kaydı yapılmasına gerek yoktur.Fakat yaygın olarak Nazım Hesaplarda izlenmesi uygundur.

Söz konusu ihracatta olsa muhsabe kaydı aynı yanlızca KDV hesaplanmayacak
Yurtdışına Bedelsiz malla ilgili olarak bir fatura düzenlenecek bu faturanın üzerindeki (5.-usd,10.-usdv.b) bedel yanlızca gümrük işlemleri için olacak faturanın üzerine yine BEDELSİZ şerhi düşülecek.

Muhasebe kaydı

_______________________/_______________________

760

601
_________________________/_________________________

ferhat

Ynt: Bedelsiz Teslimler Ve Bir Örnek

Yevmiye kaydının aşağıdaki gibi olması muhasebenin,
"Tarafsızlık ve Belgelendirme Kavramı " ile "Tam Açıklama Kavramı "
gereğidir..
Yoksa yukarıdaki yevmiye maddesi sonuca aynı etkiyi yapar fakat kaydı yaparken "+" lar "-" leri götürür mantığı güdülmüş..
Satış faturası (sizde kalan kopya)
----------- / ------------
120 (kendi firmanız)
600 Y.İçi stş.
391 Hes.kdv

Gelelim ilk surete yani faturayı kesip müşteriye yolladığınız örneğe (müşteri kendinizsiniz artık)
730 (üretimde iç tüketim)
740 (hizmette iç tüketim)
750 (arge için iç tüketim)
760 (pazarlama faaliyeti için)
770 (genel gider )
'den hangisi uygunsa
191 ind.kdv.
120 (kendi firmanız)

Saygılarımla..

Sayın Tozkan

Sizin yaptığınız muhasebe mantığına göre ''+'' hesaplar ''-'' hesapları götürmemiş mantığımı gözüküyor.Hesaplarına bi dikkatli bak.birde benim yazdığım muhasebe kaydına;ayrıca ''birçok yöntem var derken'' senin yazdığın yöntemleri de kast ederek yazdım ama en doğru ve idarenin de uygun gördüğü bu yöntemdir dedim

ferhat

Sayın Tozkan,

Gördüğüm kadarı ile bedelsiz verilen malı kendi kendinize fatura ediyorsunuz, öncelikle gelir hesaplarınızı sonrada gider hesaplarınızı çalıştırarak malı çıkıyorsunuz, Sayın ferhat da sizin kaydınıza olur demiş.

Sorum şu ?

Malı fiili olarak başka bir firmaya gönderdiğinize göre İrsaliyeyi kime kesiyorsunuz ?

Yolda maliyecilerin aracınızı durduğunu varsayalım, Kendi adresinize kestiğiniz bu malı nereye götürüyorsunuz derlerse ne cevap vermemiz gerekir ?

İrsaliyeli fatura kullananlar açısından yöntem uygun olmayabilir mi ?

Sevgili formdaş

Sen benim yazdığımı gerçekten okuyup anladınmı ? Evet dersen anlamamışsın Hayır dersen sana cümle cümle anlatacağım

ferhat

Merhaba,

Sayın Ferhat öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim. Bu tür ilginç konuları tartışmaya açıp beyin jimnastiği yaptırmak, değişik bakış açıları edinmesini sağlıyor insanın.

Müsade ederseniz konu hakkında benim de söyleyecek bir kaç sözüm olacaktır.

Aslında bedelsiz malın ne olduğu bence işlemin ne amaçla yapıldığıyla alakalıdır. Bütün bedelsiz mallar aynı kefeye konulamaz kanaatindeyim. Aynı zamanda alıcı firma tarafından ne amaçla kullanılacağıda bu noktada önem arzetmektedir.

Örneğin bir araba servisinde taşıt alan müşteriye hediye olarak verilen paspasla, 20 kasa kola alan müşterinize bedelsiz verilen 1 kasa kola arasında kayıtlara intikali açısından fark vardır.

1. İşlemde paspası verdiğiniz müşteri son kullanıcıdır. Ancak ikinci işlemde süreç tamamlanmamıştır malın dolaşımı devam etmektedir.

1. İşlem pazarlama gideri. İkinci işlem satış iskontosudur.

Pazarlama gideri olarak verilen paspası firma kendine fatura edebilir. Çünkü nihayi tüketimi firma kendisi gerçekleştirmiştir.

A araba bayii satmak üzere tanesi 150 YTL den 15 adet paspas alsın. Paspasların satış fiyatının 20 YTL olduğunu varsayalım

Firma 1 adet paspası araç alan müşterisine hediye etsin. Bu durumda kendisine fatura edecektir.

20 x 2 = 40 + 7,20(kdv) =47,20

--------------/ / -----------------
760 40,00
191 7,20

600 40,00
391 7,20
-------------- / /-------------------

2. İşleme örnek:

Firma 1000 kasa kolayı 100 YTL den alsın. Kasasını 150 YTL den satsın. Yaptığı kampanyaya katılan ve 200 kasa kola alan müşterisine 10 kasa bedelsiz kola teslimi gerçekleştirsin.

FATURA

KOLA 210 Kasa 150 31.500,00

Mal İsk. 1.500,00

-------------
Toplam 30.000,00
KDV 5.400,00
--------------
35.400,00
MUHASEBE KAYDI

--------------/ / ------------------
120 35.400,00

600 30.000,00
391 5.400,00
------------/ / -----------------------

İkiyüzon kasası fatura etmelisiniz ki karşı firmada kayıtlarına 210 kasa alımını girebilsin. Çünkü oda 210 kasa satacaktır. Ürün dolaşımına devam etmektedir.

Saygılarımla,

sevgili ferhat elbette anladım

Uygulamada kendi kendi kendine fatura kesiliyor bunu biliyoruz..Fakat sonradan farkettimki irsaliyeyi müşteriye kesmemiz gerektiğini de yazmışsınız.Benim ilk etapta anlayamamamın sebebi, çok dar kapsamda bedelsiz teslim demenizden kaynaklandı.

Yani bedelsiz teslim edilen nedir ? yoksa Bağışmıdır ?

Promasyonmu,eşantiyonmu numune malmı yoksa satışa konu olabilecek ticari bir malmı ?

Hepsi birbirinden farklı uygulamalar,nitekim konuyu daha geniş düşünebilmemiz adına bende yararlı olabilecek linkler koydum.

okuduğumda ilk aklıma gelen, bağışdan ne farkı varki oldu !!Bağış yapmak istediğimiz bir malı normalde K.K.E.G. atmamız gerekirken,Bedelsiz teslim diyerek gidere atmışsınız, Bağışları giderleştirmenin yolunu bulmuşsunuz:))

Dediğim gibi çok dar kapsamda ve özet yazmış olmanızın etkisi olarak düşünüyorum.Kendimde daha sonra araştırınca aslında ne demek istediğinizi ve neye çare aradığınızı anladım.

Herhalukarda yapılan bedelsiz teslimler (promasyon,eşantiyon,veya ticari mal) ticari teamüllere uygun olması gerekmektedir.
Sizlerin dediğine katılmakla beraber, Nadiren yaptığım bedelsiz teslimlerim için %100 iskonto uygulamasını tercih ediyorum.
Kadir geceniz mübarek olsun..

Sevgili formdaş

Bu yazından dolayı seni kutluyorum teşekkür ederim.

Bütün tespitlerin ve yazdıkların doğru
ferhat