zirve

Belediyeler Kdv Mükellefi mi ? ( Su Fatura Kdv )

Üyelik
11 Tem 2010
Mesajlar
174
Konum
DENİZLİ
Merhaba Arkadaşlar,
Belediyeler kdv mükellefi mi dir ? Belediye tarafından düzenlenen makbuzlarda & Faturalarda su faturalarında kdv var.
 

demiral

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Merhaba Arkadaşlar,
Belediyeler kdv mükellefi mi dir ? Belediye tarafından düzenlenen makbuzlarda & Faturalarda su faturalarında kdv var.

Sayın NURETNS,

Belediyeler ve bunların iktisadi işletmeleri tarafından verilen içme su ve atık su hizmetlerinde o/o 8 KDV oranı uygulanır.

KDVK'nın 28.madde'sinde ek Güncel KDV Oranları listesinin,

MADDE 1 – (1) Mal teslimleri ile hizmet ifalarına uygulanacak katma değer vergisi oranları;
c) Ekli (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 8

(II) SAYILI LİSTE

27- Belediyeler ve bunların iktisadi işletmeleri tarafından verilen atık su hizmetleri.

Yine,

KDVK madde 10/g

Vergiyi doğuran olayın meydana gelmesi başlığında,
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]Vergiyi Doğuran Olay:
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]g) Su, elektrik, gaz, ısıtma, soğutma ve benzeri enerji dağıtım veya kullanımlarında bunların bedellerinin tahakkuk ettirilmesi, [/FONT]
[/FONT]

Vergiyi doğuran olayın oluşacağı belirtilmiştir. Bu nedenle Belediyelerin su teslimlerinde belirtilen tutarlar tahakkuk ettrileceği için KDV oluşacaktır.

Yine,

2004/8301 sayılı BKK'ya göre ekli II.sayılı listeye 14.madde hükmü ile eklenen,

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]14- Belediyeler veya bunların iktisadi işletmeleri tarafından verilen atık su hizmetleri." o/o KDV oranına tabii tutulmuştur.

Belediyeler kısmını ayrıca baktığımızda KDVK tabii olduğunu görebileceğiz.

KDVK madde 1/g

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]Türkiye'de yapılan aşağıdaki işlemler katma değer vergisine tabidir:
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]g) Genel ve katma bütçeli idarelere, il özel idarelerine, belediyeler ve köyler ile bunların teşkil ettikleri birliklere, üniversitelere, dernek ve vakıflara, her türlü mesleki kuruluşlara ait veya tabi olan veyahut bunlar tarafından kurulan veya işletilen müesseseler ile döner sermayeli kuruluşların veya bunlara ait veya tabi diğer müesseselerin ticarî, sınaî, ziraî ve meslekî nitelikteki teslim ve hizmetleri,


İyi Günler,
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
 
Üyelik
10 May 2012
Mesajlar
22
Konum
istanbul
Sayın NURETNS,

Belediyeler ve bunların iktisadi işletmeleri tarafından verilen içme su ve atık su hizmetlerinde o/o 8 KDV oranı uygulanır.

KDVK'nın 28.madde'sinde ek Güncel KDV Oranları listesinin,

MADDE 1 – (1) Mal teslimleri ile hizmet ifalarına uygulanacak katma değer vergisi oranları;
c) Ekli (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 8

(II) SAYILI LİSTE

27- Belediyeler ve bunların iktisadi işletmeleri tarafından verilen atık su hizmetleri.

Yine,

KDVK madde 10/g

Vergiyi doğuran olayın meydana gelmesi başlığında,
Vergiyi Doğuran Olay:
g) Su, elektrik, gaz, ısıtma, soğutma ve benzeri enerji dağıtım veya kullanımlarında bunların bedellerinin tahakkuk ettirilmesi,


Vergiyi doğuran olayın oluşacağı belirtilmiştir. Bu nedenle Belediyelerin su teslimlerinde belirtilen tutarlar tahakkuk ettrileceği için KDV oluşacaktır.

Yine,

2004/8301 sayılı BKK'ya göre ekli II.sayılı listeye 14.madde hükmü ile eklenen,

14- Belediyeler veya bunların iktisadi işletmeleri tarafından verilen atık su hizmetleri." o/o KDV oranına tabii tutulmuştur.

Belediyeler kısmını ayrıca baktığımızda KDVK tabii olduğunu görebileceğiz.

KDVK madde 1/g

Türkiye'de yapılan aşağıdaki işlemler katma değer vergisine tabidir:
g) Genel ve katma bütçeli idarelere, il özel idarelerine, belediyeler ve köyler ile bunların teşkil ettikleri birliklere, üniversitelere, dernek ve vakıflara, her türlü mesleki kuruluşlara ait veya tabi olan veyahut bunlar tarafından kurulan veya işletilen müesseseler ile döner sermayeli kuruluşların veya bunlara ait veya tabi diğer müesseselerin ticarî, sınaî, ziraî ve meslekî nitelikteki teslim ve hizmetleri,


İyi Günler,


peki arkadaşlar belediyeler indirimli orana tabii işlemlerinden dolayı kdv iadesi alabilirler mi?
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,266
Konum
Manisa
Ek; bu su faturalarının içindeki bakım, katı atık toplama gibi kalemlere %18 kdv uygulanmaktadır.
 
Son düzenleme:

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,266
Konum
Manisa
Su faturası sadece su bedelinden oluşmamaktadır. Su, atık su (ilk mesajda katı atık ile karıştırmışım) %8, bakım,katı atık toplama bedeli %18 kdv uygulanmaktadır.
 
Üst