fonradar

Belirli süreli iş sözleşmesi 3 defa zincirleme yapılması ve işten çıkarılma

merhabalar
17/6/2009-17/6/2011 tarihleri arasında işveren ile 3 defa 8 er aylık süre ile belirli süreli iş sözleşmesi imzaladık yapmakta oldugum iş sürekli ve işin bitmesi söz konusu değil,işimden istifa etmediğimi görevimin başında olduğumu dilekçe ile bildirdim fakat işveren yazılı bir cevap vermedi ve tüm yetkilerimi elimden aldı yerime eleman aramaktadır.sözleşmem bittiği için işten çıkarabilirmi ,çıkarırsa kıdem,ihbar tazminatı ve kullanmadığım izinler var bunları vermezse ne yapabilirim bölge çalışmayamı şikayet etmem gerekiyor.sözleşmenin belirli belirsiz olduğuna sadece yargı organlarımı karar verir.

Ynt: belirli süreli iş sözleşmesi 3 defa zincirleme yapılması ve işten çıkarılma

Tekrarlanan belirli süreli sözleşmenin belirsiz süreliye dönüştüğüne sadece yargı organı karar verir.
Belirli süreli sözleşme ile çalıştığınızdan , herhalukarda ihbar tazminatı hakkınız olmaz.
Sözleşmeniz yenilenmemesi durumunda sözleşmenizin belirsiz süreliye dönüştüğü ve yerinize aynı işi yapmak üzere yeni personel alındığı iddianız ile iş mahkemesinde işe iade davası veya kıdem tazminatı ve izin ücretleriniz için alacak davası açabilirsiniz.

Ynt: belirli süreli iş sözleşmesi 3 defa zincirleme yapılması ve işten çıkarılma

cevabınız için teşekkür ederim, işveren beni işten çıkardığını sgk ya ne zamana kadar bildirmelidir ben bunu hizmet dökümünden aynı gün görebilirmiyim yani sözleşme bittiği gün işten çıkışım görünürmü, sözlü veya yazılı bir bildirim yapmıyor aramızda ciddi bir sıkıntı var konuşmuyoruz bu yüzden soruyorum,bir de fazla mesai ücretlerimi alabilmek için nasıl bir yol izlenmeli mesai çizelgesi tutulmuyor şirkette yük taşımak için kullandığım arabanın benzin faturalarını göstersem mahkemede delil olurmu.

Sözleşme bitiş tarihinizden sonraki gün işe gidecekmisiniz?

Ynt: Belirli süreli iş sözleşmesi 3 defa zincirleme yapılması ve işten çıkarılma

işe gitmeyi düşünüyorum

Ynt: Belirli süreli iş sözleşmesi 3 defa zincirleme yapılması ve işten çıkarılma

bana yazılı veya sözlü bir bildirim yapmadığı sürece devam etmeyi düşünüyorum. hizmet dökümünde işten çıkş tarihim görünürse devam etmem

Online görebileceğiniz hizmet dökümünde, çıkış işleminizin yapıldığını gördüğünüz tarih, işe iade davası için geç bir tarih olabilir.

işe geri dönmeyi düşünmüyorum ama mesai konusunu benzin faturaları ile kanıtlayabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

Hakkınızı yargı yolları ile ararsanız zannediyorum ki haklı taraf siz olacaksınız.İşten çıkartma sebebinin yargıyı ikna edici nitelikte olması lazım zira belirli iş sözleşmeleri ile ilgili davalarda yargı genellikle işçi tarafında kararlar vermektedir.

teşekkür ederim

resatsemerci ' Alıntı:
mesai çizelgesi tutulmuyor şirkette yük taşımak için kullandığım arabanın benzin faturalarını göstersem mahkemede delil olurmu.
Araçta taşıdığınız yükleri teslim aldığınız / ettiğinizde düzenlenen evraklar da üzerinde saatleri belirtiliyorsa ıspat için kullanılabilir.