fonradar

Belirsiz Fazla Mesai Süresi

Selam

Çalışmakta olduğum şirketin beni haksız yere çıkardığı kanaatiyle tüm alacaklarıma dair dava açacağım. Alacaklarım arasında fazla mesai ücretleride dahil. Fakat burada benim günü gününe ne kadar fazla saat çalıştığım hususu belirsiz. Yani arda arda gelecek şekilde:
1. Gün: 09:00 'dan 21:00'a kadar çalışmışken, diğer bir gün;
2. Gün: 09:00'dan ertesi gün 04:00'a kadar çalışıyor, aynı gün yani;
3. Gün: 13:00'da gelip saat 01:00'a kadar da çalıştığım oluyordu.

Bu sürelerin tespiti ve hesabı ne şekilde gerçekleşir. Çünkü kart ile giriş sistemi yok. Ayrıca durum şu an orada çalışanların şahitliği ile ispatlanabilir ve şahitlik yapacak insanların şirket içinde ki durumlarına bir şey olmaması için gizli şahitlik tarzı bir uygulama varmıdır bilmiyorum.

Net bir şey söyleyemediğimin farkındayım. Anlayamamış olabilir anlaşılır hale getirmek için sorularınız olursa çok sevinirim. Pazartesi günü avukat bey ile görüşmem olacak öncesinde merak üzerine sordum.

Teşekkürler, hayırlı geceler.

Ynt: Belirsiz Fazla Mesai Süresi

Ekmek ' Alıntı:
Çalışmakta olduğum şirketin beni haksız yere çıkardığı kanaatiyle tüm alacaklarıma dair dava açacağım. Alacaklarım arasında fazla mesai ücretleride dahil. Fakat burada benim günü gününe ne kadar fazla saat çalıştığım hususu belirsiz. Yani arda arda gelecek şekilde:
1. Gün: 09:00 'dan 21:00'a kadar çalışmışken, diğer bir gün;
2. Gün: 09:00'dan ertesi gün 04:00'a kadar çalışıyor, aynı gün yani;
3. Gün: 13:00'da gelip saat 01:00'a kadar da çalıştığım oluyordu.
Bu sürelerin tespiti ve hesabı ne şekilde gerçekleşir. Çünkü kart ile giriş sistemi yok.
Bu işyerinde haftalık çalışma süresi 45 saat olmalı.
-Günlük değişen çalışma saatlerinizin taplamı( ara dinlenme hariç) haftalık 45 saat den fazla oluyor ise,sözkonusu bu fazla saatlerde ki süreler, fazla çalışma olarak nitelendirilir.
-Haftalık 45 saat aşılmasa da,Gece çalışmalarının 7.5 saat den fazlası da fazla çalışma niteliğindedir

Hesabınızı bu duruma göre yapınız.