Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi Hakkında

Merhaba Arkadaşlar,

Şirketimizde sözleşme yenilemeye gidilecektir, ancak sözleşmede birkaç madde dolayısıyla personel imzalamak istemiyor.
1- Personel imzalamaz ise herhangi bir yaptırım uygulanabilir mi?
2- İmzalamaz ise işten çıkartılabilinir mi?

Yardımızı bekliyorum.

Saygılar

kadirk' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,

Şirketimizde sözleşme yenilemeye gidilecektir, ancak sözleşmede birkaç madde dolayısıyla personel imzalamak istemiyor.
1- Personel imzalamaz ise herhangi bir yaptırım uygulanabilir mi?
2- İmzalamaz ise işten çıkartılabilinir mi?

Yardımızı bekliyorum.

Saygılar

Merhaba,

Hangi maddeden dolayı dolayı imzalamıyorlar?

Maddeler çok ancak şunu söyleyebilirim işçinin alehine olan maddeler, öğrenmek istediğim ne yapılabilinir bu durumda, sonuçta muhasebeciyiz birisine bağlı çalışıyorum.

Saygılar

merhaba,

Sayın Kadir bey, bu konu daha öncede görüşülmüştü. İş kanunlarında geçmeyen ve işçi aleyhine olan sözleşme yapma hakkınız yok. Bu yüzdende işçiyi işten çıkarma hakkınız yok tabi ki. Forumda bir arama yapın, eğer daha detaylı cevap isterseniz, maddeleri burada sorun, bilenler mutlaka cevaplandıracaktır.

eğer iş akdinde ,işverence ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan bir madde koymussa işçinin bu sözleşmeyi imzalamama serbestisi vardır
ama normal şartlarda imzalamıyor ise sözleşmesini ihbarlı olarak tek taraflı fesh edebilirsiniz.

İŞÇİ İLE SONRADAN İMZALANMAK İSTENEN SÖZLEŞMELERDE NE OLURSA OLSUN İŞÇİNİN RIZASININ ALINMASI ŞARTTIR. ÇÜNKÜ İŞÇİ İLE İŞVEREN ARASINDA BİR İŞ AKDİ KURULMUŞ OLUP BU AKİT KİŞİLERİN RIZASINA BAĞLI OLARAK ANCAK İŞLEME KONULUR. SÖZLEŞMELERDE Kİ ESAS DEĞİŞİKLİKLER KİŞİLERİN RIZASIYLA İŞLEME KONULABİLİR. SON OLARAK TA İŞYERİNİZ İŞ GÜVENCESİ KAPSAMINA GİRİYORSA İŞÇİ SÖZLEŞMEYİ İMZALAMADI DİYE İŞTEN ÇIKARTMA - İHBAR VE KIDEM VERİLEREK- GEÇERLİ SEBEBE DAYANMAYACAĞINDAN KANIMCA İŞE İADESİ GÜNDEME GELECEKTİR. BUDA İŞYERİNİZİN TAZMİNAT ÜCRET SSK VS. ÖDEMESİNE YOL AÇACEAKTIR

Teşekkür

Bu konuda beni aydınlattığınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

İyi Çalışmalar dilerim.