Berberler odası üyelerinin defterlerini tutabilirmi.?

sevgili meslektaşlarım ben istanbul ilinde mesleği ifa etmekteyim smmm yim bir berber mükellefim bana neden benden defter tasdik ücreti alıyorsunuz ve neden 90 tl muhasebe ücreti alıyorsunuz ( yaklaşık 6 aydır ödeme alamıyoz zaten ) diye bi soru yöneltti gerekçeside bir berber arkadaşının aylık 40 tl karşılığında defterinin istanbul berberler odası tarafından tutuylduğunu ve defter tasdik ücretinin alınmadığını söyledi ben neden doksan tl ücret aldığımı veneden defter tasdiği yapmamızın zorunlu olduğunu anlattım ama... istanbul berberler odasının defter tutma yetkisi varrmı merak ediyorum eeğer vaesa yazıklar olsun biz neden bukar çırpındık smmm olabilmek için ?

herkese saygılar cevap ve yorumlarınızı bekliyorum...

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!Mesajınızı düzeltiniz.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Berberler Odası Üyelerinin Defterlerini Tutabilirmi ?????

ne yazık ki meslek odalarına bu hak tanındı.Kantincıler odalarıda,üyelerine 2009 un sonunda mesaj yollamıştı.defter tasdik ücretleri 35.00.-tldir diye.... düşünün artık müşterinin sana söyleyebileceği sözleri.

Ynt: Berberler Odası Üyelerinin Defterlerini Tutabilirmi.?

hem de işletme defteri bile tutuyorlar birçok odanın sitesine bakın kimisinde beyanname onay ücreti falan da var kdv 15 muhtasar 10 diye ismmmo dava açmıştı ama...

Oralarda bir sürü üye vardır. Bu odalarda kimler çalışıyor, belgeli SMMM ler mi acaba?
İşleri nasıl yetiştiriyorlar nasıl beyan veriyorlar vs vs vs

Çok merak ediyorum. Bilgisi olan varsa yazar mı lütfen?

yazıklar olsun ozaman oda kurulları yöneticileri ne iş yapar acaba hiç mi aramıyolar hakkımızı yarın o dernek bu oda şu birlik bize iş kalmaz bu işin sonu ne olcak

küçük iller için söylüyorum odalarda çalışanlar oda başkanına yakın isimlerdir.muhasebe bilgileri ve mesleki yeterlilikleride elbette tartışılır.en azından belgeli bir smmm bulundurma gibi bir mecburiyet olsa daha iyi olur düşüncesindeyim.burada bariz bir boşluk söz konusu

bu bişey değil, vergi dairesi memurları bile açıktan defter tutuyor.. iş bu kadar kokmuş, kokuşmuş.. sonrada seminerlerde panellerde palavralar sıkılyor; İşte muhasebe mesleğimizin geleceğinden bir giriyorlar bulandırıyorlar ortalığı.. İki üç tane takım elbise giymiş adam çıkıyor bu saçmalıkları anlatıyor gelecek muhasebe falan sonrada vergi dairesi memurları, işte böyle odaların yönetimi defter tutuyor.
Kardeşim ülkede 3568 sayılı kanun var.. Kanun.. diyorki; defter tutma yetkisi sadece ruhsat sahibi muhasebeci ve mali müşavirlere aittir.. Koskoca yasa var, kanunumuz var. Ama maalesef o seminerler ve panellerdeki takım elbiseli kodaman geçinen kişiler hala daha muhasebe mesleğinin geleceğinden bahsediyolar.. Muhasebe mesleğinin geleceği; şimdiki bu durum işte.. Bunları söylemeye kalktığımızdada seminerlerde bizi susturuyorlar.. Mesleğimizin de can çekişen tarafıda bu maalesef..

Sevgili arkadaşlar bu konuda ne yapılabilir gerekirse toplu dava açalım bu gidişata son verilmesi lazım