Beyan Edilmeyen Stopaj

Merhaba,
Kiracım stopajı beyan etmemiş ve muhasebecisi beyan etmemekte diretiyor. Bu durumda ben internetten kira beyanımı verirken stopaj beyan edilmiş ve hatta ödenmiş gibi gösterebilir miyim? Yoksa kiracının beyan etmediği stopajı girmeden bu vergiyi ben mi yüklenmeliyim? Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kiracınız muhtasar vergi mükellefi mi? Daha doğrusu bürüt kiradan stopaj yapmak zorunda olanlardan mı?

Cevabınız için çok teşekkürler. O konuyu bilmiyorum. Büyük ihtimalle öyledir. Bana her iki durumda da ne yapabileceğimi anlatır mısınız?

Sayın merkür'ün de yazdığı gibi basit usul defter tutmak zorunda olan vergi mükellefi ise (küçükölçekli berber, ayakkabıtamicisi vs) stopaja tabi değildir.
Eğer basit usul vergi mükellefi değil ise;
Bürüt kira üzerinden %20 stopajla yükümlü.
Siz ister beyan etmesin veya beyan etsin ödemesin veya bürütten değil'de net kiradan(genellikle karşılaştığımız durum.kira kontratlarında net yazmayınca
kiracılar bu açıktan faydalanıp net kira üzeriden stopaj yatırıyorlar) beyan etsin.
Siz yatırmış gibi hareket edip gelirinizi beyan etmelisiniz.
Beyan ederken 2015 banka ektrelerinden işyerine gelen kira ödemelerini ayırarak toplayıp brüte çevirerek.
Kısacası ne gelir elde ettiyseniz onu belgelemek ve ispatlayacak şekilde düzenleyerek beyan ediniz.
kira beyannamesi ve 2015yılına ait kiranın geldiği banka ekstresini 5 yıl süreyle saklamayıda unutmayın.
Lakin,
Eğer stopajlardan dolayı iade vergi çıkarsa ve sizde iade talebinde bulunursanız kiracınız stopaj ödemediği için iade işlemi gerçekleşmeyecektir.
ama
hiç stopaj ödemeyen kiracınızın gelirini bürüt kiradan bildirip ki bürütten bildirmek zorundasınız, üstelikte stopajı indirmemek,size çok fazla vergi
vermenize neden olur ki bence mantıksız bir işlem olur.

Sayın müşavir2010, öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. kiracı bana 7 ay için 1400 TL net kira ödedi. Brütü sanırım 1750 TL oluyor. Ben beyannameyi doldururken bu 350 TL lik stopajı da ödenmiş gibi gireceğimi yani "kesilen gelir vergisi" bölümüne de 350 TL yazacağımı anladım doğru mu?
Eğer böyle olursa bana herhangi ek vergi yansımıyor ancak stopaj kısmına bir şey girmezsem o 350 TL bana yansıyor.
Not: vergi iadesi çıkmıyor ve toplamda kira gelir limitini aşıyorum.

Bir de stopaj yükümlülüğü yoksa bu durumda ben beyannameyi nasıl dolduruyorum acaba?

sayın mycene;
kira geliriniz sadece işyerinin kiraya verilmesinden kaynaklanıyorsa,
1-) işyeri kira geliriniz vergi kesintisi (tevkifat) yapılanlardan ise ve 2015 takvim yılında tahsil ettiğiniz kira gelirinizin brüt tutarı 29.000 tl yi aşıyor ise yıllık beyanname vereceksiniz. aşmıyorsa beyanname vermenize gerek bulunmamaktadır.

işyeriniz haricinde kiraya verdiğiniz meskeniniz de varsa mesken kira gelirinin gelir vergisinden istisna edilen tutarı (3.600 tl) aşan kısmı ile işyeri brüt kira gelirinin toplamı 29.000 tli aşıyorsa yıllık beyanname vereceksiniz.

2-işyeri kira geliriniz tevkifat uygulamasına konu olmayan türden ise yani kiracınızın tevkifat yapma zorunluluğu yoksa (basit usul) ve 2015 yılında tahsil ettiğiniz kira geliriniz 1500 tl yi aşıyorsa yıllık beyanname vereceksiniz.

örneğin; sadece işyeri kira geliriniz varsa ve tevkifata konu olan türden ise 2015 takvim yılında tahsil ettiğiniz tutar 1750 tl ise yıllık beyanname vermenize gerek bulunmamaktadır. (29.000 tl yi aşmamaktadır)
işyerinizin kirası tevkifata konu olmayan türden ise 2015 takvim yılında 1750 tl tahsil etmişseniz beyanname vereceksiniz ve kesilen gelir vergisi kısmını boş bırakacaksınız. yok eğer tahsil ettiğiniz tutar 1400 tl ise beyanname vermenize gerek bulunmamaktadır. (1500 tl sınırı aşmamaktadır.)

Sayın adilvergi cevabınız için çok teşekkür ederim. Bir kiracım banka, diğeri bu şahıs. Bankadan bilgileri, stopaj vs aldım sorun yok. Şahıs da büro açıklaması yaparak 2015 yılında 7 ay boyunca 200 TL kira yatırdı. Hazırlanmış kira beyannamesinde bu şahıs görünmüyor; ben satır ekleyerek gireceğim. Stopaj kısmını boş bırakıp giriyorum o zaman anladığım kadarıyla?

Açıklamalarınızdan sonra durum değişti.Çünkü stopaj uygulanacak tutar az bir tutar.
İzleyeceğiniz yol;
1-Önce 200 tl kira yatıran şahsı arayıp Basit usul vergi mükellefi olup olmadığını soracaksınız.
Bu cevap evet ise;
Beyannameyi aldığınız 200 * 7 = 1.400 tl'den bildirip stopaj uygulamayacaksınız.
Cevap hayır ise;
Burada 2 seçeneğiniz var.
1-Bu şahıstan işyeri kira geliri olarak 1.750 tl bildireceksiniz.(1.400 tl'nin bürütü) Vergi kesintisi kısmını 0 yazacaksınız.
Beyannamenin altında bu şahısla ilgili stopaj sutununu (zaten yok) boş bıracaksınız.
2-Bu şahıstan işyeri kira geliri olarak 1.750 tl bildireceksiniz.Vergi kesinti kısmına 350 tl yazacaksınız.
Beyannamenin alt kısmında bu şahıslı ilgili sutuna stopaj olarak ödemiş gibi 1.750 tl ve 350 tl stopaj yazacaksınız.
Benim naçizane tavsiyem.
350 tl stopajı indirim yapmazsanız ve eğer vergi çok çıkmıyorsa ki bankadan kaynaklanan stopaj iadeniz var.Fazla çıkacağını sanmıyorum.
Vergi dairesiyle muhatap olmamak için 350 tl stopajı indirim konusu yapmayın.
Çünkü 350 tl için banka ekstrelerini ibraz edeceksiniz, kirayı ispatlayacaksınız. Oraya kadar gelmişken sizi boş göndermezler kira kontratının
damga vergisini isterler. Bence değmez;
Umarım basit usuldür değilse stopajı indirmeyin.

sayın müşavir2010; eğer kira geliri tevkifata konu değilse ve 1500 tl yi aşmıyorsa beyannameye dahil edilmeyecektir.

Sayın adilvergi
Düzeltme için teşekkürler.1.390 tl olarak aklımda kalmıştı.
Bu durumda yukarıda yazdığım 1.seçeneği düzeltiyorum Sayın mycene
Eğer basit usul ise, beyannameye eklemeyeceksiniz.
Değilse zaten izleyeceğiniz yolu yazdım.

Sayın adilvergi
Düzeltme için teşekkürler.1.390 tl olarak aklımda kalmıştı.
Bu durumda yukarıda yazdığım 1.seçeneği düzeltiyorum Sayın mycene
Eğer basit usul ise, beyannameye eklemeyeceksiniz.
Değilse zaten izleyeceğiniz yolu yazdım.

Tekrar bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Bu şahıs İzmir'de deri işi yapan, şirketi olan bir kişi. İzmir dışında bir ilçede büro olsun diyerek benim ofisi tuttu. Ama şirketle ilgisi yok büronun. Sözleşmeyi şahsın ismiyle yaptık; ve banka açıklamasında şahıs her ay kendi adını yazarak ödeme yaptı.

Sayın mycene,

Tarafınıza nacizane tavsiyem vakit kaybetmeden bir meslek mensubundan (mali müşavir) profesyonel destek almanız olacaktır.
İleride karşınıza çıkacak lumsuz bir durum olması durumundada sizi koruyacaktır,ve profesyonel beyinlerden destek almış olacaksınız.
Menfaatinizi ön plana çıkarmak için yapmalısınız.