Big Four da ( Denetim Firmalarında) Çalışan Var mı?

Big fourda yer alan denetim firmalarında çalışan arkadaşlardan 27 yaşında ,vergi ve muhasebe tecrübelerinden sonra oralara girmenin ne derece mümkün olduğunu ve aranan nitelikleri paylaşmalarını rica ediyorum.

TEŞEKKÜRLER

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Big Four da ( Denetim Firmalarında) Çalışan Var mı?

Ben çalıştım assistant başlatırlar bence oda bu saatten sonra zor gelir biraz gibi

Eski bir big four (biz çalışırken big five'tı :)) çalışanı olarak ifade etmekte yarar görüyorum. O yaşta girmek zordur. Girse çalışmak daha da zordur.

Aynen fotokopi çekmek koyar adama :)

27 Yaş başlı başına bigfour'a girmeye engel olmakla birlikte önceki mesleki deneyimler extra bir engeldir... Bigfour'da çalışmak sanılanın aksine dolu dolu bir cv'den ziyade pür pak işlenmemiş bir cv'yi gerektirir... Diğer deyişle tecrübesiz genç yeni mezunlar tercih edilir...

bigfour'da nedir?

Neden Türkçe değil, üstelik 18 mart günü :( :( :( :( :(

SİBEL ' Alıntı:
bigfour'da nedir?

Kabullenmişiz bakın,
------------------
YABANCI SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER
Madde 8 - Serbest muhasebeci mali müşavirlik mesleğini resmen düzenlemiş olan yabancı bir devletin tabiyetindeki kişilerin, T.C. tabiyetindeki serbest muhasebeci mali müşavirliklerde aranan nitelikleri taşımak şartıyla, kendi memleketlerinde elde etmiş oldukları haklardan 2 nci madde kapsamına giren hizmetleri, karşılıklılık şartı ile serbest muhasebeci mali müşavir unvanı altında Türkiye'de de yapmalarına Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Başbakanın onayı ile izin verilebilir.
------------------
Örnekleri çoğaltmak mümkün,
Üniversite de bir hocamız derdi, geçmişte mandası isteyenler çok ileri görüşlü insanlar mış, yıllar geçti gelinen noktaya bakın derdi vb....
Konu uzun yeri mi bilmem.

ilk 4 de degil ama ilk 10 da olan 2 tane bagimsiz denetim firmasiyla gorusmeye gittim 2 sinde de saniyorum askerligimi hala yapmadigim icin kabul edilmedim :(

peki smmm ruhsatı almış olmak ve spk bağımsız denetim lisansına sahip olmak sizce birşey değiştirirmi?

tabi ki değiştirir. onlar olmazsa olmaz.

ingilizce de olmazsa olmazdır tabi

kanunkaide ' Alıntı:
SİBEL ' Alıntı:
bigfour'da nedir?

Kabullenmişiz bakın,
------------------
YABANCI SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER
Madde 8 - Serbest muhasebeci mali müşavirlik mesleğini resmen düzenlemiş olan yabancı bir devletin tabiyetindeki kişilerin, T.C. tabiyetindeki serbest muhasebeci mali müşavirliklerde aranan nitelikleri taşımak şartıyla, kendi memleketlerinde elde etmiş oldukları haklardan 2 nci madde kapsamına giren hizmetleri, karşılıklılık şartı ile serbest muhasebeci mali müşavir unvanı altında Türkiye'de de yapmalarına Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Başbakanın onayı ile izin verilebilir.
------------------
Örnekleri çoğaltmak mümkün,
Üniversite de bir hocamız derdi, geçmişte mandası isteyenler çok ileri görüşlü insanlar mış, yıllar geçti gelinen noktaya bakın derdi vb....
Konu uzun yeri mi bilmem.

karşılık ilkesine göre yayınlanmış bir knun maddesidir.olması gerekendir.

Kesinlikle .Yabancı Ulke Vatandasi meslektaşlar Türkiyede calısabilsinki bizde karşılıklı anlaşma'dan faydalanıp o ülkelerde çalışabilelim .Mandayla Deveyle uzaktan yakından alakası olduğunu düşünmüyorum .

Ben zaten karşıtlık kanunu için bir şey söylemedim.

Big four diye hitapdan bahsettim. Forum da bu konu ile ilgili arama yaparken big four mu diyeceğiz?

Neden Türkçe değil, çok yazık.

SİBEL ' Alıntı:

Big four diye hitapdan bahsettim. Forum da bu konu ile ilgili arama yaparken big four mu diyeceğiz?

bizde yurt dışında denetim firması kurarsak adını 'muhteşem dörtlü' koyarız

bizde yurt dışında denetim firması kurarsak adını 'muhteşem dörtlü' koyarız
[/quote]

Umarım kurarsınız başarılı olmanızı dilerim.

SİBEL ' Alıntı:

Öncelikle merhaba, big four diye tabir edilmesinin sebebi tum dunyada bu sekilde taninmis olmalaridir. bunlar tum dunya ulkelerinde oldugu gibi bizim ulkemizdede spk'ya kote edilmis en buyuk sirketlerin denetim gorevini ustlenmislerdir, ornek olarak Akbank, Turkcell, Garanti Bankasi, Yapi Kredi, Eczacibasi vs vs gibi sirketlerin denetimini yapan kuruluslardir.

Bunlar ise sirasiyla Forbes dergisinin yillik ciro rakamlarina gore yaptigi siralamaya göre

1- Price Water House Coopers'tir, Londra'da ki merkezinde calisan yeni mezun personellerine Mini Cooper otomobil hediye etmislerdir, Turkiye'de ise durum farklidir yeni mezunsaniz tek avantajiniz kullandiğiniz fotokopi makinesinin hizli olmasi olacaktir.

2- Deloitte Touch Tohmatsu'dur. Turkiye'de diğer 3 rakibine göre daha güzel imkanlar sunmaktadir, genellikle Marmara Üniversitesi mezunlari ağirliklidir. Bol bol partiler olur, terfi partileri, tanisma kaynasma partileri. Hemen gozunuz boyanir, bu partilerle ancak belli dönemlerde sirkette calisarak sabahlamaniz gerekebilir, partilerin amacini anlarsiniz

Diğerleri ise 3- Kpmg ve 4- Ernst and Young'dur.

Hepsinin en öncelikli tercihi yeni mezun olunmasi, ve ana dil seviyesinde ingilizce bilgisidir. Girmesi zor çikmasi çok kolaydir, 6 ay dayanabilirseniz CV'de super durur.