Bilanço trihinden sonraki olaylarn gösterimi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Okay KIR
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Okay KIR

Tanınmış Üye
Slm
Bildiğiniz gibi yıl sonu bilanço hazırlanırken bilanço tarihi 31.12.200.. tarihli bilanço hazırlanıyor fakat tabi aynı gün hazırlanamıyor kdv,muhtasar-ssk-son dönem geçici gibi yani normalde bilanço tarihi 31 aralık olmasına rağmen bu bilanço 31 aralıktan çok ileri bir tarihte hazırlanıyor ve tabiî ki aradaki sürede bilanço yu ilgilendiren değişiklikler oluyor bu farklılıklar yani bilanço tarihinden sonraki olaylar ın bilançoda gösterilmesi 2 türlü olur diye biliyorum
1-Bilanço dipnotlarında
2-Bilanço üzerinde değiştirerek
Bu ayrımı nasıl yaparız yani hangi olayları bilanço dipnotlarında hangi olayları bilanço üzerinde gmöstermemiz gerekir
Kolay gelsin

Ynt: Bilanço trihinden sonraki olaylarn gösterimi

APAÇİ ' Alıntı:
Slm
Bildiğiniz gibi yıl sonu bilanço hazırlanırken bilanço tarihi 31.12.200.. tarihli bilanço hazırlanıyor fakat tabi aynı gün hazırlanamıyor kdv,muhtasar-ssk-son dönem geçici gibi yani normalde bilanço tarihi 31 aralık olmasına rağmen bu bilanço 31 aralıktan çok ileri bir tarihte hazırlanıyor ve tabiî ki aradaki sürede bilanço yu ilgilendiren değişiklikler oluyor bu farklılıklar yani bilanço tarihinden sonraki olaylar ın bilançoda gösterilmesi 2 türlü olur diye biliyorum
1-Bilanço dipnotlarında
2-Bilanço üzerinde değiştirerek
Bu ayrımı nasıl yaparız yani hangi olayları bilanço dipnotlarında hangi olayları bilanço üzerinde gmöstermemiz gerekir
Kolay gelsin

Sevgili Formdaşım

VUK kanununa göre muhasebe işlemleri yapıyorsan izleyen yılın nisan ayına kadar Kurumlar beyannamesine kadar bilançonu hazırlayıp vermen gerekir bu tarihten sonra bilanço kalemlerini veya gelir giderini etkileyecek birşey çıkarsa Kurumlar bey düzeltme vermen ve bilançonu düzeltmen gerekir.
Eğer UFRS göre muhasebe tutyorsan yani SPK tabisen bununda belli kuralları vardır.Onuda yarın açıklarım

Ynt: Bilanço trihinden sonraki olaylarn gösterimi

Mesela bir yerde denetim yapıyorsunuz vede denetim bittikten sonra raporu teslim edene kadar arada geçen bir zaman ne kadar da sizin denetim yaptığınız dönem olmasada o dönem içinde bu tip bir olay olmuşşa ve firma dipnotlarında belirmemiş ise şartlı görüş bile verebilirsiniz

Bu nedenle Ferhat bey in dediği gibi vergisel bir fark varsa düzeltme ama mesela dava sonuçlandı ve firma kaybetti ve bu dipnotlarda belirtilmemişti bu problem olur denetim görüşünü değiştirir

Saygılarımla