Bildirim ve formalarda düzeltme cezası..

kalisper_a

Tanınmış Üye
5094 sayılı kanunun 22.maddesi artık süresinden sonra bildirim ve formlarla ilgili düzeltme verdiğiniz taktirde 10 gün içerisinde verirseniz ceza yok 15 gün içinde verirseniz 1/2 daha sonra verdiğinizde tamamına ceza uygulanacak.

ve 01,08,2009 tarihinden itibaren yürülüğe girdi.

Ynt: Artık Düzeltme Beyannamesinede ceza...

Resmi gazetede ne zaman yayınlandı.Ben bu kanunu GİB de dahil nette hiçbi yerde bulamadım. :-\

sn yavuz;bu düzeltme cezası istenilen bildirim ve formlar için olup 3 Temmuz 2009 tarih ve 27277 sayılı Resmi gazete...

sn kalisper_a,

;D ;D 5094 sayılı yasa demişsiniz. Bu yasa 5904 sayılı yasa olmasın . :)

Kanun Ad GELİR VERGİSİ KANUNU VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN
Madde No 22
Kapsam
213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "100.000.000 lira", "50.000.000 lira" ve "25.000.000 lira" ibareleri sırasıyla "1.000 Türk Lirası", "500 Türk Lirası" ve "250 Türk Lirası" şeklinde değiştirilmiş, ikinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle ve maddenin sonuna aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

"Ancak, bu ödevlerin yerine getirilmesine ilişkin usul ve esasların Maliye Bakanlığınca yapılan düzenleyici idari işlemlerle duyurulması halinde, ilgililere ayrıca yazılı olarak bildirilme şartı aranmaz."

"Elektronik ortamda verilme zorunluluğu getirilen bildirim veya formlara ilişkin olarak süresinden sonra düzeltme amacıyla verilen bildirim ve formların, belirlenen sürelerin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmez, takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası 1/2 oranında uygulanır.

Elektronik ortamda beyanname ile bildirim ve form verme mecburiyetine uymayanlara bu maddeye göre ceza kesilmesi halinde, 352 nci maddenin birinci derece usulsüzlüklerle ilgili (1) numaralı bendi ile ikinci derece usulsüzlüklerle ilgili (7) numaralı bendi uyarınca ayrıca ceza kesilmez."

burda düzeltme beyannamelerinden bahsedilmiyorki, bildirim ve formlardan bahsediliyor.

farklı şeyler

olabilir haklısınız sinirden maddeyide yanlış yazmışım evet bildirim ve formlar için ilk okuduğumda kan beynime sıçradı sonra tekrar tekrar okuyunca bildirim ve formlar olduğunu okudum rahatladım kısa süreli bi panik yaşattım sanırım forumda başlığı düzelteyim bari :(

Ynt: Bildirim ve formalarda düzeltme cezası..

İlerde düzeltme beyanlarınada ceza uygulaması olmayacağını kimse garanti edemez.
Bugün yok ama ,BA/BS lere yapılan muameleye bakarsak,düzeltme beyanlarınada aynı şeyleri yapabilirler.