fonradar

Bilgisayar

Arkadaşlar merhaba hepinize ben bir bilgisayar alacam ama bana özellik belirtirmisiniz performansı veeğlence imkanları sunan teşekkürle :idea: :oops:

Öncelikle hayırlı olsun diyeyim

Toplama bilgisayar mı marka bilgisayar mı?
1/Piyasada iki tür bilgisayar var birincisi marka bilgisayarlar ikincisi toplama bilgisayarlar ,
2/bilgisayar birbirinden bağımsız farklı parçalardan oluşur ve her parçanın ayrı ayrı garantisi vardır
3/ toplama bilgisayarlar 2.maddediki parçaların seçimi ile bir araya getirilen bilgisayarlardır ve sadece parça bazında garantileri vardır
4/marka bilgisayarlar dediğim, bilgisayarın tüm parçaları hazırdır , bilgisayarın parçalarından öte komple bilgisayara garanti verirler , toplama ile arasındaki en büyük fark budur, toplamada parça bazlı garanti varken marka bilgisayarda , bilgisayarınız kopmle garanti kapsamındadır
5/ bilgisayarınızdaki parçalardan birini değiştirmek istediğinizde toplama bilgisayarlarda rahatça değiştirmek istediğiniz parçayı eskisi ile değiştirebilir veya güncellemeleri kendiniz yapabilirsiniz, marka bilgisayarlarda bilgisayar kasasının arkasındaki etiketi sökmeniz garantinin sonlandırılması anlamına gelir ki markanın yetkili servisleri haricinde parça değişim işlemlerini yaptıramazsınız , çünkü parça değişimi için arkadaki etiketin sökülmesi gerekmektedir
6/ toplama bilgisayarlar daima marka bilgisayarldan daha düşük fiyata ve daha esnek configrasyon seçenekleri sunar, bilgisayarınızı istediğiniz parçalardan oluşturabilirsiniz özellikleri kesinlikle size kalmış ancak marka bilgisayarla o markanın o modeli ne ise aldığını bilgisayar odur yani etikette ne görüyorsanız onu alırsınız fazlası değil

Bilgisayar seçiminin toplama mı marka mı olacağına karar verdikten sonra sırada şöyle bir soru var

Bilgisayarda ne yapıcam?
1/Bilgisayarınızı eğer ofis amaçlı kullanacaksanız bunun yanında müzik dinlemek, film izlemek de beraberinde gelecek ise bunları yaklaşık 3 yıl önceki bilgisayarlarla da yapabilirsiniz , ancak üç yıl öncesinin marka bilgisayarına ulaşmanız biraz zor bu noktada toplama alma zorunluluğu başgöretiyor, yani herhangi bir pc alınabilir.
3/ Bilgisayarda oyun oynayacaksanız , işte bu noktada olay biraz karışıyor, oyun bilgisayarları için muhakkak teknolojiyi yakalamanız lazım şu an harcayacağınız her fazla para sizin karınızadır, marka bilgisayarlarda yüksek fiyata aldanıp bilgisayarın iyi olduğunu para harcıyorum ben karlıyım diye düşünmeyin nedenlerini belki ilerde açıklıarım, ben toplama taraftarı olduğum için toplamaya geçeyim, toplama bilgisarı oyun için alacaksanız
monitör ü büyük isterseniz 17 inç alabilrsiniz 15 inç de işinizi görür ancak a/17 inç de oyun oynamak ve çalışmak daha keyiflidir bir monitörü en az 3 yıl kullanacağınız için bu seçimde dikkat edin, yanlış bir tercihte değişimi en pahalı olan parçadır belki de monitör
b/kasa seçimi: bilgisayarı oluşturan parçaların korunağı olan kasanın seçimi çok çok önemli değil fazla para kaptırmayın
c/klavye mouse ; idare edecek bişey alın ilerde değiştirirsiniz problem değil
d/tv kartı: ilk etapta gereksiz
e/ana kart , ana kart seçimini çok iyi yapın bu noktada bir çok alternatif var alacağınız anakart için piyasanın tanınmış markalarından seçim yapın ve alacağınız anakartın aldığınız pc den bir sonraki teknolojiyi karşılayıp karşılayamayacağını öğrenin
f/ekran kartı, oyun bilgisayarları için en önemli parça belki de , bu parçayı benim şahsi fikrim anakartınız ne marka ise aynı marka almaya dikkat edin ve yine oyun oynayabilmek için mümkünse en az 512 mb olsun, ekran kartı ile ilgili diğer tercihleri aldığınız yerden seçin
g/ ram, bilgisayarın ön belleği diyebileceğimiz ram i şöyle anlatabiliriz, monitördeki anlık görüntülerin depolandığı yer, yani bilgisayarda yaptığınız işlem gereği gördüğünüz, excell, msn, oyun, yüksek çözünürlüklü bol grafikli oyun ların rahat görüntülenebilmesini sağlar diyelim kısaca, işte bu noktada şuna dikkat edin , en az 512 mb ram alın ancak ram in çalışma hızı diyebileceğimiz değerine dikkat edin yani 512 mb ram 300mhz de olabilir aldığız ram 512 mb ram 533 mhz de olabilir direk 512mb ram aldım diyip aldanmayın çalışma hızına mhz ye dikkat edin
özelllikle ram ve ekran kartı oyun tutkunları için (benim gibi) vazgeçilmez özellikler arasındadır
h/ depolama birimi harddisk bilgileri depolayabileceğiniz alandır ki ortalama bir kullanıcı için 40 gb yeter daha fazlasını da alabilirsiniz ancak bir sonraki maddeyi okuyarak karar verin
i/cd rom her bilgisayarda olmazsa olmazlardandır bir cd rom, cd leri okumanıza yarar (kahve tutacağı olarak da bilinir) , cd-wr verilerinizi 650-700mb lık cd lere yazmanızı sağlar yani bilgisayarda beğendiğiniz şeyleri cd lerinize çekerek saklamanızı sağlar, birde combo diye bir olay var bunda cd-cd/wr/dvd okuyucu vardır ki benim tercihim bu yöndedir bu cihaz hem cd okur, hem cd ye yazar, hem de dvd oynatır, ayrıca esasen bir de dvd-wr alırsanız bir cd ye 4,1gb çekmenin ferahlığın yaşarsınız şöyle örnek verebilirim elimde belli bir türden 100 cd vardır yeni cd çantası almak yerine dvd-wr aldım elimdeki cd sayısı 108 tane oldu geri kalan 100 tanesine müşteri arıyorum çünkü son 8 tanesine 100 tane cd yi sığdırdım.

Tercih size kalmış

cevabınız için teşekkürler
Anladığım kadarıyla
öncelikle toplama bilgisayar tercih ediyorum diğerinde sadece isim alıyoruz ondan dolayı?
ekren kartı , işlemvi sabit disk vb özzelikleri ne kadar olacağı konusunda da bilgi verirseniz sevinirim.
Oyun ve gerekli birkaç yazılım yükleyeceğim onun için. ogün bey teşekkürler :oops:

Eğer bilgisayarda son çıkan oyunları oynayacam derseniz ve bir süre beni idare etsin masraf çıkarmasın derseniz şimdi bütçenizi bilmiyorum da

işlemci olarak 3 ghz (işlemci hızından pek taviz vermemeye çalışın ancak verirseniz ineceğiniz son nokta 2,6 lar olsun)
anakart olarak asus (gigabyte alternatif olabilir)
ekran kartı asus 512 (mhz seçimine dikkat edin- anakartla aynı marka almanız halinde ekran kartınızın performansı artacaktır.)
40gb 7200rpm hdd (marka çok çok önemli değil genelde sağlamdırlar ama samsung marka tercih edebilirsiniz)

anakrt ve ekran kartı modelleri hakkında ayrıntılı bişey yazmıyorum çünkü bilgisayarı aldığınız yere göre hem model farklılıkları hemde fiyat farklılıklarına göre kararınız değişkenlik gösterecektir.