Binek araca ait masrafların muhasebeleştirilmesi!

Merhabalar;
Şirkete ait binek :!: aracın maliyet bedeli 135,000.00 Ytl'dir.Sözkonusu araç şehirlerarası yolda ilerlerken arkadan gelen bir araç tarafından kaza'ya uğratılmaktadır.Yapılan tespit neticesinde hasar bedeli 7,500.00 Ytl olarak belirlenmiştir ve bu bedeli kasko karşılamaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak 2 sorum olacak sizlere.
1-Sigorta'nın yapmış olduğu 7,500.00 Ytl'lik tutarın aracın maliyetinemi ekleneceği,yoksa araç bakım onarım giderlerinde mi takip edileceği :?:
2-Sigorta firmasından nakden yapılan ödemenin hangi hesap veya hesaplarda takip edileceği konusu :?:

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

merhaba,

sayın katre,

yapılan masraf, araç bakım onarım giderine kayıt edeceksiniz. Kesinlikle aracın maliyetine eklenmez. 2.sorunun cevabı forumda mevcut, arama yaparsanız hesaplara işlenişi daha önce görüşülmüştü.

Saygılar

Merhaba,

Sorunun cevabı bence şöyle olmalıdır;

1- Sigortanın yapmış olduğu 7,500.00 YTL tutara fatura kesilmek suretiyle kayıt altına alınır. Burada iç yüzde yapmak suretiyle matrahı ve kdv yi buluruz. Hesaplanan kdv si ilgili dönemdeki kdv beyannamesinin (ilave edilecek kdv) sütununa yazılır. Matrahı 679 Diğ.Olağ dışı gelir ve karlar hesabına kayıt edilir.
2- Araçla ilgili yapmış olduğunuz masrafları 770 Genel yönetim giderleri adı aldında alt hesap açmak suretiyle gider yazılır.

Merhaba,
Bu konuyu biraz açmak istiyorum. Hasar ve Sigorta Şirketinden alınan tazminat ile ilgili iki kayıt yöntemi var.

Birincisi yapılan hasar onarımlarının yukarıdaki arkadaşlarımızın yaptığı açıklamalarda olduğu gibi giderlere yazılması, tahsilatın ise gelir hesaplarına yazılmasıdır. Yalnız gider hesaplarına yazarken bence 689 - Diğer Olağandışı Giderler hesabının kullanılması gerekmektedir. Çünkü yapılan trafik kazası olağan bir Genel Yönetim, Pazarlama veya Hizmet Üretim Gideri v.s. değil, irade dışında olan üretimle, yönetimle ilgisi olmayan bir giderdir. Yorumumun dayanağı ise, Muhasebe Sistemi Genel Tebliği Seri No 1'de 68'li gruplar için yapılan açıklamadır.

Kod:
68. OLAĞANDIŞI GİDER VE ZARARLAR 

İşletmenin olağan faaliyetlerinden bağımsız olan ve bu nedenle sık sık ve düzenli olarak ortaya çıkması beklenmeyen işlem ve olaylardan kaynaklanan gider ve zararların yer aldığı hesap grubudur.

Hasar ile ilgili harcamalar yapıldığında
Kod:
689. OLAĞANDIŞI GİDER VE ZARARLAR    75.000,00
        102/100  BANKALAR                    75.000,00

Hasar Tazminatı tahsil edildiğinde
Kod:
       679. OLAĞANDIŞI GELİR VE KARLAR       75.000,00

İkincisi ise yapılan harcamaların açılacak sigorta şirketlerinden alacaklar hesabına yazılması, alınan tazminat ödemesinin ise aynı hesabın kapatılmasında kullanılmasıdır.

Hasar ile ilgili harcamalar yapıldığında
Kod:
136. DİĞER ÇEŞİTLİ ALACAKLAR         75.000,00

Hasar Tazminatı tahsil edildiğinde harcama ile tazminat eşit ise
Kod:
       136. DİĞER ÇEŞİTLİ ALACAKLAR          75.000,00

Hasar Tazminatı tahsil edildiğinde harcama ile tazminat eşit değil ise
Kod:
102/100  BANKALAR                    70.000,00 
689. OLAĞANDIŞI GİDER VE ZARARLAR     5.000,00 
       136. DİĞER ÇEŞİTLİ ALACAKLAR          75.000,00
Tabi alınan tazminat fazla olursa bu sefer 689 yerine 679 hesap kullanılmalıdır.

Yalnız Sayın Semizoğlu'nun iç yüzde ile KDV ayrılarak fatura kesilmesi görüşüne katılmıyorum. Alınan hasar tazminatları, bir mal yada hizmet teslimi olmadığı için KDV konusuna girmemektedir. Bu konuda Defterdarlıkların vermiş olduğu özelgeler mevcuttur.