Binek Otomobiller ait amortisman

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ant Z
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: Binek Otomobiller ait amortisman

sayın metyo;
fikirleriniz için teşekkür ederim. aracın faturası 30.12.2009 tarihinde kesilmiş biz krediyi 2010 yılında kullandık. bu şartlarda araç için 2009 yılında 1 aylık kıst amortisman ayıracağım. 2010 yılında krediyi kullandığım içinde bu krediye ait faiz ödemelerini gidere atabilirim. peki kafama takılan asıl nokta şu ki diyelim ki ben bu araç için kullandığım kredinin faizlerini aracın maliyetine ekledim buradaki amortisman ayırma işlemlerine takılıyorum hep her sene aracın maliyeti artacak ve kredinin son faiz ödemesini de mi beş yılda amorti edeceğim??

Saygılar;
Bilgin

Sayın bilgin;
Krediyi kullandığınızda tüm faizler tahakkuk ettiğinden sizinde ona göre kayıt yapmanız gerekiyor.Reklama girmesin diye size bir link verdim özel mesajla.Lütfen inceleyin.

YMM Dr.Ahmet Kavak ın 2010 dönem sonu işlemleri ile ilgili makalesinde 41.maddesinde;
"Amortismanlarının1/2 si gider olarak dikkate alınmayan binek otomobillerinin satışında,amortismanların gider kaydedilmeyen kısmı beyanname üzerinden diğer indirimler kısmında gösterilerek kazançtan indirilmelidir."
demektedir.
konuyu yeni başlık altında açacaktım.Ama arama yapınca 2009 yılı için tartışma yapıldığını gördüm.
sayın Ahmet Kavak açısından değişen bişey olmamış.Yine 41.madde.
Kopyala yapıştırla izah edilebilecek bir durumda değil sanırım.Anlamadığımız bişeymi var acaba?

Kıst amortismanda her yıl, üzerinden amortisman hesaplanacak değer, evvelce ayrılmış olan amortismanlar toplamının tenzili suretiyle tespit olunur.
Yani 2008 yılı 18.000*0,40/12*3=900
2009 Yılı 18.000-900=17.100*0,40=6.800 TL

Kiralama yoluyla edinilen veya işletmede kayıtlı olan yat, kotra, tekne, sürat teknesi gibi motorlu deniz, uçak ve helikopter gibi hava taşıtlarından işletmenin esas faaliyet konusu ile ilgili olmayanların giderleri ile amortismanları;

2006 veya 2007 yıllarında şahıs işletmesine ait (Mobilyacı) bir deniz motoru yani motorlu kayık vardı.Vergi dairesi bunu sanırım üstteki maddeye göre yat yerine koyup amortisman ve MTV sini indiremezsin deyip geriye doğru indirdiğimiz bu tutarlarla ilgili matrah takdirinde bulunup vergi çıkarmıştı.
Kayığı toplasan satsan o kadar etmezdi tabi ayrı mesele.Yani kullanılan araç veya taşıtın iş ile ilgili olması ve işte kullanılması temel kriter olması gerekir.

basar03 ' Alıntı:
basar03 ' Alıntı:
KIST VARSA;
2008 Yılı Birikmiş Amortismanı = 1.800.-TL , Devreden net aktif değeri =16.200.-TL

YOKSA;
2008 Yılı Birikmiş Amortismanı = 7.200.-TL , Devreden net aktif değeri =10.800.-TL

Azalan bakıye amortisman seçtiğinizde normal oranın yani %20 nin iki katı oranında amortisman ayırabilirsiniz (max %50 Olabilir)

yani normal amortisman ayırmayı biliyorsanız eğer, tek yapmanız gereken amortisman oranını %20 değilde %20*2 =%40 olarak dikkate almak.

Formülüze etmek gerekirse;
Giriş değeri X Normal Amortisman oranı X 2 =
18.000.-TL X 0,20 X 2 = 7.200.-TL

Arkadaşlar

bu binek aracın faturasında muamele bedeli diye bir rakam var + kdv bunu kdv si ile beraber maliyete mi alalım ?

Teşekkür ederim