fonradar

Bireysel Emeklilik ve Vergi İndirimi

Merhaba arkadaşlar,

Şirket ortağına her ay huzur hakkı ödemektedir.şirket; ortağın ödediği bireysel emeklilik primlerini bu stopajdan indirim konusu yapabilirmi.

Yapamazsa başka şekilde yararlanılabilir mi?

yorumlarınız için şimdiden Teşekkürler,

Ynt: Bireysel emeklilik ve vergi indirimi

Merhaba,

Bazı işletmeler yönetim kurulu üyeleri için de şahıs sigortası veya bireysel emeklilik sözleşmesi yaptırmak isteyebilmektedir. Yönetim kurulu üyeleri bordrolu çalışanlarla aynı statüde olmamasına rağmen Gelir Vergisi Kanunu bunlara ödenen paraları da ücret saymaktadır. Dolayısı ile yönetim kurulu üyeleri adına ödenecek prim ve katkı payları ücretliler gibi değerlendirilebilir. Ancak uygulamada yönetim kurulu üyelerine her ay yapılan ödemeler olabildiği gibi belirli dönemlerde huzur hakkı, temettü vb. adlar altında ödemeler de yapılabilmektedir. Bu durumda yapılan ödemeler bir aylık ücret gibi kabul edilerek işlem yapılmalıdır.Şirket ortakları, yönetim kurulu üyesi veya başka bir ad altında şirkette görev almıyorlarsa bunlar için yapılacak prim veya katkı payı ödemeleri şirket açısından gider kabul edilmez. Bu durumda olanların kendi adlarına prim veya katkı payı ödemeleri ve daha sonra yıllık beyanname vermeleri halinde beyan ettikleri gelirleri üzerinden indirim konusu yapmaları en uygun çözüm olacaktır.