fonradar

Birinci Sınıfa Geçmiş midir ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Firma işletme usulü ve hizmet işi ile iştigal etmektedir

2014 yılı satış/hasılat tutarı 38.400 TL
2015 yılı satış/hasılat tutarı 96.500 TL dir

Bu durumda
Bu firma 2016 dan itibaren birinci sınıfa yani bilanço usulüne tabi olacak mıdır?
Burada kıstas nedir tam anlayamadım geçiş için tam olarak tutar nasıl tespit edilir? Bu firma geçmelimidir?
Teşekkürler

Sn.serhanserhan bu konu icin o kadar fazla konu ve sorular var. Hatta bununla ilgili ozellikle luca programi icin oneride de bulundum. Bu forumda da ayrica daha yeni konu actim. Fakat ne luca dan nede forumdan ilgilenen olmadi. Aslinda ozellikle bilanco usulune gecmeniz gerekirken gecmediginizde konu basit gibi gozuksede agir sonuclari oluyor. Sorunuza verilecek cevaba gelince sanirim aralik ayinda 2015 rakamlari netlesicek. Turmob bununla ilgili daha anlasilir dirkuler yayinliyor. Rakaminiz en son hadlere bakilirsa birde bu rakaminiza yil sonuna kadarki muhtemel cironuzuda eklediginizde asiyor gibi gozukuyorsunuz.

Üstat ben bu konuyu çok araştırdım ama emin olamıyorum
Belirlenen hadleri ilk seferde % 20 aşarsan birinci sınıf olmak zorundasın
Ancak belirlenen haddi % 20 den az aşarsan birinci aşımda geçmiyor sonraki sene yani 2. sene de de % 20 den az aştığında geçiyorsun
Benim araştırmalarım sonuçları bu şekilde ancak dediğiniz gibi doğru dürüst örnekli bir açıklama bulamadım
Teşekkürler

Türmob 2015 YILINDA İŞLETME HESABI ESASI VE BİLANÇO ESASINA GÖRE DEFTER TUTMA VE SINIF DEĞİŞTİRME HADLERİ başlıklı 09.12.2014/225-1 sayı numaralı sirküsü bilmem baktınmı çok net ve anlaşılır.

2016 için rakamlar henüz yayımlanmadı. 2015 içi rakamlara göre; 2014 hasılat limit altında. Her ne kadar 2015 limiti olan 88.000 TL geçmiş olsanızda %20 fazlası olan 105.600 TL rakamının altında kaldığınızdan işletme df devam edebilirsiniz. Ancak 2016 hasılat limiti 1 kuruş dahi geçse 2017 bilanço df tutulmak zorunda.

2016 için rakamlar henüz yayımlanmadı. 2015 içi rakamlara göre; 2014 hasılat limit altında. Her ne kadar 2015 limiti olan 88.000 TL geçmiş olsanızda %20 fazlası olan 105.600 TL rakamının altında kaldığınızdan işletme df devam edebilirsiniz. Ancak 2016 hasılat limiti 1 kuruş dahi geçse 2017 bilanço df tutulmak zorunda.
Sayın Merkür 2, 2015 yılı satış/hasılat tutarı 96.500 TL dir. Bu rakam muhtemelen Eylül yada Ekim sonu itibari ile belirlenmiş rakamlardır. Diyelim 110.000-TL oldu bu sefer rakamı geçtiğinden bilanço usulüne tabi olmayacakmı.? Örnek yeni kurulmuş (2015 yılında) işletme defteri içinde bu geçerli değilmi.?

105.600 TL (2016 için artırım yapımaması durumunda) ve üzeri olursa %20 ye kadar opsiyonu devre dışı kalacağından 1. sınıf (bilanço) olur.

biz lokanta ve otel işi bir arada faaliyet gösteriyoruz.satılan mal.60597 tl,otel hasılatı da 41bin....3.bende göre değerlendirme yapacağım aşikar..sizce de biz 1.sınıfa gecermiyiz acaba...