Biz Gençlerin Önü Açılsın Diye Cumhurbaşkanlığına ve Kamu Gözetim Kurumu'na Yazı Yazmıştım Cevabı

BİZ GENÇLERİN ÖNÜ AÇILSIN DİYE CUMHURBAŞKANLIĞINA VE KAMU GÖZETİM KURUMUNA YAZI YAZMIŞTIM.
CEVABI: KAMU GÖZETİM KURUMUNUN: Sayın İlgili, 12.02.2013 tarih ve 107 numaralı bilgi edinme başvurunuzda belirtmiş olduğunuz husus, Kurumumuzca yapılacak mevzuat çalışmalarında değerlendirilmek üzere not edilmiştir.
Bilgilerinizi rica ederiz.
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu

CUMHURBAŞKANLIĞININ CEVABI DAHA GELMEDİ AMA KAYIT ALTINA ALMIŞLAR.:
Elektronik posta yoluyla göndermiş olduğunuz dilekçeniz Cumhurbaşkanlığına ulaşmıştır.

KURUMSAL İLETİŞİM BAŞKANLIĞI

İLGİLİ YAZI:Ben kamu gözetim kurumuna aşağıdaki gibi bir öneri yazdım. Bu düşüncem %15 veya %20 denetim, smmm ve ymm işini layıkıyla yapanlara değil.

Açık ve net şekilde şunu belirtmek istiyorum 25,30,40 yıllık smmm ler hep önümüzü kapatıyor. önümüze biz gençlere bir imkan geldi onuda elimizden aldılar.

Kamu kurumu ve gözetimi olarak 15 yıllık tecrübe sahibi smmm ve ymm lere eğitimle belge verilecektir. Benim önerim 15 yıllık değilde smmm sınavını kazandığı yıldan itibaren 2 yıllık bir mesleki tecrübeden sonra bu belgenin verilmesi. şimdi siz 15 veya 20 yıllık tecrübe sahibi olan bir kişiye bu belgeyi verirsenin zaten kendi mükelleflerinden dolayı yoğun olduğundan kalite dahada düşer. çünkü 15 yıllık bir sm'den smmm'geçmiş olan kişi, smmm ve ymm zaten hayattan bıkmıştır. Kendini güncelleyemez. Bu manevi yönü, maddi yönü olarakta Zaten kazanmıştır. Gözü toktur, kazancına kazanç katacaktır. Bizler ise bir sınavdan çıkıyor bir sınava tabi oluyoruz. Ama bizler yeni smmm'ler ise zaten kazanmıyoruz, daha da önümüz kapanacaktır. Bırakında biz gençlerin önü açılsın. Onun için 15 yıllık smmm lere vereceğinize bu belgeyi, biz gençleri verin, bakın o zaman kalite nasıl artıyor. Tavsiyem 25 veya 30 yıllık Bağımsız Denetim mesleki tecrübe sahibi olanlarında belgesi otomatikman iptal olmalı. Herkesin bir kapasitesi var. Ufkumuzu, heyacanımızı, şevkimizi kırmayın diyor saygılar sunuyorum.

Son düzenleme:
Sn MehmetCelenk,
KGK cevabının anlamı :
Sağol SMMM MehmetCelenk biz de SMMM'leri nasıl bağımsız denetimden eleyebiliriz diye çareler arıyorduk.Ancak AB müktesabı gereği 15 yıllık SMMM'lere bu hakkı vermek zorunda kaldık.(Bunu da Sakarya Ün.eğitimlerini YMMM'ler için ayrı veriyoruz ,sınavı da ayrı ayrı yapacağız.Böylece SMMM'leri de bu yollarla biraz daha eleyebiliriz diye düşünüyoruz)
Sizin yazınız da kullanılarak ileriki düzenlemeler için Zaten taze beyinli SMMM'ler de böyle düşünüyor denilecektir.
Siz SMMM'ler için yazı yazarak SMMM'lerer zarar veriyorsunuz.
YMM'lere ilişkin öneri yazarsanız kayıtlara alınır mı?Bir deneyin?
İyi çalışmalar

Sn MehmetCelenk,
KGK cevabının anlamı :
Sağol SMMM MehmetCelenk biz de SMMM'leri nasıl bağımsız denetimden eleyebiliriz diye çareler arıyorduk.Ancak AB müktesabı gereği 15 yıllık SMMM'lere bu hakkı vermek zorunda kaldık.(Bunu da Sakarya Ün.eğitimlerini YMMM'ler için ayrı veriyoruz ,sınavı da ayrı ayrı yapacağız.Böylece SMMM'leri de bu yollarla biraz daha eleyebiliriz diye düşünüyoruz)
Sizin yazınız da kullanılarak ileriki düzenlemeler için Zaten taze beyinli SMMM'ler de böyle düşünüyor denilecektir.
Siz SMMM'ler için yazı yazarak SMMM'lerer zarar veriyorsunuz.
YMM'lere ilişkin öneri yazarsanız kayıtlara alınır mı?Bir deneyin?
İyi çalışmalar

Aksine ben genç smmm'lere destek veriyorum... Hatırlayın bizim başımızdaki turmob, istanbul smmm ve bazı oda başkanları smmm ve ymm'lere denetim hakkı verilecek dendiğinde bir çırpıda bizleri sildiler. Kendi menfaatleri doğrultusunda çalıştılar.
*** birde 1990 yıllarda ben bilmiyorum büyüklerim söylüyor. Ciroya göre smmm ve ymm belgesi dağıtmışlar. Ve pişmanlıklarıda var diyor ki... Keşke ciromu yüksek göstertip ymm belgesi alsaydım diyor. Hala bu kişilerin artık emekli olma vakti gelmedi mi ve birde bunlar iş yapmıyor yanında çalışan kişiler yapıyor kendide kaşesini vuruyor. Eğer bu cümlelerle zarar veriyorsam vayy biz gençlerin haline. Allah yardımcımız olsun. Artık bir mükellefin muhasebe ücreti örneğin asgari ücret tarifesi 100 tl ise gel kardeş ben 30 tl tutarım yeterki mükellef gelsin dersek işte size kalite :( Onun için diyorum biz gençlerin önü açılsın diye. O yazıyı içimden gelerek yazdım. Yanlışım da varsa af ola benim kişisel düşüncem bu saygılar..

Mehmet bey, gelen cevaplardan dolayı, yapılan eleştirilerden dolayı kendinizi üzgün hissetmeyin. Olacaktır bunlar. Geniş bir toplumun aynı düşüncede olması beklenemez. eleştiri almış olabilirsiniz, belki de sizin yazınızı okuyupta sizi desteklemek için cevap yazmamış yüzlerce kişi de olabilir. Bu eleştirilerin faydası başkaları ne düşünüyor' u görmektir. tabi sadece cevap yazanlarının :)
desteği çoğaltmak istiyorsanız söylemleriniz, olabildiğince çoğunluğa hitap etmeli. Örneğin, 25, 30 yıllık bağımsız denetim mesleki tecrübesi olanların ruhsatı otomatik iptal olsun dediğinizde, şimdi genciz ama ileride biz de yaşlanacağız, bu öneri uzun vadede bize engel olur diye düşünenler olabilir, eleştiride bulunabilir.
gençlerin önünü açmak için, güçlü, imtiyazlı bir grubu karşınıza almadan da yapılabilecek birşeyler olmalı. Bu konuda öncü olmak istiyorsanız, çoğunluğu kapsayan bir öneri getirmeli, ve bu öneri bir kitleyi hedef almamalıdır. Yapacağınız eylem karar mercilerinin üzerine ise güçlü bir baskı oluşturmalıdır.
saygılar...

Her mesleğin bir ömrü olamalı. Özellikle de bizim mesleğin. Zaten etrafınınıza bakarsananız 60-70 yaşında mimar, mühendis, doktor vs.biraz zor görürsünüz. Ama avukat, smmm,ymm 60'ından genç biraz zor görürsünüz. Genç görseniz de zaten ya iş arıyordur, ya da bürosunu ayakta tutmaya çalışıyordur. Ayrıca mali müşavirlik babadan oğula geçebilen bir meslektir. Baba SMMM zaten bir dünya mükellefi vardır. Oğlu-kızı da SMMM. Babadan çocuğa miras.

Son düzenleme:
Mehmet bey, gelen cevaplardan dolayı, yapılan eleştirilerden dolayı kendinizi üzgün hissetmeyin. Olacaktır bunlar. Geniş bir toplumun aynı düşüncede olması beklenemez. eleştiri almış olabilirsiniz, belki de sizin yazınızı okuyupta sizi desteklemek için cevap yazmamış yüzlerce kişi de olabilir. Bu eleştirilerin faydası başkaları ne düşünüyor' u görmektir. tabi sadece cevap yazanlarının :)
desteği çoğaltmak istiyorsanız söylemleriniz, olabildiğince çoğunluğa hitap etmeli. Örneğin, 25, 30 yıllık bağımsız denetim mesleki tecrübesi olanların ruhsatı otomatik iptal olsun dediğinizde, şimdi genciz ama ileride biz de yaşlanacağız, bu öneri uzun vadede bize engel olur diye düşünenler olabilir, eleştiride bulunabilir.
gençlerin önünü açmak için, güçlü, imtiyazlı bir grubu karşınıza almadan da yapılabilecek birşeyler olmalı. Bu konuda öncü olmak istiyorsanız, çoğunluğu kapsayan bir öneri getirmeli, ve bu öneri bir kitleyi hedef almamalıdır. Yapacağınız eylem karar mercilerinin üzerine ise güçlü bir baskı oluşturmalıdır.
saygılar...

Teşekkürler ama bir yerde durmasını bilmeliyiz. mesala ben 32 yaşındayım 30 yıl sonra 62 yaşında geldiğimde Türkiyede o gün şartlarında kendimi ne kadar güncelleyebilirim ki... (örneğin ben kendi adıma o günün şartlarında önüme bir mevzuaat veya değişen tebliğ gelse hele bir dursun sonra okurum derim mesela v.b.) Şimdi biz 60 yaşlarında bir memuru gördüğümüzde yeter emekli olsunda yerine bir sürü üniversite mezunu işsiz var onlar gelsin deriz..

Teşekkürler ama bir yerde durmasını bilmeliyiz. mesala ben 32 yaşındayım 30 yıl sonra 62 yaşında geldiğimde Türkiyede o gün şartlarında kendimi ne kadar güncelleyebilirim ki... (örneğin ben kendi adıma o günün şartlarında önüme bir mevzuaat veya değişen tebliğ gelse hele bir dursun sonra okurum derim mesela v.b.) Şimdi biz 60 yaşlarında bir memuru gördüğümüzde yeter emekli olsunda yerine bir sürü üniversite mezunu işsiz var onlar gelsin deriz..

Sen altmış yaşında değilsin ki nereden bileceksin o yaşta okuyacağın kanununu anlayıp anlayamayacağını???
İstersen kendine bir test yap ve 60 yaşındaki işinin başında olan bir SMMM ile konuş.Sana kalamoza yaprağından gemi yapsın
Başbakanın yaşı 59
Cumhurbaşkanının yaşı 64
Bursa valisinin yaşı 64
Genel kurmay başkanının yaşı 64

Tevazuuda kantarın topuzu kaçtıkça bu tip yazılar artıyor her neden ise

Sevgili SMMM'ler,
Aşağıdaki link'de 21.ve 22.sayfaları okursanız,dönen dolapları görebilirsiniz.

www.... link vermek yasak

SMMM olarak birbirimizi koruyalım.SMMM'lere bağımsız denetci ruhsatlarını vermemek için çalışmalar var.(15,10 veya daha az tecrübeli tüm SMMM'ler için)
Ayrıca Meslek kabuk değiştiriyor.
Muhasebe standartları ve raporlama standartlarını özümsemeyen -çalışmayan meslektaşlar demode olacaktır.
Planlarımızı gelecek aylar(kısa vadeli) değil de en az 3 yıl sonrasını düşünüp yapıp çalışmak gerekir.
Bu yaş meselesini kafamıza takmamalıyız. Hedef uzmanlaşmak olmalı.
Kesin söylüyorum ,standartlar konusunda eksik olan sistem tarafından elenir.Buna YMM'ler dahildir.
Artık(26 ARALIK 2012'den itibaren ) tekdüzen ve vergi bilmek yetmez.

Bu bürosu olan SMMM'ler için de bağımlı çalışan SMMM'ler için de geçerlidir.
İş ilanlarında artık Muhasebe Müdürü pozisyonu için bile SMMM veya YMMM belgesine sahip olmalı denmeye başladı.
Yine Gelecek 5 yıl içinde tam tasdik kalkacak.
Bir KGK Başkan yardımcısının söylediği şu.SMMM'lik master,YMM'lik Doktora,Bağımsız Denetçilik ise Profösörlük seviyesidir.

,İyi çalışmalar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selam arkadaşlar... Sözüm genç SMMM arkadaşlara; sevgili arkadaşlar, tecrübeli ile tecrübesiz sizce hiç bir olurmu...(istisnalar hariç) tabiki burada bir kıstas olacak.... bağımsız denetim öyle basit bişey değil ki smmm ruhsatını yeni almış birine bağımsız denetçilik versinler...siz önce Defter işlemeyi iyi bir öğrenin...bilanço, gelir tablosunu mizanları analiz etmeyi bir öğrenin... hermesleğin basamakları vardır...unutmayın ki bu meslek 1990 yılında yürürlüğe girdi..yürürlüğe girmesinde ve bugünlere gelmesinde sizin o eleştirdiğiniz 25-30-40 yıl mesleğe gönül vermiş üstadların büyük emeği vardır..bakın seminerleri hazırlayanlara, konuşmacılara 40 yaşın altında kimse varmı...sizler mesleğin başındasınız, defterlerinizi işleyin, bilançolarınızı, gelir tablolarınızı, diğer tabloları ve beyanlarınızı eksiz tamamlayın...zamanı gelince sizde YMM olursunuz, Bağımsız Denetçi olursunuz...Üstadlarınızla uğraşacağınıza çözüm üretmeye bakın...sevgiler...

Mesleğin Geleceği Hk.

Mesele iş bölümü, paylaşım, hakkaniyet, saygınlık, itibar meselesidir.Evet 15-20 sene sonra biz de üstadların yerini yavaş yavaş alacağız.
Önemli olan bir ve beraber mesleğe bakabilmek, mesleğin saygınlığını diğer serbest mesleklerde olduğu gibi arttırıabilmek önemli.Doktor, mühendis, avukat, mimar ne ise mali müşavir de odur.Saygınlık bilinçlenmeyi bilinçlenme de meslek çıtasını yükseltmelidir.