Bizim Meslekte Kota Şartı Yoksa Hamallıktan Başka Bir İş Yapmayız

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan m044010
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Öncelikle belirteyim ki bizim meslek mensuplarını her şey müstahak, kendi emeğine, karşısında ki meslek arkadaşına saygısı olmayan o kadar çok meslektaşım diyemeyeceğim muhasebeci! var ki

Defter çalmak için fiyat kıran ahlaksızlardan bıktım

Bugün iki tane defterim daha düşük fiyat teklifi aldıkları için başka bir muhasebeye geçti Adam 750 TL'ye işletme defteri tutuyor, ya kendine saygın yok, yaptığın işe saygın yok, meslektaşlarına karşı saygın yok, hadi anladım da emeğine de mi saygın yok o fiyattan defter tutulur mu,

Ondan sonra orada toplanıp burada toplanalım, onu talep edip bunu talep edelim, daha meslek mensubunun kendisine emeğine ve meslek arkadaşına saygısı yok, karşı taraftan ne saygı bekliyorsun

Bu da gösteriyor ki kota gelmeden bu tür karakter yoksunu meslek mensupları ile bu iş yapılmaz
Hem tahsilat hem düşük fiyat hastalığından kurtulmanın tek yolu kota gelmesi

Ama onu konuda da bir adım atılacakmış gibi görünmüyor, ne oda ne türmobun işine gelmiyor sanırım.

Ya bu tipler yüzünden bedava defter tutup hamallık yapmaya devam edeceğiz, yada fiyatlarınızdan ve emeğinizden taviz vermeyip defter sayınızın azalmasını izleyeceksiniz

Merhaba,
Bedavaya yakın fiyatlara defter tutanlar için bir söz söyleyemeyeceğim. Etiği bir kenara, kendine saygıyı bir kenara bırakarak hareket eden bir güruh var.

Ancak defter tutma konusunda kota olmasını mantıklı bulmuyorum. İsteyen istediği kişi ile çalışmakta özgür sonuç olarak. Buna farklı şekilde çözüm getirilmesi taraftarıyım. Minimum ücret tarifesini zorunlu kılabilecek bir sistemin ortaya konulması taraftarıyım.

Saygılarımla.

Sizlerin üyesi olduğunuz möeslek odalarının belirlediği bir alt sınır yok mu bu işler için?
Mahalle Berberinde bile var sakal traşı şu kadar saç traşı bu kadar , saç sakal şu kadar diye....

Öncelikle belirteyim ki bizim meslek mensuplarını her şey müstahak, kendi emeğine, karşısında ki meslek arkadaşına saygısı olmayan o kadar çok meslektaşım diyemeyeceğim muhasebeci! var ki

Defter çalmak için fiyat kıran ahlaksızlardan bıktım

Bugün iki tane defterim daha düşük fiyat teklifi aldıkları için başka bir muhasebeye geçti Adam 750 TL'ye işletme defteri tutuyor, ya kendine saygın yok, yaptığın işe saygın yok, meslektaşlarına karşı saygın yok, hadi anladım da emeğine de mi saygın yok o fiyattan defter tutulur mu,

Ondan sonra orada toplanıp burada toplanalım, onu talep edip bunu talep edelim, daha meslek mensubunun kendisine emeğine ve meslek arkadaşına saygısı yok, karşı taraftan ne saygı bekliyorsun

Bu da gösteriyor ki kota gelmeden bu tür karakter yoksunu meslek mensupları ile bu iş yapılmaz
Hem tahsilat hem düşük fiyat hastalığından kurtulmanın tek yolu kota gelmesi

Ama onu konuda da bir adım atılacakmış gibi görünmüyor, ne oda ne türmobun işine gelmiyor sanırım.

Ya bu tipler yüzünden bedava defter tutup hamallık yapmaya devam edeceğiz, yada fiyatlarınızdan ve emeğinizden taviz vermeyip defter sayınızın azalmasını izleyeceksiniz
Soyledigin her seyin altina imzami altiyorum.

mükelleflere yapı denetim şirketlerindeki gibi sene başında yıllık muhasebe ücretini devlete peşin yatırma zorunluluğu getirilmeli
hakedişlerdeki gibi mükelellefin beyannamesi verildiğinde kesilecek smmm tutarınca muhasebecinin hesabına aktarım yapılacak
o ayki bütün beyannameler verilmeden bu hakediş çözülmeyecek
böylece fiyatlar o ildeki mükellef gruplarında her yerde aynı olduğu için kimse defter çalamaz ucuzcu ahlaksız hırsızlar fiyat kıramaz
smm kesmemek gibi bir durum olmaz mecburen ne alıyorsa kesecek
devlet hem muhasebecinin gelirlerini kontrol altına almış olur onun üzerinden de alacağı stopaj tutarı haliyle artacaktır
kayıt dışılık ve haksız rekabet önlenmiş olacak
mükellef & muhasebeci göbek bağı kesilmiş olur ki mükellef muhasebeciyi ucuz ücretten dolayı defteri alırım tehdide biter
kota kota diye de kimse tutturmaz başkasınının defterlerine göz dikmezler
fiyatlar maliyenin değil odaların belirlediği tutarlar üzerinden olursa haliyle herkes haklı adil tutarlı bir ücret üzerinden gelir eder
Muhasebeci hakedişi alabilmek için erkenden işleri bitirmek için çaba gösterecek son dakika muhasebecisi olmayacak

bence bu tür bir sisteme geçmeden yukarıdaki sorunların hepsini yıllarca yaşamaya devam ederiz.