Borcu Olan Şirketin Kapanışı

Merhaba Arkadaşlar,

Limited şirket sahibiyim ve şirketimde piyasadaki sıkıntılardan dolayı alacaklarımı tahsil edemediğim için işyerimi boşalttım. İşlerimi dışarıdan takip etmeye başladım. Bu süre içinde vergiler ve diğer kanuni borçlarım devam etmekte. Maddi anlamda büyük sıkıntı içerisindeyim, muhasebeci ve mal sahibi dahil olmak üzere uçan kuşa borcum var. İşin özü, tasfiye için 2000 tl gibi muhasebecim para istedi. Onu dahi çıkartıp veremedim. Nasıl bir yol izlemem lazım. Bu işin başka kolay bir yolu yok mudur? Önerilerinizi rica ederim, teşekkürler.

Limited şirketin tasfiye ve kapanış işlemleri meşakkatlidir. Borçlar bulunduğundan en az bir yıl tasfiye süresi geçer. VD yoklamada işyerini kapalı bulması durumunda (bir kaç defa yoklama yapılması gibi prosedürler vardır.) resen vergi mükellefiyetini kapatabilir, ama bu sizin şirketinizin ticaret sicilinden kaydının silinmesi ve resmen kapanması değildir.

Limited şirketin tasfiye ve kapanış işlemleri meşakkatlidir. Borçlar bulunduğundan en az bir yıl tasfiye süresi geçer. VD yoklamada işyerini kapalı bulması durumunda (bir kaç defa yoklama yapılması gibi prosedürler vardır.) resen vergi mükellefiyetini kapatabilir, ama bu sizin şirketinizin ticaret sicilinden kaydının silinmesi ve resmen kapanması değildir.

Cevap için teşekkür ederim, Allah razı olsun.

Boşalttığım işyerine başka bir işletme başladı, muhtemelen vergi memuru yoklamaya gelmiştir. Resmi olarak adreste biz görünüyoruz, bu durumda gelen memur resen terki uygulaması inisiyatifine mi kalır yoksa farklı bir durum mu olur.

Sayın pazza bendede bu şekilde olan birkaç mükellef var. Tüm uyarılarıma rağmen maalesef işin ciddiyetinin farkında olamıyorlar. Tabikide maddi durumlarından ötürü fakat biz muhasebeciler ne yapalım siz söyleyin. Bir an önce daha fazla sıkıntı yaşamamak adına (yoklamada bulunamama, muhasebecinizin beyan vermemesi v.b.) tasfiye işlemine başlamanızı öneririm.