fonradar

Borcumu Ödediğim Halde SSK Tarafından Dava Edildim.

Ben bir işçiyim ve 1989 senesinden beri Zonguldakta TTK'da çalışıyorum.1995 senesinde amcam ve babamın isteği üzerine Mersinde kurulan inşaat şirketine ortak oldum.Bu şirketle tek ilgim bundan ibarettir.Şirketin hiç bir faaliyeti hakkında bilgim yoktur.Ne zararını bilrim ne karını.Zaten babam 1999 senesinde öldü.Biz şirketin sadece kağıt üzerinde kurulduğunu bildiğimiz için kanuni sorumluluklarımızın olduğunu hiç düşünmedik.Şirketler hakkında hiç bir bilgimiz olmadığı içinde bir takibimiz olmadı.Şirket müdürü amcam olduğu içinde ona güvendik.Ama 2006 senesinde babadan kalan evi satmak istediğimizde evin üzerinde icra olduğunu öğrendik.Meğer 1996 senesinde şirkette bizim bilgimiz dahilinde olmayan bir iş yapılmış ve vergi cezası yemiş.Babam ve bende ortak olduğumuz içinde bu borçtan sorumlu olmuşuz.Bende hem ssk hemde vergi borçlarımı kendi hissem ve babamdan payıma düşen hisse oranında hiç suçum yokken ödedim ve şirketteki tüm hisselerimi amcama devrederek ayrıldım.Aradan 2,5 yıl geçti.SSK savcılığa suç duyurusunda bulunmuş.Meğer ben şirkette sigortalı işçi olarak gösterilmişim.Sahtecilikle suçlanıyorum.Oysa benim bundan hiç haberim yok ve ben zaten üzerime düşen tüm borçları ödemişim.Şimdi ben zaten çalışan birisi olarak neden kendimi sahte sigortalı gösterip sonrada bu prim borçlarını ödemiş olayım.

Şimdi benim ne yapmam gerekiyor.Ben limited şirketleri inceledim.Ortaklar ve kanuni temsilciler hissesi oranında sorumludur diyor.Zaten bende vöyle bir ödeme yaptım.Tüm makbuzlarda elimde.SSK neden borcumu ödediğim halde bana sahtekar muamelesi yapıyor.Ayrıca şirket müdürü de benim tüm bu işlerden haberim olmadığını söylüyor ve mahkeme olursa böyle ifade vereceğini söylüyor.Litfen bana yardım edin.

Ynt: Borcumu Ödediğim Halde SSK Tarafından Dava Edildim.

şirkette sigortalı olarak gösterilmişim derken sadece sizin için işe giriş bildirgesi verilip sonraki aylık bildirgelerde bu gösterilmemiş, kalmış mı, yoksa aylık bildirgelerde de siz yıllarca gösterildiğiniz halde primler mi yatmamış ??

sadece işe giriş verildiyse aynı tarihte işten çıkışınızın yapıldığını gösteren bir düzeltme vererek sadece ona ait cezayı ödersiniz, siz hep ssk.lı olarak aylık bildirgelerde gösterilmeye devam ettiyseniz fiilen çalışmadığınızı ispatlamanız gerekir, ve bütün bildirgelerde düzeltme gerekir ki uzun iş, ve her düzeltme için ayrı ayrı ceza ödersiniz.