Bordroların Dağıtımı

eren

Katkı Sunan Üye
işçilerimizden imkanı olan muhasebeye gelip bordrosunu aldı arazide çalışanlarada ekip başları gaötürüp dağıttı ama büroda çalışan bir takım kibirli mühendis arkadaşlarımız şu mübarek günde işiniz bu sizin getirip dağıtacaksın zor birşeymi ben niye muhasebeye gelecekmişim bu senin işin diye maalesef kalbimizi kırdılar ve müdürüde bu konuda ikna ettiler ve herkes bize cephe almış müdürde dağıtacaksınız tabi işiniz bu sizin diyor biz muhasebecilerin personelin ayaklarına gidip tek tek onları yakalayıp bordro dağıtma gibi bir sorumluluğu ve zorunluluğu var mı?

Selamlar eren,

V.U.K. ve S.S.K.'daki ücret bordrosu ile ilgili konularla beraber İş Kanunu'nda belirtildiği şekliyle işçi ücret bordrosu düzenlenir ve 4857 s.k. madde 37'de belirtildiği şekilde ödeme yapılır, işçi ücret bordrosu verilir.

10 Haziran 2003 Tarihli Resmi Gazete
Sayı: 25134
Kabul Tarihi: 22.5.2003
Kanun No:4857

Ücret hesap pusulası

MADDE 37. - İşveren işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır.
Bu pusulada ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir.
Bu işlemler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.

Kanunda da belirtildiği şekilde ödeme yapıldığı anda ve ödemenin yapıldığı yerde ücret bordrosu(ücret hesap pusulası) VERİLMELİDİR.

Anladığım kadarıyla ücret ödemeleri elden, işyerinde yapılıyor. Bordroları hazırlar, ücret ödendiği anda hem imzalatır, hem de ücret alana bir nüshasını verirsin. İşyerlerinde ücret ödeme günlerinde bu şekilde işlem yapabilirsin. Kısacası ücretini almaya geldiği yerde, bordrosunu imzalatır, verirsin.

Kolay gelsin....! :\

personellerimizin ücretlere her ay düzenli olarak bankaya yatırılıyor ve işçiler sendikalı olduğu için devamlı bordrolarını veriyoruz idari personel fix olduğu için sadece 6 ayda bir zam olduğunda görmeleri için onlarada veriyoruz işçilerinkini ustabaşlarına veriyoruz ve onlar dağıtıyor idari personellerimiz,mühendislerimiz ayağına yani odasına istiyor ve hepsi çok kibirli biz muhasebeciler mi onları odamıza davet edip bordrolarını vereceğiz yoksa onların ayağına gidip buyrun efendim bordronuz ve zam oranınız diye onları m bilgilendireceğiz?Odamıza bordro istemeye gelen mühendislerde son derece sinirli ve emir vaki istiyorlar bordrolarını muhasebeye gelmek çok güçlerine gidiyor ben her ay zaten düzenli bir şekilde maaşlarını bankaya yatırıp bordrolarını çıkartıyorum ama sorun kaprisli mühendis arkadaşlarımızdan kaynaklanıyor.Merak ettiğim ve öğrenmek istediğim muhasebeci bordroları herkesin odasına gidip tek tek dağıtmak zorundamı yoksa ilanla bordrosunu almak isteyen muhasebeye gelsin ve bordrosunu alsın diyebilirmi.Zira bizi müdüre şikayet edip muhasebeciler görevini yapmıyor sanki çok işleri varmış gibi diye bir de kapris yapıp muhasebeciyi sadece para alıp veren olarak görüyorlar.Siz nasıl yapıyorsunuz bu mühendisler kendilerini üstün görüp kapristeler ve ayaklarına hizmet istiyorlar.Hangi uygulama doğru?teşekkürler.

Sn. Eren size katılıyorum. Bizde de aynı sorun var.Ben Üretime maaşların bankaya yatırılacağı tarihi ve bordrolarını imzalamak için muhsebeye müracat etmelerini duyuru ile asıyorum.Üretimde çalışan personeli usta başları vasıtasıyla çağırıp günler süren bir uğraş sonunda imzalarını alabiliyorum. Ancak mühendisler demekki her yerde aynıymış bende sadece bizdekiler bu kadar ukala sanıyordum.Bir tanesi banka sözleşmesini imzalmadı ve maaşını elden almayı talep etti işveren kabul etti ama adam bırakın bordrosunu imzalamak için gelmeyi parasını almak için bile gelmiyor ve bizim ayağına götürmemizi bekliyor.Sanıyorum mühendislik fakültelerinde teknik bilgiler yerine ukalalık dersleri veriliyor.İşletme fakültesi mezunlarını adam yerine koymuyorlar sanki biz 4 yıl okumadık, ne fazlaları var bende anlamadım ama piyasada bile mühendis maaşları ile muhasebeci maaşları arasında uçurumlar var.
Benim düşüncemde herkezin gelip bordrosunu imzalaması yönündedir.Ama maalesef bordrolardan biz sorumlu olduğumuz içinde imzalatmak için bu mücadeleyide bizim vermemiz gerekiyor.Üzgünüm :cry:

dediğiniz gibi maalesef bu mühendis arkadaşlar bizden çok fazla ücret almalarına rağmen hep makineler gibi monotonlaşmışlar ve pek geniş ufuklu değiller maalesef bizzat kendi akrabalarımdan ve çevremden biliyorum.Bizim mühendislerle ilgili bir alıp veremediğimiz yok ben herkesi çok seviyor ve insanları ayırt etmiyorum ama onlar her fırsatta hem muhasebeciliği küçümsüyor hem hor görüyor hem de ne yaptığımızı bilmeden düz mantıkla konuşup bizi her fırsatta maalesef eleştiriyor ve bizim üzerimizde bir hakimiyet kurup bizi çırakları gibi görmeye çalışıyorlar.Onlara göre sadece para sayıp alıp veren bakkal memet ağadan bir farkımız yok ama bu düşünceleri biz muhasebeciler yavaş yavaş değiştirmeliyiz artık günümüzde muhasebe mantığıda çok değişti.Neyse mühendis arkadaşlarımızı çok seviyoruz umarım onlarda şu kibiri bırakıp bir an önce bizleri severler.Peki bu bordroların dağıtımı ile ilgili yasal bir düzenleme var mı?ben gelin muhasebeden alın diyorum zorla adamların paşine düşüp onları yakalayıp veremem ki işimi gücümü bırakıp adam peşindemi dolaşayım üstelik böyle insanlar taviz verince çay bile isterler maalesef.Bir ilanla işçilerin muhasebe bürosuna gelmesi en uygunu değilmi sizce?değerli meslekdaşlarım gerçektende şu an sizin görüşlerinize çok ama çok ihtiyacım var çünkü mühendisler tamamen bize karşı cephe alıp zaten doğru dürüst bir işiniz yok akşama kadar oturup çay içiyorsunuz bordroları ayağımıza getireceksiniz gibilerinden laflar edip ortalığı savaş alanına çevirdiler.Sizin fikriniz nedir?teşekkürler.

değerli arkadaşlarım görüşlerini belirtirse çok memnun olurum çünkü maalesef mühendislerimiz ortalığı savaş alanına çevirmiş durumdalar ve tafralarından yanlarına yaklaşamıyorsunuz biz muhasebecileride çırak gibi görüyorlar.teşekkürler.

lütfen arkadaşlar genelleme yapmıyalım,
forumda mühendis arkadaşlar da var........

bordrolar hk.

benim çalıştığım yerde tıpkı sizin çalıştığınız gibi bir ortam. Bizde maaş ödemelerimizi banka aracılığıyla yapıyoruz. bordroları nasıl dağıttığıma gelince.

fabrikamız 3 vardiya çalışma esasına göre çalışıyor.

bordroları çıkardığım gün, öğlen yemeğinde yemekhaneye gidip bordroları orada işçilere dağıtıyorum. daha sonra 16:00 vardiyasına gelenlere işyeri sendika odasında bordroları dağıtıyorum, gece vardiyası çalışanlarınada ertesi gün sabah yine sendika odasında dağıtımı yapıyorum ve bir çoğunu imzalatıyorum. İsteyen personel servisine gelip bordrosunu alıyor.

tamam ben de aynen böyle yapıyorum hem fikiriz ama benim merak ettiğim araziden değişik zamanlarda bürolarına gelen mühendislerimizin peşine düşüp onları yakaladığımız yerde mi bordrolarını verelim yoksa onlar uygun zaman da ofisimize teşrif edip bir çayımızı içip bordrolarını alsalar daha iyi olmaz mı,ama onlar gurur meselesi yapıp ayağımıza geleceksin senin işin bu sanki muhsebecilerin başka işi varda diye maalesef kalp kırıcı şekilde kibirleniyorlar.hangi uygulama doğru?teşekkürler.

Bankadan hesabına yaptığım ödemelerde kesinlikle peşinden koşmuyorum. İsteyen gelir alır. İstemeyen almaz. Ama değişik sebepler ve hesap numarası olmayanlar yani maaşını elden alanlar kesinlikle imzalatırım. (Zor durumda kalmamak için.) Maaşını elden alanlarından maaşını gidip ödemem. İhtiyacı olan gelir alır.

bizde kimsenin peşinden koşmuyoruz ancak mühendis arkadaşlar zam oranlarını merak ediyorlar bizde gelin muhasebeye bordronuzu alın paranız bankaya yattı diyoruz ama onlar siz neden getirmiyorsunuzda bizi ayağnıza çağrıyorsunuz sanki çok iş yapıyorsunuz diye bize kızmaya kalkıyorlar ve müdüre şikayet ediyorlar maalesef çok sert ve kaba davranıp müdürüde kendi saflarına katıp bize cephe aldırdılar.muhasebecilerin bordroları milletin ayağına,bürosuna götürmesi gibi bir zorunluluğu var mı?teşekkürler.

Sayın eren,
Selamlar.

V.U.K.
Ücret Bordrosu
Madde No 238
Kapsam
İşverenler her ay ödedikleri ücretler için (Ücret bordrosu) tutmaya mecburdurlar. Gelir Vergisi Kanununa göre vergiden muaf olan ücretlerle (4369 sayılı Kanunun 81/A-8 inci maddesiyle değiştirilen ibare) diğer ücret(*) üzerinden vergiye tabi hizmet erbabına yapılan ücret ödemeleri için bordro tutulmaz.
Ücret bordrolarına en az aşağıdaki malumat yazılır:
1. Hizmet erbabının soyadı, adı; ücretin alındığına dair imzası veya mührü (Ücretin ödenmesinde ayrıca makbuz alan iş verenlerin tutacakları ücret bordrosuna imza veya mühür konulması mecburi değildir.);
2. Varsa vergi karnesinin tarih ve numarası;
3. Birim ücreti (Aylık, haftalık, gündelik, saat veya parça başı ücreti);
4. Çalışma süresi veya ücretin ilgili olduğu süre;
5. Ücret üzerinden hesaplanan vergilerin tutarı.
Bordronun hangi aya ait olduğu baş tarafında gösterilir. Bir aya ait bordro ertesi ayın yirminci gününe kadar hazırlanıp tarihlenerek, müessese sahibi veya müdürü ile bordroyu tanzim eden memur tarafından imzalanır.
İş verenler ücret bordrolarını, yukarıki esaslara uymak şartiyle diledikleri şekilde tanzim edebilirler.

5) SSİY’nin 23’üncü Maddesine Göre Ücret Tediye Bordrosunda
Bulunması Gereken Bilgiler
1) İşyerinin sicil numarası.
2) Bordronun ilişkin olduğu ay.
3) Sigortalının adı, soyadı.
4) Sigortalının sicil numarası.
5) Ücret ödenen gün sayısı.
6) Sigortalının günlük kazancı.
7) Ödenen ücret tutarı.
8) Ücretin alındığında dair sigortalının imzası.
Yukarıda belirtilen hususların tümünü ihtiva etmeyen ücret tediye bordroları geçerli sayılmaz. Makbuz mukabilinde veya banka aracılığı ile yapılan ödemelerde ücret tediye bordrosundaki imza ve mühür şartı aranmaz.

Madem ödemeleri bankadan yapıyorsunuz. Ödemenin yapıldığının ispatı var. Bordroları dağıtmak için her ay böyle uğraşırsanız işiniz daha zorlaşır. Bordroların dağıtılması için belli bir gün ve belli saatleri ayarlayın. Ulaşabildiğiniz personelin bordrosunu dağıtırsınız. Kalan bordroları da bir dosyada saklayın. Dosyanın başına bir bordro teslim listesi hazırlayın. Gerektiğinde gelir isterler, o zaman imza karşılığı verirsiniz. İşinizi daha ayrıntılı ve daha yoğun hale getirecek ama bu davranışlara karşı yapılabilecek başka bir işlem şu an aklıma gelmiyor.
KOLAY GELSİN....:/

Merhaba,
Sayın Eren, arkadaşlarında yukarıda belirtmiş olduğu gibi bankadan yapılan ödemelerde ücret bordrosunun imzalatılması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ancak, "smmmkaraman" arkadaşımın dikkat çekmiş olduğu İş Kanununun 37. maddesi ile hüküm altına alınan "Ücret Hesap Pusulası" düzenlenerek çalışana verilmesi zorunluğu nedeniyle ve ücret hesap pusulası üzerinde de genel hatlarıyla "Ücret Bordrosunda" bulunan bilgilerin bulunması zorunlu olduğu için ileride sorun yaşamamak için bu belgenin çalışanlara imza karşılığı teslim edilmesi gerekiyor.

Burada sorunu yalnızca müdürünüz çözebilir. Müdürünüzü çalışanların bordrolarını gelip sizden alması şeklindeki bir uygulama için ikna etmelisiniz. Bunun başka çıkar yolu ne yazıkki yok. Bu konuda her işletmenin uyguladığı yöntem farklı, bir işyerinde en iyi çözüm olan bir uygulama, sizin işyeri çalışma şartlarında çözümsüzlük olabilir.

Merhaba;

Sayın Eren, konuyu ısrarla sürdürdüğünüzden, gerçek anlamda bu husus canınızı fena halde sıkmış yada yakmış görünüyor.İnsan Kaynakları görevini üstlenen kişilerde daima bu ve buna benzer problemlerin yaşanması muhtemeldir.Bunu engellemenin tek yolu, iletişim probleminizi çözmek olacaktır.

Bu görevi üstlenen kişileri (Yanı İ.Kaynaklarcıları), çalışanlar şu şekilde görmelidirler;
-İnsan Kaynakları Departmanı gerçekten problemlerimize çözüm üretebiliyor,
-Sıkıntılarımızı istediğimiz zaman gidip anlatabiliyor ve onların yaklaşımlarıda olumlu yönde oluyor,
-Ücret, Fazla mesai vs. konularda kesinlikle aksaklık veya problemler yaşamıyoruz,
-İnsan Kaynakları Departmanı kesinlikle patroncu değildir aksine üst yönetim ile bizim aramızda köprü vazifesi görürler.

Vs.vs.

Önemli olan burada daha öncesinde siz bu güveni ve olguları personellere sağladınız mı?A'dan Z'ye personeller ile iletişiminiz sağlam mı? Önce kendi içinizde bunları cevaplamanız gerekir.

Bordroların dağıtımına gelince, inan bu yazdıklarınızı okuyunca şaşırdım.Mazur görün.Yani bu kadar abartılması gereken bir husus göremedim ortada.Bu görev sizlerin görevi olması gerekir.Siz ısrarla bunun hukuki, kanuni yönünü istiyorsunuz (sanırım böyle bir yazı bulursanız mühendislere göstereceksiniz) ama yok.Bence bunu ispat etme uğraşından kurtulup, olaya sıcak yaklaşın.Bir stajyer alın, kendinize bir gün belirleyip ofisleri dolaşın, personeller ile buarada sohbet edin, bağlarınızı sıkılaştırın ki onlarda önemsendiklerini bilsinler.

Umarım anlatmak istediklerimi anlatabilmişimdir.

Kolay gelsin.

Sayın HResources' in belirttiği hususlara katılmamak elde değil. İşyerlerinde özellikle Mali İşler, İK veya idari işler konusunda çalışan arkadaşlarımızın olaylara bakışı daha esnek olabilmeli. Problem çıkaran değil çözüm üreten kişiler / birimler olunmalı.

Kendi uygulamamızdan örnek vermek istiyorum. Bazı özel nedenlerden dolayı işyerimizde personel ücretleri bankadan değil elden verilmektedir.
Ücretler özellikle üretim mahallinde çalışan personele yerlerinde yani üretim mahallerinde, ücret hesap pusulaları imzalatılarak ödenmektedir. Bu konuda kesinllikle bir şikayetimiz olmadığı gibi üretimin aksamaması için de bilinçli olarak bu yolu seçiyoruz. Sadece ücret pusulalarını değil, imzalatılması gereken bazı evraklarıda yine çalışanlara götürüyoruz ve hem onlara bilgi verirken, onlarında görüşlerini alma şansımız oluyor.

Sonuçta bu durumdan bizler rahatsız olmadıktan sonra başka birimlerin rahatsız olma şansı zaten yoktur.

benim değerli meslekdaşlarım biz herkese kucak açıp işçi,işveren ve devlet arasında köprü vazifesi görüyoruz herkesi çok sevip çok yüz verdik sonundada çok yüz verince astarını istediler maalesef.Stajerlere de dağıttırdık ama birkaç değerli mühendis arkadaşlarımız maalesef biraz alındılar ve kendilerine sorun yaptılar ben ise hepsini seviyor ve mantıklı bir şekilde olayı izah edip açıklama getiriyorum ama bu arkadaşlarımızdan biri zaten üzülerek söylüyorumki biraz işyerinde problemli ve tedavi görüyor biz hepimiz ona seve seve yardımcı olamaya çalışıyoruz ama ne kendisiyle barıştırabildik ne de başkasıyla.Diğer arkadaşlarda çok sert ben onlara tebessüm ediyor her türlü yardımlarına koşuyor hatta amme hizmeti bile yapıyorum üstelik vaktimi ve zihnimi ortaya koyuyorum ama siz ne kadar iyi olursanız en ufak bir durumda karşı tarafın menfaatına dokununca sizi tek kalemde siliyorlar.ben kimseye belge gösterip kendimi haklı çıkartmak istemiyorum sadece sizinde bildiğiniz gibi bazı şirketlerde laf taşıyan,arkanızdan konuşan,sizin kuyunuzu kazmaya çalışan insanların eline koz vermek istemiyorum çünkü iş hayatında çok şeyler gördüm.Herkesi seviyorum,güler yüzlüyüm ve yardımcı olmaya çalışıyorumBen kin gütmem ama bana ve çalışma arkadaşıma kin güdüp kendilerine göre senaryo yazıp olayı büyütüyorlar.Müdürümüzde bir mühendis olarak onlardan yana tavır koyuyor.Oysa ben gurur meselesi yapmayıp gerekirse defalarca bu arkadaşların odasına giriyor herkese yardımcı olmaya çalışıyorum onlar ise olmayan bir problemi varmış gibi ortalığı ayağa kaldırıyor.Neyse önemli değil ben bu arkadaşlarımı seviyorum onlarda umarım kin güdüp bize cephe almayı sürdürmez.bizim kapımız herkese ve herzaman açık bunu onlarda biliyor ama...olayı kapatıyor ve hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.teşekkürler.

sevgili meslektaşlar

öncelikle olayı iyi tahlil etmek gerek. burada x bir meslekte olan kişinin (hangi sektörde olduğunun hiçbir önemi yok) muhasebeciye bakış açısıdır.

bakın kişinin diyorum. o meslektekilerin tamamı demiyorum.

adam sanki çaycıdan bahsediyor.ben senin ayağına,sen benim ayağıma.
. hiç hak hukuk noktasına girmiyorum. yaklaşım ofsaty

bir kere insan kaynakları ayrı şeydir. muhasebe (ben mali müşavir demeyi daha uygun görüyorum) ayrı şeydir. finansman ayrı şeydir. vezne ayrı şeydir.

öncelikle muhasebeci tahsilatçı değildir

muhasebeci getir götür işlerini yapan değildir.

muhasebeci katib de değildir.

müşavir diyorsun yaaa. ne demek ;meşveret edilen. akıl danışılan kişi demektir.

ben şunu demiyorum sen benim ayağima geleceksin. dediğim gibi bu baştan bir kere sakat zihniyet. başka kelime kullancam yakışmayacak.

ne demiş yönetmenlik. bankaysa gerek yok. bitti.

burada ne şiş yansın ne kebab mantığıyla biraz mesleğimizi bulunduğu sevimsiz konumundan yüceltmek gerek. bunu da bizler yapacağız. yapıcı ve kararlı bir yaklaşımla yapacağız bunu.

saygıyla yapacağız bunu.

saygıyla

eren' Alıntı:
... ama siz ne kadar iyi olursanız en ufak bir durumda karşı tarafın menfaatına dokununca sizi tek kalemde siliyorlar
..............Müdürümüzde bir mühendis olarak onlardan yana tavır koyuyor.

İşyerimizde Mühendis arkadaşlarımız mevcut.Muhasebecinin yapmış olduğu veya yapacağı işleri layık olduğu tavırda değil başka tavırlarda sunmaktadırlar.Burada işveren vekilinin Muhasebecisine sahip çıkmama sorunu nedeni ile Muhasebecinin statüsü gerektiği gibi olmamakta ona yazıcı katip zihniyeti ile bakılmakta.Maalesef işyerlerlerinde "meyve veren ağaç" misali bu böyle gidiyor.
En çok sevdiğim strateji bilgili ...daha fazla bilgiliolmak..Onu kimse yıkamıyor...
He birde sadece işimi yapıyorum.Bu millete iyilik yaranmıyor..
Sayın heerdeem'in dediği gibi
öncelikle muhasebeci tahsilatçı değildir

muhasebeci getir götür işlerini yapan değildir.

muhasebeci katib de değildir.
Ama bunu anlatamazzsınız.Çünkü olmak isteyipte olamadıkları bu mesleğe kara sürme kaprisi devam edecektir.
Eğitim+Eğitim yine eğitim..

Saygılarımla.

soyluca' Alıntı:
Bankadan hesabına yaptığım ödemelerde kesinlikle peşinden koşmuyorum. İsteyen gelir alır. İstemeyen almaz. Ama değişik sebepler ve hesap numarası olmayanlar yani maaşını elden alanlar kesinlikle imzalatırım. (Zor durumda kalmamak için.) Maaşını elden alanlarından maaşını gidip ödemem. İhtiyacı olan gelir alır.

bende sn. soylucaya katılıyorum.eğer banka hesabına yatırıldıysa peşlerinden koşmanıza gerek yok.zira banka kayıtları önemli bir belge

Sayın personel;

"Çünkü olmak isteyipte olamadıkları bu mesleğe kara sürme kaprisi devam edecektir. "

gibi ibareler kullanmamanızı rica edicem , kimsenin sizin mesleğinizde gözü yok...
her mesleğin iyi ve kötü tarafları olduğu açıktır.
Yazılarınızda aşağılayıcı bir tavır takınmamanızı rica edicem.

Mühendis....
Saygılarımla....