fonradar

Bu Stajyelerin Hali

SAYGIDEĞER FORMDAŞLAR,

Öncelikle bu forma katkıda bulunan, edindiği bilgileri diğer arkadaşlarla paylaşan ve onlara yol gösteren tüm üstadlara teşekkür ediyorum. Şu anda stajyerliğimin bitmesine 1 ay kadar bir süre var. Bu mesleği yapmaya karar vermeden önce çok düşündüm, acaba bu kadar meşakkete, bu kadar zahmete değermi diye ama yinede bu mesleği yapmaya kara verdim. şu anda 25 yaşındayım ve halen stajyerim. Önümüzdeki Kasım ayındaki yeterlilik sınavınıda ilk seferde kazanamayacağımı çok iyi biliyorum(daha önce girenler hep böyle diyor). Aylık gelirim malumunuz, stajyer olduğum için sigorta artı az bir miktar harçlık(bu harçlıkta galiba sınav harcını anca karşılayacak). Hadi önümüzdeki sınavı 2 defada geçebildiğimi düşünürsek yaş oldu 26. Büro açmak içinde aile desteği falan derken yaş oldu 27. Hadi üçbeş müşteri toplayalım derken yaş 30. Yani şu an en erken para kazanmaya başlamam 30 umdan sonra gözüküyor en erken ihtimalle(tabiki allah sağlık sıhhat nasip ederse). Peki niçin hala bu çileyi çekiyorum diye kendime soruyorum ama halada bu meslekten kopamıyorum. Birçok arkadaşımında benim durumumda olduğunu biliyorum ve bize resmen acıyorum.(allah hepimizin işini rastgetirsin).
İşte bütün bu duygu ve düşüncelerin içindeyken böyle bir forumla karşılaşmak çok güzel. Daha yeni katılmama rağmen forumdan öğrediğim bir çok bilgiler oldu. Burada paylaşılan ve aktarılan bilgiler meslekteki korkularımı biraz daha hafifletmeme neden oldu. Bu forma katılan ve edindiği bilgileri paylaşan tüm üstadlara sasygılarımı sunuyorum. Biz stajyerlere olan destekleri için teşekkür ediyorum. İnşaallah herşey daha güzel olacak.

Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.

sevgili stajdaş arkadaşım

öncelikle şunu söylim kendine acıyan insanlarda nefret ederim. tıpkı bu forumda bir çok insanın benden nefret etmesi gibi :cry:

arkadaş. şu noktada hem fikiriz.muhasebe gerçekten emeğin hakkının verilmediği bir meslek. ama şunu da gör ki bu sadece bizim mesleğimize mi has.

sen iş çevrendeki hangi çalışanın emeğinin karşılığını verdiklerini gördün. çoğu işçinin kafasında şu vardır. bu patronlara yaranılmaz. adamın önüne bir ürün koysan niye iki tane üretmedin. iki koysan niye üç...(ha işin birde patron safhası var ona burda girmiyorum :D )

peki sen başka sektörde işyeri açsan hazır müşterin var mı. piyasalar zaten durgun. hasılı kelam şunu ifade etmeye çalışıyorum. mesleğimize ait bazı hoş olmayan sıkıntılar var. ama bunlar mesleğimize ait değil her ortamda var.

bir de işe şu tarafından bakalım. bir büro açsan görünen görünmeyen bir sürü masraf kalemi var. sen şimdi çevre olmadan, öncelikle büro açmadan staj dönemimde bunun ön hazırlıklarını yapmadan (buraya fazla girmiyorum. elimizdeki stajda yanmasın :) ) bu iş nasıl yürüyecek.

peki ne olacak. sen gel sema ablamızın tavsiyesini dinle. şimdilik bağımlı olmayı düşün. şimdi sınavlara gireceksin. sen smmm olduktan sonra tecrübene göre en kötü 750-1000 ytl maaş alırsın. sigortan ödencek. yemeğin yolun artı olacak. bunlar da kazanç. büron olduğunda bunlar da cepten gidecekti.

Sana tavsiyem yaş gençken benim de sıkıntım olan ingilizceye ağırlık ver. denetime ve maliyet muhasebesinin üzerine eğil. sen 191-391 muhasebecisi ol. akşama kadar at yarışları izle. sonra bu meslek yapılmaz. vay vay vay. ya da rahmetli sakıp ağa gibi vah vah vah.

goradaki kör adamın dediği gibi.

Güç içinde .

inanmıyorsan aynaya bak.

"ölmek değil ömrümüzün en feci işi
müşkül budur ki, ölmeden evvel ölür kişi"

Y. Kemal Beyatlı.

Yahya Kemal demişşken. dönülmez akşamın ufuna varmadan yapılacak çoook işimiz var arkadaşım.

saygıyla..

Sayın heerdeem,

Benim kaygım daha çok şu stajyerlik süreciyle alakalı bir serzenişti. Sanırım yanlış anladın. Hepimizinde malümü zaten. Staj başlatma sınavı, staj ve daha sonraki bitirme sınavı ile ilgili zorluklardı beni bunaltan belkide. İnşaallah bunları atlattıktan sonra durumun, en azından birazcık daha düzeleceğini farkındayım(hiç değilden bağımlı çalışarak, sizinde söylediğiniz gibi..).
tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum.

SAYGILAR....

ZİYACOŞKUN' Alıntı:
Sayın heerdeem,

Benim kaygım daha çok şu stajyerlik süreciyle alakalı bir serzenişti. Sanırım yanlış anladın............

Sayın Çoşkun

bir yanlış anlama var ise affımızı istirham ediyoruz. yalnız altını çizmek istediğim bir husus daha var

"dünün yarını bugün için ne yaptı ki, bugünün yarını yarın için ne yapsın"

bu gün bu sıkıntı, yarın başka sıkıntı. dertlerin sadece rengi değişiyor varlığı baki..

değişmeyen tek şey ise yardımlaşmak ve paylaşmak..

hoşça kalın...

saygıyla...