Buharlaşan yazar kasa fişleri

R.SEMA SİNANGİL

Katkı Sunan Üye
Bu gün Hürriyet Gazetesindeki yazı ilgimi çekti.

Şükrü KIZILOT
Oya Teyze’nin buharlaşan fişleri
iade zarflarını doldururken, fişlere bakıyorlar; o da ne? Yazar kasa fişlerinden bazılarında, yazılar ve rakamlar uçmuş!.. Başka bir anlatımla silinmiş...

Hadi bakalım şimdi ne olacak? Yırtıp atıyor ve bu fişler için, vergi iadesi alamıyorlar!..
Alış-veriş yaptığım dükkanların çoğu, faks kağıdı gibi zamanla uçan kağıtlardan, kasa fişi yapıyorlar

Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir konu gazetede gündeme geldi.

Peki biz MUASEBECİLER bu işlediğimiz FİŞLERİN ve Z RAPORLARININ sonradan buharlaşması neticesinde MALİYE karşısında ne yapacağız.
Ufak ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR ki şimdi çok satılıyor.Minik rula kağıtları oluyor bunlar buharlaşan faks kağıtlarıdır.

Günaydın,
Ben de aynı şeyi düşünürüm hep.Ne olacak bunlar uçar giderse diye.Günlük Z Raporlarından birer fotokopi almak güzel olurdu ama her ay her ay biraz zor olur.Belki sadece aylık Z Raporundan bir fotokopi alıp dosyamıza koymalıyız.Gerçi o da tam çözüm olmaz mesela birden fazla KDV oranı olan firmalarda toplam rakam görünecek sadece.

iyi haftalar herkese..

yazar kasa rulolarının arkasında TSE damgası olmayanlar uçuyor.maliye bu ara bunun denetiminde.TSE damgasız rulo kullananlara ceza kesiyorlar.TSE damgalı rulolarda yazılar uçmuyor. bilgilerinize...........

Ben yazar kasamı aldığım beyiye durumu sordum. aldığım cevap "TSE damgalı kağıtlrda yazıların kaybolması" biraz daha uzun sürer oldu. Bu konuşmada yanımızda şirketimizin müdürü de vardı ve daha estetik ve gürültüsüz olduğu için yine de termal kağıtlı yazar kasayı tercih etti :))

Bence z raporlarından fotokopi almak kesin olmazsa da bir önlem olabilir.

Merhaba,

Her muhasebe hareketini, belgeye dayandırmak zorunda olduğumuzun bilinciyle ben de bu konuyu hep düşünmüşümdür.
Bırakın zaman aşımı ve evrak saklama mecburiyetine ilişkin süreyi, bir kaç ay içinde güneş ışığı ve ısının etkisiyle de okunmaz hale gelen bu fişlerin durumunu biz düşünüyoruz sadece sanırım. Maliye, üretici firmalar bu konuda sessiz...

Şimdilik yapacağımız tek şey sanırım fotokopi almak...

İyi çalışmalar,

yahu evraksal olarak haklısınız da. bu yazarkasanın bir beyni yok mu. falan ayın ilk ve son günü veyahutta şu z ile bu z dediğimizde tekrar çıkmıyacak mı.

oya teyzeyi bilmem ama biz bu noktada o kadar sıkıntı yaşamıyacağımızı düşünüyorum....

saygıyla....

Sayın Heerdeem,

Haklısınızda müşteri yazar kasayı değiştirirse ve eskisini elden çıkardıysa ne yapacağız?

sayın büyüğüm

o zaman da yazarkasanın beynini, servis mükellefe tutanakla teslim etmiyor mu...

herhangi bir inceleme olduğunda veya teftiş taleb halinde beyin herhangi bir makinaya takılarak (tabiiki servis tarafından) rapor alınabilir...

saygıyla.

Sayın Heerdeem,

Siz gençler ne kadar iyimsersiniz.Bende öyle olabilseydim.
İnanırmısın bilgisayarlarımdaki bilgileri hergün 2 farkı diske kayıt yapıyorum.Ya hırsız gelirse vs... ve de aylık yevmiye, kebir yazdırırım.
Belki de çalışma hayatıma atıldığım zamanki amirlerimin etkileriyle ben ve ortağım böyleyiz.Keşke sizler gibi rahat olabilsem (bu sene )yakalandığım şeker hastalığı olmazdı

Sayın heerdeem

Yazar kasaların çalışma mantığını servise sordumu ve şu cevabı aldım.

Yazar Kasanın 2 Türlü beyni vardır. 1. Günlük olaraka yapılan işler ve 2. Günlük olarak yapılan işlerin aktarıldığı bölüm (Aylık Z Raporu)

1.Örneğin Günlük fiş kestikten sonra Gün sonunda Z raporu alınıyor. Günlük Z raporu alındığında buradaki bilgiler silinip Aylık Z raporuna aktarılıyor. Geriye dönük olarak Günlük Z raporu alma imkanı mevcut değilmiş.

2. Günlük Z raporları bilgilerinin aktarıldığı Aylık Z raporu bölümü. Buradan beyin silinmediyle veya beyin değiştirilmediyse istediğimiz iki z raporu arasında tekrar aylık Z raporu alma imkanı var

Merhaba,

Evraksal düşünenlerin makinanın beynini de hesaba kattıklarını düşünüyorum...
Bizim, her türlü yolu deneyip rapor alamadığımız durumlar olmuştu.. Belki de yazar kasanın yaşı ve modelindendir.

Saygılarımla,

Değerli Meslektaşlarım,

Başbakan Yıldırım Akbulut'a sormuşlar,
Sayın Başbakanım arşivler doldu yerimiz kalmadı eski evrakları ne yapalım diye, Başbakan biraz düşünmüş,
Birer fotokopilerini alın imha edin demiş :D

Tuttuğumuz kayıtların belgelerle uyumlu olmasından sorumluyuz tamamda bu belgelerin ve hatta kayıtların muhafazasından değiliz.Benim önerim benzer sorunları arşivimizi içinden çıkılamayack hale getiren ek tedbirlerle aşmaya çalışmamalıyız.Müşteriyi olası riskler konusunda uyarmalı kayıtlarla ilgili bize ileride lazım olabilecek çıktıları aldıktan sonra lazım olmayan işi biten tüm belgeleri müşteriye tutanakla teslim etmeliyiz.Sadece yazıların uçması değil kağıt ortamında ve hatta diğer ortamlarda saklanan bilgilerin maruz kalabileceği birçok risk vardır.Biz bir kişyiz müşterilerimiz onlarca onlarca kişinin muhafaza görevini üstlenmek madden ve manen ciddi yük demektir.

Sayın Ekici,

Bende gelen - giden evrak defterine kayıt yapıp , işleyip geri veriyorum.
Olmayan evrakı deftere nasıl kayıt ettin derler diye de korkuyordum
ama siz böyle yazdıktan sonra biraz daha rahatladım.(olan evrakda kaybolabilir) Teşekkürler

selamlar

öncelikle benden yaşca vede başca büyük birisine "sayın büyüğüm" demenin ne mahsuru var anlayamadım. ve dikkat edilirse ben mesajlarımı imzamın haricinde hep "saygıyla" kelimesi ile bitiririm. konuyu dağıtmamak için uzatmuyorum. arzu eden pm ile konuşabiliriz

yidirim akbulut bi gazinoya gitmis.sarkici kadin da sahneden gormus bizimkini.
-'basbakanim istediginiz bi sarki varsa ben okurum' demis.
yidirim akbulut:
-'sabileyi cok severim onu oku' demis.
herkes birbirine bakmis sabile adinda bi sarki bilen yok.sonra kurmaylardan birisi cesaretini toplamis
-efendim sabile sarkisini sarkici hanim bilmiyomus kem ve de küm
-'yaa nasil bilmez onu' hani sozleri de soyle 'eller ayir sabile diller ayir sabile gözler ayir sabile ...'
( bu olay gercekten yasanmistir.)

kaya' Alıntı:
2. Günlük Z raporları bilgilerinin aktarıldığı Aylık Z raporu bölümü. Buradan beyin silinmediyle veya beyin değiştirilmediyse istediğimiz iki z raporu arasında tekrar aylık Z raporu alma imkanı var

şimdi bugün bende profilo servisine bizzat gittim vede sordum. a-lı-na-bi-lir. şimdi arkadaşlar konu z raporu x raporu meselesi değil. yani sadece sabileye odaklanmayalım! bilgisayar programcılığında ben yoku kabul etmiyorum. kaya arkadaşımız özetlemiş konuyu. yalnız dediğim gibi beyin değiştirilse bile bunu servis alır, takar boş bir makinaya hafızadaki bilgileri okur. iki kere iki dört. bunun düz mantığı yan mantığı yok.

esasında işim bam teline kemal bey dokunmuş. bizim derdimiz bize yeter. gereksiz anlamsız ve de faydasız işlerle kendi kendimize strese sokmayalım.

bizi biz anlarız.

saygıyla....

Buharlaşan Yazar Kasa Fişleri

Sayın Arkadaşlar,

Defterdarlığa bu konuda yazı yazmıştım.Gelen cevabı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Konu : Re: BUHARLASAN YAZAR KASA FISLERI
Tarih : 2005 Jul 18 - 15:31
Kimden : ISTANBUL DEFTERDARLIĞI <[email protected]>
Kime : Raziye Sema Sinangil <[email protected]>

Mesajı Cevapla | Mesajı İlet | Mesajı Sil

Sayın: Raziye Sema Sinangil

[email protected]

Usul Gelir Müdürlüğünün 15.07.2005 tarih ve 5358 sayılı yazısı
aşağıdadır

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413'ncü maddesinde,
"Mükellefler, Maliye Bakanlığından ve Maliye Bakanlığının bu hususta yetkili
kıldığı Makamlardan vergi durumları ve vergi uygulaması bakımından müphem ve
tereddüdü mucip gördükleri hususlar hakkında izahat isteyebilirler"
denilmektedir.

Diğer bir ifade ile anılan madde hükmünden hareketle tayin olunacak
özelgelerin bağlayıcılığı, mükelleflerin mükellefiyetleriyle ilgili
sordukları hususlarla sınırlı bulunmaktadır.

Söz konusu dilekçede mükellefin vergi dairesi, vergi kimlik numarası,
açık adresi belirtilmediğinden sorulan hususun mükellefin kendi
mükellefiyeti ile ilgili olup olmadığı anlaşılamamış olup, cevaplandırılması
mümkün bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

İSTANBUL DEFTERDARLIĞI

Sayın Sinangil,

Malesef mevzuat böyle.Bizler mükelleflerle ilgili konularda kendi adımıza mukteza talep edemiyoruz.Tabi bunun idare açısından (aktardığınız yazıdada belirtildiği üzere) haklı gerekçeleride var.

Merhabalar,

Silinip yok olan yazar kasa fişleri ile ilgili olarak, Sn. Ekici'ye katılıyorum.

Biz, bir çok konuda müşteriden daha fazla dertleniyoruz. Onların umurunda değil. Sn. Sinangil de biraz olaya rahat bakmalı..

Bakanlık, bu fişlere engel koymamış, kullanılamaz dememiş.. Kasalar Bakanlıktan izinli kasalar.. Ötesi bizden ırak.

Ben sadece yazar kasa kullanan müşterimi, işin başında uyarıyorum, bu konunun sorumluluğunun tamamen kendisine ait olduğunu bildiriyorum, ötesi artık onun işi..

Ha, konu çok zorlanırsa, elbette saklanan hafızalardan gerekli bilgiler alınır, o da teknik servisin sorumluluğunda..

merhaba,

konu ile ilgili bugün Maliye Bakanlığının açıklaması olmuş. haberi aşağıya aktarıyorum. böylece bakanlığın görüşünü de öğrenmiş olduk.

Maliye Bakanlığı, mükellefleri, müşterilere silik ve okunaksız fiş verilmemeleri konusunda uyararak, aksine hareket edenlerin tespiti halinde, bu kişiler hakkında kanunda öngörülen cezaların kesilmesi yönünde ilgililere gerekli talimatın verildiğini bildirdi.
Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Gelir İdaresi
Başkanlığı'na intikal eden olaylardan bazı mükelleflerin ödeme
kaydedici cihazlarda usulüne uygun kağıt rulo kullanmadıkları veya
müşterilerine silik ve okunaksız fişleri verdiğinin anlaşıldığı
belirtildi.

Katma Değer Vergisi mükelleflerinin ödeme kaydedici cihazları
kullanmaları mecburiyeti hakkındaki kanunla ilgili tebliğde, ''termal
yazıcılı ödeme kaydedici cihazlarda tebliğde sayılan özelliklere
sahip, Türk Standardları Enstitüsü tarafından onaylanan ve arkasında
buna dair yazı ve işaretlerin kayıtlı olduğu kağıt ruloların
kullanılacağı''nın hatırlatıldığı açıklamada, şöyle denildi:
''Bu nedenle, silik ve okunaksız fiş düzenlenmesinin önlenmesi