Büro Açacak Arkadaşlar Ne Durumdasınız ?

stajyeradayi

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar herkese merhaba. Büro açmayı düşünen arkadaşlar ne durumdalar? ALLAH izin verirse ben büro açmayı düşünüyorum. Ufak ufakta araştırmalara başladım. Sizler mesela hangi programı kullanmayı düşünüyorsunuz? Nasıl bir bilgisayar ve yazıcı alacaksınız? Mobilya, bilgisayar, program vs. şeyler için en az ne kadarlık bir bütçe gerekir? Bu konudaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Yakın zamanda büro açan arkadaşlarda fikirlerini belirtirlerse memnun olurum. İNŞALLAH hakkımızda ALLAH hayırlısını verir...

Demirbaşı programı bir şekilde halledersiniz.Önemli olan müşteri portfeyiniz artana kadar ve masrafları karşılayana kadar idare edecek bir birikiminiz olması. Şunuda söliyeyim eğer hesaplarınızı "sen büro açınca kesinlikle sana geliriz" diyen kişilere göre yaptıysanız bütçenizi bir kere daha gözden geçirin derim.

Açıkçası dediğiniz gibi "sen büro açınca kesinlikle sana geliriz" diyenleri saymıyorum. Ama şu an çalıştığım yerde asgari ücretin altında çalışıyorum :( (malum stajyer maaşı) bu yüzden diyorum ki kendi kendime eğer açma gibi bir düşüncem varsa ve sıkıntı çekiceksem yaşım çok ilerlemeden çekeyim diyorum. Şu an ki çalıştığım yerden ayrılırsam çok büyük bir paradan vazgeçme gibi bir durumum yok, ondan dolayı vakit kaybetmiyeyim diyorum...

Açıkçası dediğiniz gibi "sen büro açınca kesinlikle sana geliriz" diyenleri saymıyorum. Ama şu an çalıştığım yerde asgari ücretin altında çalışıyorum :( (malum stajyer maaşı) bu yüzden diyorum ki kendi kendime eğer açma gibi bir düşüncem varsa ve sıkıntı çekiceksem yaşım çok ilerlemeden çekeyim diyorum. Şu an ki çalıştığım yerden ayrılırsam çok büyük bir paradan vazgeçme gibi bir durumum yok, ondan dolayı vakit kaybetmiyeyim diyorum...

Sayın stajeradayı arkadaşım bende büro açmayı düşünenlerdenim amaa şuanda çalıştığım yerde işe başladığımda bizim patron eğer smmm olmayı düşünüyosan alırım çünkü devredecem dedi... ee şimdi belgeyi almaya hak kazandık bakalım neolacak 1 yıl daha beklemeyi düşünüyorum eğer ortaklık filan bahsi açarsa hemen ayrılıp açarım inş...sizin durumunuza gelince , bence sizinde dediğinz gibi pek kaybedeceğinz bişi yok biraz aileden yada kendi birikimizn varsa çok ii olur çünkü ilk zamanlar mükellef sıkıntısı çekmemiz normal..:)

İNŞALLAH her şey gönlünüze göre olur Sn. Hozan. Bence de devir olayına yanaşmazsa kendinize açın. Aynen dediğiniz gibi çalıştığım yerden ayrılırsam maddi olarak çok bir kaybım olmayacak. Gelir olarak zaten dipte sayılırım buradan daha da aşağı düşsem de çok sarsmaz :) eşim çalışıyor onun bir faydası olur, birde ailemin bir büro tarzı bir yeri var oraya açacağım ALLAH izin verirse kiramda olmayacak diyebilirim. Onun için hemen açmak bana mantıklı geliyor diyebilirim. İNŞALLAH doğru kararlar veririm...

Demirbaşı programı bir şekilde halledersiniz.Önemli olan müşteri portfeyiniz artana kadar ve masrafları karşılayana kadar idare edecek bir birikiminiz olması. Şunuda söliyeyim eğer hesaplarınızı "sen büro açınca kesinlikle sana geliriz" diyen kişilere göre yaptıysanız bütçenizi bir kere daha gözden geçirin derim.

Bir soru:

"sen büro açınca kesinlikle sana geliriz" diyen kişiler dışında, büro açınca direkt size gelecek müşteri kitlesi kimlerden oluşur? Yanıtlayabilir misiniz?

Ah be dostum sana asgari ücretin altında maaş veren o meslek mensubunun Allah bildiği gibi yapsın inşallah.

Yahu bu insanlarda hiç mi Allah korkusu yok? Her emeğin belirli bir karşılığı vardır ve bu karşılığın bariz bir şekilde çok altında bir maaş ödüyor sana anlaşılan.

Hz. Ali demiş ki; "İşçinin alnındaki teri soğumadan hakkını vereceksin."

Yani bu tür adamları görünce insan çok üzülüyor ve bunlar da para kazanıyor.

Mesela benim arkadaşım vardı askere gitmeden SMMM'si kıdem tazminatını ödemedi, sonra öderim dedi. Ancak aynı hafta adam "tekne aldı" :) Böyle adamlar da var. Allah hepimizi hayırlı insanlara denk getirsin.

Dostum eğer dediğin kadar ücret alıyor isen, 1 dakika bile düşünme ofis açmak konusunda. Bazen kervan yolda düzelir. Belli bir süre zorlanırsın ama bir şekilde karşına gelecektir verdiğin emeklerin karşılığı. İnşallah Allah yardımcın olsun ve hayırlı kazançlar nasip etsin.

Arkadaşlar benim tek sınavım kaldı ruhsat almak için.Nasipse Martta onuda halledersem Ruhsat tamam.Şu anda hem özel bir şirkette Muhasebe Müdürüyüm hemde bir mali müşavir arkadaşımla büromuz var.Büro açmak kolay. 3000 yada 4.000 TL büro açılır.Ama mükellef alabilecek çevre yoksa çok sıkıntı olur.4 yıldır bürom var.Geliirmiz yıllık 13 yada 14 bini geçmiyor.Bu paraylada ev geçinmez .Sabırlı olmak lazım.Ayrıca sırf defter alayım diye milleti sıkıştırmamak lazım çünkü o defter tutan diğer insanlara karşı etik olmuyor.Ama çevre edinmek için sürekli sivil toplum kuruluşlarına katılın bence. Birde siyasetten uzak durmak lazım.Çevre olur siyasetle ama gelecek insanlarıda çevirmiş olursunuz.Sabır ve birikim varsa büro açın yoksa 5 yada 6 yıl cepten yemek kesin.

Sn. tktvlkn açıkçası hangi müşteri kitlesi gelir? Gelir mi gelmez mi? Bilmiyorum? Ama emeğimi şimdiki iş yerinde pek zayii ettirmekte istemiyorum. Burada sarf edeceğim eforu kendi işimde sarf ederim diye düşünüyorum. Toparlanma sürecini hiç değilse başlatırım diyordum. Bilmem sizin fikriniz nedir?

Bir soru:

"sen büro açınca kesinlikle sana geliriz" diyen kişiler dışında, büro açınca direkt size gelecek müşteri kitlesi kimlerden oluşur? Yanıtlayabilir misiniz?

sayın tktvlkn buna kesin bi cevap vermek çok zor. bende büroyu yeni açtım yaklaşık 6 ay oldu ve bir kişi geldi. 2 senedir muhasebecisini kötüleyen bir akrabam vardı gelmedi. yani anlatmak istediğim büro açınca hemen müşteri yağmıyor biraz sabır ve zaman gerekiyor ve tabikide bu kötü zamanları atlatacak kadar giderlerinizi karşılıyacağınız sermayeniz.

Sn. tktvlkn açıkçası hangi müşteri kitlesi gelir? Gelir mi gelmez mi? Bilmiyorum? Ama emeğimi şimdiki iş yerinde pek zayii ettirmekte istemiyorum. Burada sarf edeceğim eforu kendi işimde sarf ederim diye düşünüyorum. Toparlanma sürecini hiç değilse başlatırım diyordum. Bilmem sizin fikriniz nedir?

Bekara karı boşamak kolay derler ama ben senin yerinde olsam bir dakka durmaz açardım ofisi.

İleriye dönük olarak, güzel ve dinamik bir internet sitesi oluştur. Sonuçta yatırım şart kendi çapında. Güzelce kartvizitini bastır. Eski tanıdığın müşterilerini ziyaret et, ancka iş isteme sakın ayda bir hal hatır sormaya git yeter. Mutlaka bir şekilde birisinin bir tanıdığı gelecektir. Bunu eski patronumdan bir fiil yaşadım gördüm. Kendisi çok iyi pazarlamasını yapıyordu. Sürekli ziyaret yapardık, az çok fikir verirdik bazı konularda ancak asla bize gelin demezdik ;) Ve bir gün gelirlerdi. Bu 3 ayda olabilir 3 yılda emin ol. Bu söylediklerim hep tecrübe.

Şansın yolun açık olsun.

Sn. tktvlkn teşekkür ederim fikirleriniz için söylediklerinize katılıyorum. Şuan evliyim ama çocuğum yok, eşim çalışıyor. Yarın öbür gün çocuk olduğunda daha da zorlanırım diye düşünüyorum. Tabiri caizse sıkıntı çekilecekse çocuk olmadan çekelim diyoruz hanımla... Hiç değilse çocuk olana kadar belki bazı aşamaları kat ederiz. Genede kısmet her şey ALLAH bilir. Ama niyet edeceğim gibi duruyor şu an. Tabi ki ilk etapta ruhsat parasını toparlamaya çalışacağım ALLAH'ın izniyle...