Büro Açma

ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

BÜRO EDİNME ZORUNLULUĞU

Madde 14- Her meslek mensubu meslekî faaliyetine başlamadan önce bağlı olduğu oda bilgisinde iş yeri açmak zorundadır.

Büro standartları ve buna ilişkin usul ve esaslar Birlik Genel Kurulu'nda belirlenir. Açılan işyerleri bağımsız büro şeklinde olup, başka bir serbest meslek faaliyeti veya ticarethane ile içiçe olamaz. Meslekî faaliyetler aynı zamanda ev olarak kullanılan ikametgâhlarda yürütülemez. Bir meslek mensubunun birden fazla bürosu olamaz. Birlikte çalışan meslek mensupları da ayrı büro edinemezler.

meslek yasasında yasaktır ama; fiiliyatta açılabiliyor. şirketin bir odasını şirketten kiralamış gibi göster. Maliyeye işe başladını bildir .Sonra bağlı olduğun odaya dilekçe ile başvur. çalışanlar listesine kayıt ol. Büro tescil belgesi için başvuru yap 800 lira filan onun için alırlar. Ticaret hanenin içinde düzgün bir şekilde çalıştın süretce hiç bir şekilde başın ağrımaz şikayet olmadığı süretçe. kılın biri şikayet ederse incelem yaparlar

meslek yasasında yasaktır ama; fiiliyatta açılabiliyor. şirketin bir odasını şirketten kiralamış gibi göster. Maliyeye işe başladını bildir .Sonra bağlı olduğun odaya dilekçe ile başvur. çalışanlar listesine kayıt ol. Büro tescil belgesi için başvuru yap 800 lira filan onun için alırlar. Ticaret hanenin içinde düzgün bir şekilde çalıştın süretce hiç bir şekilde başın ağrımaz şikayet olmadığı süretçe. kılın biri şikayet ederse incelem yaparlar

büro tecsil için 800 alırlar derken odaya üye kayıt için maktu aidat için alınan paradan başka bir ücret mi bu

tabiki odaya giriş ücretinden başka harçta alınıyor. bu harçta odanın verdiği büro tescil belgesi. benim patronun geçen yıl ankara odasından 850 liraya aldı. zorunlu alıyorsun. o belgeyi tescil ettirmemek meslek yasasına göre suç. başka odaların uygulaması nasıl bilmiyorum.

bu belgeyi büroyu ilk kurduğunda veriyorlar. bir deha para ödüyorsun. başkada ödemezsin. serbest çalışırsan geçerli bu dediklerim.

merhaba

2007 de böyle birşey yaptım,3 katlı bir şirket içerisinde bir odayı,şirketten kiraladım.maliye anlamında hiç bir sıkıntı yok.Odanın ilçe yönetiminden arkadaşlar geldi,büro tescil belgesini getirdiler,konuştuk,sohbet ettik,hiçbir aksaklık yok gibi ayrıldılar.Fakat bir müddet sonra odadan bir yazı geldi ki,şu tarihte kullanmaya başladığınız işyeri meslek kanununda belirtilen esaslara uymuyor,bir ay içinde gereğini yapmalısınız diye.

bilgilerinize.

Sn Doneri açsamda odadan tespit için gelmeyecekler mi?Şu an çalıştığım şirket müşavirliğini benim yapmamı istiyor bunun yanında bir firma daha teklifte bulundu dolayısıyla bağımlı çalışamam ama büro açmak ta sizlerinde bildiği gibi biz yeni meslek mensupları için zor.Bunun bir hal çaresi yok mu odaya gidip bu durumu anlatsam tölarans gösterirler mi? Bu şekilde çalışan bir arkadaş varsa bilgilendirmesini rica ederim.

benim eski patronum mükellefinin firmasında 2.katı büro göstererek bürosunu açmıştı. odadanda denetime filan gelmediler. bir sıkıntı çıkmadı. denetime gelirlerse şans işi.

2 firma için mükellefiyet açma arkadaşım.
götürüsü getirsinden fazla olur. bağkur vergi kira stopajı derken elde bişi kalmaz. tanıdğın arkadaşın varsa onun üzerinden ebeyanname şifresini kullanıp gönderebilirsin. bu yolları dene.

ben bağlı olduğum odayı aradım büro açılışı için odaya kayıt olurken sadece büro tecsil parası 20 lira alıyolarmış başka para yok bazı odalar para talep ediyormuş durum bu