fonradar

Çağrı Üzerine Çalıştırma

Şirketimizin işleri neredeyse durma noktasına gelmiş bulunmakta. Bu yüzden işçilerimizi mağdur etmemek adına geçici bir süre için ihtiyaç olduğu taktirde çalıştırmak üzere izne çıkaracağız. Bu aşamada işçilerimizle hangi tür sözleşmeyi yapmamız gerekiyor?
Ben belirsiz süreli kısmi süreli iş sözleşmesi olduğunu düşünüyorum ancak işçilerimiz hala çalışmakta olan kişiler olduğu için çok da aklıma yatmadı. Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Teşekkürler!

Ayrıca ilgili sözleşme örneği elinde olan arkadaşlarımız sözleşme örneğini gönderebilirse sevinirim.

Engin

Ynt: Çağrı Üzerine Çalıştırma

engat ' Alıntı:
Şirketimizin işleri neredeyse durma noktasına gelmiş bulunmakta. Bu yüzden işçilerimizi mağdur etmemek adına geçici bir süre için ihtiyaç olduğu taktirde çalıştırmak üzere izne çıkaracağız. Bu aşamada işçilerimizle hangi tür sözleşmeyi yapmamız gerekiyor?
Ben belirsiz süreli kısmi süreli iş sözleşmesi olduğunu düşünüyorum ancak işçilerimiz hala çalışmakta olan kişiler olduğu için çok da aklıma yatmadı. Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Teşekkürler!

Ayrıca ilgili sözleşme örneği elinde olan arkadaşlarımız sözleşme örneğini gönderebilirse sevinirim.

Engin
Belirli-belirsiz süreli sözleşme ile çalışan kişi ile çağrı üzerine çalışma konulu bir sözleşme yapamazsınız.Çalışırken , koşulları değiştiren sözleşme çalışan için sözleşme feshine imkan tanıyan haklı sebep olabilecektir.
Zorunlu nedenle 1 haftaya kadar sözleşmenin askıya alınması uygulanabilir,veya diğer askıya alma yöntemi olan ücretsiz izin uygulaması olabilir.
Ücretsiz izin yoluyla askıya alma uygulamasında hatırlanması gerekenler:
-Ücretsiz izin çalışanın talebi,işverenin onayıyla olabilir.
-İşveren çalışanı ücretsiz izin konusunda zorlayamaz.Çalışanın kabul etmediği ücretsiz izin işveren feshi olarak kabul edilir.
-Ücretsiz izinde olan çalışan, işverene işe başlama talebini ilettiğinde,işverenin işe başlatmaması işveren feshi olarak değerlendirilir.
-Ücretsiz izin uygulaması her ne kadar kağıt üzerinde çalışanın talebi gibi görünse de,işverenin isteği ile uygulanmış olacağından, ücretsiz izinde olan çalışana ücret de ödenmeyecek, dolayısıyla çalışan gelir kaynağının kesilmesi nedeniyle sıkıntıya düşecektir.Bu nedenle çalışanın kabul etmeme, sonradan vazgeçme ihtimali yüksektir.