Çalışana Akaryakıt Faturasi Kesen Firma Hakkinda

Saygıdeğer forum üyeleri sizlere birşey danışmak istedim bilginizi paylasmanizi rica ediyorum üretim müdürü olarak çalıştığım işyerinde firma şirket aracı olmadığı dönemlerde kendi şahsi aracima yakıt alma imkanı vermişti şirketin anlaşmalı olduğu akaryakıt istasyonundan aracimin plakasina tanımlı araç tanıma sistemiyle yakıt alıyordum fatura benzin istasyonu tarafından çalıştığım firmanın cari hesabına kaydediliyor ve çalıştığım firmaya fatura ediliyordu yaklaşık 4 yıllık değişik zamanlarda almış olduğum akaryakitlari çalıştığım firma işten ayrılmama kızarak bana fatura etti fatura da açıklama olarak "adınıza ödenen xx AB 123 ve yy DFG 123 plakalı araclariniza ait akaryakıt bedeli " diyerek kdv dahil 7500 lira kadar fatura keserek adresime gönderdi Noter den itiraz ettim ayrıca vergi dairesine şikayet ettim işletmenin böyle bir fatura kesmesi mümkünmü maliye açısından kusurları ihlalleri nelerdir hakkımı aramak için başka ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Şirket izin vermezse kendi aracima şirket hesabından akaryakıt alamam alsam bile bir kez alırım şirket akaryakıt firmasından gelen faturada benim aracimin plakasini görür 4 yıllık zamana yayılmış akaryakıt alimlarinin işten ayrılınca bana fatura edilmesinden bahsediyorum

4 yıllık parça parça zamana yayılmış yakıt alımını 4 yıl sonra işten ayrıldım diye kızarak bana tek kalemde fatura ediyor mesele bu kısaca

Plakaniza tanimli arac tanima sistemine yapilan dolum masraflarinin sirketiniz hesabina kaydedilmesi yonunde bir talimati olsa gerek isyerinin akaryakit firmasina verdigi.

" akaryakıt istasyonundan aracimin plakasina tanımlı araç tanıma sistemiyle yakıt alıyordum." yazmışsınız. Akaryakıt şirketine "ben x şirketi üretim müdürü tanımlama yapın" deyince bunu yapmayacaklarına göre bunun yapılmasını sağlayan imza yetkili birisi olmalı. O kişi kim, şirketteki görevi yetkisi nedir?

Şirket yetkilisi şirket araçları ile birlikte benim aracım içinde yakıt almam için araç tanıma çıkarttılar tamamen şirket sahibi insiyatifi ve izni ile yapılan bir işlem

Şirket yetkilisi şirket araçları ile birlikte benim aracım içinde yakıt almam için araç tanıma çıkarttılar tamamen şirket sahibi insiyatifi ve izni ile yapılan bir işlem
Sizin aracınız için çıkarılan bu kart elbette işveren/ve veya vekilinden habersiz/onaysız çıkarılamaz,işverenlik onay vermiş,bu onayı veren de ya işverenin doğrudan ya kendisi,yada vekili,yahut yetkilendirdiği kimse(yani ilgili birim müdürü)dür.Siz kendi iradeniz/insiyatifiniz ile bu kartı zaten çıkartamazsınız,farzedelim çıkarttınız,ödemelere itiraz olmayacak mı,size bu durum sorulmayacak mı,elbette sorulacak,oysa ne itiraz ne tarafınıza sorgu var,üstelik bu durum bugüne kadar hiç bir şekilde gündeme gelmemiş/getirilmemiş,bu demektir ki(araç yokluğundan hareketle çalışanın aracına anlaşma yapılan istasyondan)işin gereği tanımlı araca/aracınıza yakıt alınması/almanız işverence uygun görülmüş,buna istinaden de nitekim yakıt alınmış ve işin gereği de kullanılmış ve bu durum sorun olarak hiç gündeme gelmemiş/getirilmemiş,ta ki siz iş yerinden ayrılana kadar,birincisi bu nokta önemli,ikinci nokta daha doğrusu birinci noktayı destekler mahiyetteki diğer durum,işten ayrılma durumunuzdur,ayrılmamış olsaydınız yine gündeme gelmeyecekti:)
Sonuç olarak yukarıda dediğim gibi dava konusu edilmeden bu olumsuzluk çözülmez gibi görünüyor!
Bir süreç başlamış bu nedenle şu an önemli olan, bu faturaya istinaden yapılması gereken nedir?(yazılı itiraz mı,yoksa başka bir şey mi şahsen bilmiyorum.)

Son düzenleme: