fonradar

çalışanın ölümü

fugenc

Tanınmış Üye
İşyerinde müdür pozisyonunda çalışan bir kişi mesai saatleri dahilinde şirketin arabasıyla bir iş görüşmesine giderken kalp krizi geçirerek vefat etmiştir.. Acaba izlenmesi gereken özel bir prosedür varmıdır, ölen kişinin eşinin alacağı ekstra bir tazminat vb. olur mu?

Ölen işçi

Merhaba,
Öncelikle başınız sağolsun.Bu işçinin eşine eğer hakediyorsa 1475/14 maddedi hükmünce kıdem tazminatı ödemek zorunluluğunuz vardır.506 sayılı Kanunun 66.maddesinde yazılı şartları taşıyorsa eşine SSK.aylığı bağlanır.

Re: Ölen işçi

peki bu durum iş kazasıo olarak bçm ye bildirlmesi gerekir mi?

Merhaba,
Eğer araç ile bir kazaya neden olmamışsa iş kazası olarak değerlendirilmeyecektir. Bir kaza meydana geldiyse bu defa önce kalp krizimi geçirdi kaza yaptı, yoksa kaza yaparak bunun neticesinde bir kalp krizimi geçirdiği incelenecektir. Ama yazdıklarından böyle bir durum olmadığı anlaşılıyor. İş kazası olarak değerlendirilmeyecektir.

bir şey daha sormak istiyorum. eskiden gazetede bir yazı okumuştum. işyerinde çalışan bir kişiyi elektrik çarpıyor ve ölüyor. yargıtay olayı iş kazası olarak değerlendiriyor. sırf işyeri ve eklentilerinde meydana geldiği için acaba bundada böyle bir durum söz konusu olabilir mi?

MURO' Alıntı:
bir şey daha sormak istiyorum. eskiden gazetede bir yazı okumuştum. işyerinde çalışan bir kişiyi elektrik çarpıyor ve ölüyor. yargıtay olayı iş kazası olarak değerlendiriyor. sırf işyeri ve eklentilerinde meydana geldiği için acaba bundada böyle bir durum söz konusu olabilir mi?

Merhaba,
Elektrik çarpması neticesinde ölüm veya yaralanma iş kazası kapsamındadır. Çünkü elektrik tesisatı doğrudan olaya neden olmaktadır. Ama burada işyerine ait araç içinde kalp krizi geçirilmiş olmasının olaya bir etkisi yok. Kişi zaten rahatsızmış ve evinde olmamış da araç içinde kalp krizi geçirmiş. Fakat ilk mesajımda yazmış olduğum gibi araçla küçük bir kaza yapılmış olması ve bu kaza neticesinde heyecanlanma sonucu kalp krizi geçirilmiş olması durumunda durum değişebilirdi.