Çalışanlara sağlanan faydalar

Merhaba arkadaşlar

Şirketimizde yabancı çalışanlar mevcut ve biz bu arkadaşların ev kiralarını, aidatlarını vs. ödüyoruz. daha doğrusu kira kontratları şirketin üzerine ancak bu arkadaşlara tahsis ettik. fatura bize geliyor ve ödüyoruz. vergisel açıdan yapmamız gereken bir husus var mı?

ikinci konu ise, aynı kişilerin çocuklarının okul paralarını da ödüyoruz. bordrolama yaparken, ödenen bu bedellerin KDV dahil tutarlarını bordroya mı ilave etmek gerekir? Muhasebeleştirmesini nasıl yapmalıyız? Benze bir şekilde evlerine aldıkları mobilyaları da biz ödedik. vergisel açıdan dikkat etmemiz gereken konular hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

Teşekkürker

Ynt: Çalışanlara sağlanan faydalar

BÜTÜN ÖDEMELERİNİZİ
ücrete ekleyerek (kdv leri indirmeden) gelir ve damga vergisine tabi olarak
ücret olarak gidere atacaksınız

Teşekkürler. Ancak bordrolama işlemini, ücretlerin gizliliği esasına göre dışarıdan danışman bir şirkete yaptırıyoruz. Örneğin 100 TL lik okul ücreti geldi, %8 kdv, 108 TL lik toplam ücret var. Bu işlemin tüm yevmiye kayıtları nasıl olmalı, bizim sanırım personele sağlanan faydalar ile ilgili tüm kalemleri danışmana bildirmemiz gerekir. Buna araba kiralama şirketi ve ev kirası da dahil mi olmalı?

180.............(kdv dahil)
320.........................................

ücret tahakkukunda (brütleştirilerek)

770...............(brütleşmiş hali)
180..........................................
360............................................(gelir vergisi)
360............................................(damga vergisi)

Saolun.

196 Personel avansları hesabı da kullanılabilir diye düşünüyorum?

Masraf listesi ekinde gelen masrafları ücret adı altında brütleştirmenize gerek yok diye düşüyorum en azından bizde uygulama bu şekilde

fatura direk bizim şirketimize kesiliyor ve biz ödüyoruz. bunu göstermek gerekir mi?

ZATEN fatura kaydını yaptım
180...........
320..................................(kdv dahil) yani gidere fatura olarak atılmıyor
bu tutar aysonundaki ücret tahakkukunda brütleştirilip atılıyor