Çalışma Saatleri Hakkında

Merhaba
Çalışma saatleri değişti sekiz saatten fazla çalışma yapılmayacak diye bir genelge var mı yada bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

Çalışılan sektöre göre değişir. Genel olarak haftalık çalışma süresi 45 saattir.

Haftalık 45 saat, en çok 6 gün içinde, günlük 11 saati aşmamak kaydıyla günlük çalışma süreleri işveren tarafından düzenlenir. Bu düzenleme iş kanununda çalışma süresi adı altında mevcuttur.

8 saatten fazla çalıştırılmamak mıdır sizin için sorun olan?
Günlük çalışma saatlerinin değiştirilmesi sizde ne tür bir sıkıntı yaratıyor anlayamadım?

sıkıntı bir söylentiden kaynaklanıyor kamu kurumlarında günlük 8 saatten fazla çalışma yaptırılmayacakmış diye söyleniyor bununla ilgili genelge var dediler ama internette aradığımda böyle birşey görmedim. belediye de çalışan arkadaşlarımızın çalışma saatleri ona göre düzenlenmiş.
ben bunun gerçek olup olmadığını öğrenmeye çalışıyorum bu yüzden buraya bu konuyu açma ihtiyacı duydum.

Başbakanlığın "Tasarruf Tedbirleri" adı altında bir genelgesi vardı, işlerin mesai saatleri içersinde bitirilmesi, mümkün olduğunca memur, işçi vs. fazla mesai ücreti ödenmemesi, buna bağlı olarak elektrik, su doğalgaz bedelleriniden tasarruf yapılması şeklinde. Zaman zaman Başbakanlıktan Kamu kurum kuruluşlaına yönelik bu tür genelgeler yayınlanır, fakat kesin bağlayıcılığı olan birşey değildir. Heleki bu genelgeler belediyelerin kapsamı dışındadır.

sıkıntı bir söylentiden kaynaklanıyor kamu kurumlarında günlük 8 saatten fazla çalışma yaptırılmayacakmış diye söyleniyor bununla ilgili genelge var dediler ama internette aradığımda böyle birşey görmedim. belediye de çalışan arkadaşlarımızın çalışma saatleri ona göre düzenlenmiş.
ben bunun gerçek olup olmadığını öğrenmeye çalışıyorum bu yüzden buraya bu konuyu açma ihtiyacı duydum.
Kusura bakmayın, ben hala günlük 8 saatten fazla çalıştırılmayacak olmanın o çalışanlar için yarattığı / yaratabileceği sıkıntıyı anlayamadım.

İş kanuna tabi olarak çalışıyorsunuz,buna göre haftalık 45 saat dikkate alınarak,çalışma saatleri farklı şekillerde düzenlenbilir.Bu durumda 6 gün x7.5 saat veya 5 gün x9 saat yahut işverenin takdirine göre 4gün x11 saat şeklinde de olabilir,yürütmekte olduğunuz göreve ilişkin 8 saat sınırlaması bulunmamaktadır.